Goniec.pl

JAMES MANNING/AFP/East News

Incydent przy trumnie królowej Elżbiety II. Mężczyzna nagle wybiegł z kolejki i rzucił się w kierunku katafalku

17 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Osobliwy incydent nad trumną Elżbiety II w Pałacu Westminsterskim. Jak podała londyńska policja metropolitalna, w piątkowy wieczór zatrzymano mężczyznę, który wybiegł z długiej kolejki oczekujących na oddanie hołdu zmarłej królowej i wstąpił na katafalk. Sprawca zamieszania został obezwładniony i zatrzymany. To już kolejne dziwne zdarzenie nad trumną monarchini w ostatnich dniach.

Pogrzeb zmarłej w wieku 96 lat królowej Elżbiety II zbliża się wielkimi krokami. To już ostatnie godziny, by oddać cześć wieloletniej władczyni Zjednoczonego Królestwa, której ciało spoczęło w trumnie znajdującej się obecnie w Westminster Hall.

Od środy od godziny 17:00 czasu lokalne Brytyjczycy, ale i turyści z całego świata, mogą żegnać monarchinię, jednak aby było to możliwe, muszą najpierw spędzić długie godziny w olbrzymiej kolejce rozciągającej się wzdłuż południowego brzegu Tamizy.

Wczoraj doszło nawet do zatrzymania możliwości dołączania do chętnych z uwagi na fakt, że sznur ludzi osiągnął maksymalną długość 7,9 km, a czas oczekiwania wynosił ok. 14 godzin. Dziś jest podobnie.

Mimo tego wiele osób wciąż liczy na to, że uda im się wziąć udział w historycznych wydarzeniach i jest zdeterminowanych, by pokornie czekać, bez względu na warunki pogodowe i towarzyszące głód oraz zmęczenie. Na takie poświęcenie nie był jednak gotowy mężczyzna, który w nocy z piątku i sobotę stracił cierpliwość, wywołując przy okazji wielkie poruszenie.

Zamieszanie przy trumnie Elżbiety II. Zatrzymano mężczyznę

Incydent przy trumnie królowej Elżbiety miał miejsce w piątek ok. godziny 22 londyńskiego czasu. Wtedy to jeden ze stojących w kolejce do oddania czci zmarłej wybiegł z tłumu i podbiegł do trumny.

Dalszy rozwój wydarzeń nie jest do końca jasny. "The Guardian" twierdzi, że mężczyzna dotknął trumny, a "Wall Street Journal" informuje, iż próbował także ściągnąć leżący na niej królewski sztandar.

Londyńska policja metropolitalna podała jedynie, że po "zajściu" doszło do zatrzymania jednej osoby. - Dowództwo Ochrony Parlamentarnej i Dyplomatycznej zatrzymało mężczyznę w Westminster Hall. Został on aresztowany za przestępstwo na podstawie ustawy o porządku publicznym - brzmi treść oświadczenia Scotland Yard.

Incydenty w Westminster Hall

To pierwszy takie zdarzenie przy trumnie królowej Elżbiety II, ale kolejny już osobliwy incydent w Westminster Hall od środy, kiedy to ciało władczyni dotarło do Pałacu w towarzystwie orszaku żałobnego.

Przemarszowi towarzyszył salut armatni i dźwięki Big Bena, następnie zaś odbyło się nabożeństwo żałobne pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury. Sama trumna, po ustawieniu na katafalku, pokryta została królewskim sztandarem, a na nim umieszczono imperialną koronę oraz wieniec z kwiatów.

Przy ciele wciąż czuwają strażnicy pełniący wartę honorową i to właśnie o zdarzeniu z udziałem jednego z nich informowaliśmy w czwartek . Mężczyzna, najprawdopodobniej w wyniku ogromnego zmęczenia, stracił kontrolę w nogach i osunął się na ziemię. Po chwili jednak wstał i zadeklarował chęć dalszego sprawowania obowiązków.

Wczoraj natomiast odbyła się krótka procesja, podczas której przytomność straciła kuzynka królowej Lady Gabriella Windsor . Ona również uzyskała natychmiastową pomoc, ale do końca ceremonii siedziała na ławce ze spuszczoną głową.

Ostatnie pożegnanie królowej

Przypomnijmy, że pogrzeb królowej Elżbiety II zaplanowany jest na poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim. Udział w nim wezmą przywódcy największych państw i inni ważni politycy, dyplomaci i, co oczywiste, rodzina królewska.

Przebieg uroczystości zaplanowany jest w najdrobniejszych szczegółach i uwzględnia ostatnie życzenia monarchini , takie jak np. występ osobistego dudziarza.

Po mszy św. trumna z ciałem zostanie przewieziona na lawecie armatniej do Hyde Parku, a stamtąd karawanem do zamku w Windsorze. Tam, podczas prywatnej ceremonii, zostanie złożona w krypcie królewskiej kaplicy św. Jerzego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet, Goniec

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Zjadł jajko warte 50 tys. zł. Gdy poznał prawdę, nogi się pod nim ugięły
Czytaj więcej >

Świat

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji
Czytaj więcej >

Świat

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Czytaj więcej >

Świat

Niemcy. 12-letnia Luise zginęła z rąk koleżanek. Na jaw wyszły szczegóły zbrodni
Czytaj więcej >

Świat

Kosił trawę, gdy nagle zobaczył swojego 3-letniego synka we krwi. Dziecko nie żyje
Czytaj więcej >

Świat

Tragedia za naszą zachodnią granicą. 12-latka wyszła od przyjaciółki i zaginęła. Ustalono smutne fakty
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]