Czy to przełom w wojnie? Władimir Putin ma rozważać powrót do negocjacji z Kijowem
Według informacji przekazanych przez bliski Kremlowi portal "Meduza", Władimir Putin podjął rozważania nad powrotem do negocjacji z Kijowem. Ma być to związane ze skuteczną w ostatnich tygodniach ukraińską kontrofensywą i kolejnymi wyzwolonymi spod okupacji rosyjskiej terenami.
Władimir Putin ma rozważać powrót do negocjacji z Kijowem
- Władimir Putin zaczął zmieniać stanowisko w sprawie negocjacji z Kijowem - przekazał bliski Kremlowi portal "Meduza".
Decyzja ta ma być związana z przeprowadzaną ukraińską kontrofensywą, która zepchnęła stronę rosyjską do trwałej defensywy. Według pojawiających się przekazów, przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej sugerowali powrót Putina do negocjacji z Ukrainą.
Do tej pory jakiekolwiek podejmowane rozmowy były przeprowadzane jedynie przez wysłanników Moskwy, zaś ich sposób prowadzenia oparty był na jasnym przekazie natychmiastowej kapitulacji Kijowa. Co więcej, jakiekolwiek inne próby podjęcia pertraktacji kończyły się łamaniem ustalonych postanowień przez Putina, m.in. tych dotyczących korytarzy humanitarnych czy eksportu ukraińskiego zboża z obwodu Morza Czarnego.
- Należy zauważyć, że wcześniej prezydent Rosji kategorycznie sprzeciwiał się negocjacjom z Ukrainą, teraz je "rozważa" - podała agencja UNIAN.
Успішний контрнаступ ЗСУ змусив Путіна змінювати позицію щодо переговорів з Києвом#russiaisaterrorisstate #ukrainecounteroffensive #RussiaUkraineWar #war #putinhttps://t.co/y8DNLVZhbJ pic.twitter.com/DowZoDtRP7
— unian (@unian) September 16, 2022
Ukraińska kontrofensywa
W ostatnich tygodniach armia ukraińska ruszyła do kontrofensywy, która przebiega zgodnie z ich założeniami. Jak dotąd w błyskawicznym ataku udało się im odzyskać 6 tysięcy metrów kwadratowych utraconego wcześniej terytorium na południu i wschodzie kraju. Wyzwalaniu towarzyszy wymiana flag na budynkach administracji państwowej oraz ujawnianie kolejnych zbrodni popełnionych przez wojsko Władimira Putina.
Coraz więcej publikowanych materiałów ukazuje miejsca tortur i morderstw przeprowadzanych na ludności cywilnej o charakterze równym sowieckim metodom. Sukcesy operacyjne, strategiczne, polityczne oraz trwała inicjatywa Wołodymyra Zełenskiego spychają działania dyktatora Rosji do defensywy. Jeśli rewelacje te okazałyby się prawdziwe, byłoby to ogromnym policzkiem dla samego Putina, któremu wydaje się, iż jest połączeniem carycy Katarzyny i Dżugaszwilego.
Porażka wywiadu rosyjskiego
Część środowiska eksperckiego zwraca uwagę na ogromną porażkę rosyjskiego wywiadu, który nie dość, iż nie przewidział skoncentrowanego ataku ze strony Ukrainy, to jeszcze dał się zwieść prowadzonym manewrom na froncie.
- To klęska rosyjskiego wywiadu wojskowego, że nie przewidział ukraińskiego natarcia. Służby Kremla całkowicie to schrzaniły - komentował Michael Kofman z Centrum Analiz US Navy w Stanach Zjednoczonych.
Jak podkreśla zagraniczna prasa, strona ukraińska skutecznie uśpiła armię Władimira Putina, prowadząc niewielkie manewry na południu kraju i nie wykazując aktywności na północno-wschodniej linii frontu.
- Jedną z największych słabości rosyjskiego wojska jest to, że za wolno reaguje na zmiany na polu bitwy - mówił Rob Lee z Instytutu Badań Polityki Zagranicznej (FPRI) we Florydzie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Wielcy nieobecni na pogrzebie Elżbiety II. Lista niezaproszonych jeszcze się wydłużyła
„Czekam, kiedy Lecha ogłoszą Bogiem Polski”. Krzysztof Skiba bezlitośnie zakpił z pomysłu PiS
Wypadek z udziałem samochodu wiozącego Wołodymyra Zełenskiego. Jest nagranie z miejsca zdarzenia
Źródło: wydarzenia.interia.pl/wiadomosci.wp.pl/goniec.pl