Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Incydent przy trumnie królowej Elżbiety II. Mężczyzna nagle wybiegł z kolejki i rzucił się w kierunku katafalku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.09.2022 11:18

Incydent przy trumnie królowej Elżbiety II. Mężczyzna nagle wybiegł z kolejki i rzucił się w kierunku katafalku

Incydent przy trumnie królowej Elżbiety II. Policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny
JAMES MANNING/AFP/East News

Osobliwy incydent nad trumną Elżbiety II w Pałacu Westminsterskim. Jak podała londyńska policja metropolitalna, w piątkowy wieczór zatrzymano mężczyznę, który wybiegł z długiej kolejki oczekujących na oddanie hołdu zmarłej królowej i wstąpił na katafalk. Sprawca zamieszania został obezwładniony i zatrzymany. To już kolejne dziwne zdarzenie nad trumną monarchini w ostatnich dniach.

Pogrzeb zmarłej w wieku 96 lat królowej Elżbiety II zbliża się wielkimi krokami. To już ostatnie godziny, by oddać cześć wieloletniej władczyni Zjednoczonego Królestwa, której ciało spoczęło w trumnie znajdującej się obecnie w Westminster Hall.

Od środy od godziny 17:00 czasu lokalne Brytyjczycy, ale i turyści z całego świata, mogą żegnać monarchinię, jednak aby było to możliwe, muszą najpierw spędzić długie godziny w olbrzymiej kolejce rozciągającej się wzdłuż południowego brzegu Tamizy.

Wczoraj doszło nawet do zatrzymania możliwości dołączania do chętnych z uwagi na fakt, że sznur ludzi osiągnął maksymalną długość 7,9 km, a czas oczekiwania wynosił ok. 14 godzin. Dziś jest podobnie.

Mimo tego wiele osób wciąż liczy na to, że uda im się wziąć udział w historycznych wydarzeniach i jest zdeterminowanych, by pokornie czekać, bez względu na warunki pogodowe i towarzyszące głód oraz zmęczenie. Na takie poświęcenie nie był jednak gotowy mężczyzna, który w nocy z piątku i sobotę stracił cierpliwość, wywołując przy okazji wielkie poruszenie.

Zamieszanie przy trumnie Elżbiety II. Zatrzymano mężczyznę

Incydent przy trumnie królowej Elżbiety miał miejsce w piątek ok. godziny 22 londyńskiego czasu. Wtedy to jeden ze stojących w kolejce do oddania czci zmarłej wybiegł z tłumu i podbiegł do trumny.

Dalszy rozwój wydarzeń nie jest do końca jasny. "The Guardian" twierdzi, że mężczyzna dotknął trumny, a "Wall Street Journal" informuje, iż próbował także ściągnąć leżący na niej królewski sztandar.

Londyńska policja metropolitalna podała jedynie, że po "zajściu" doszło do zatrzymania jednej osoby. - Dowództwo Ochrony Parlamentarnej i Dyplomatycznej zatrzymało mężczyznę w Westminster Hall. Został on aresztowany za przestępstwo na podstawie ustawy o porządku publicznym - brzmi treść oświadczenia Scotland Yard.

Incydenty w Westminster Hall

To pierwszy takie zdarzenie przy trumnie królowej Elżbiety II, ale kolejny już osobliwy incydent w Westminster Hall od środy, kiedy to ciało władczyni dotarło do Pałacu w towarzystwie orszaku żałobnego.

Przemarszowi towarzyszył salut armatni i dźwięki Big Bena, następnie zaś odbyło się nabożeństwo żałobne pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury. Sama trumna, po ustawieniu na katafalku, pokryta została królewskim sztandarem, a na nim umieszczono imperialną koronę oraz wieniec z kwiatów.

Przy ciele wciąż czuwają strażnicy pełniący wartę honorową i to właśnie o zdarzeniu z udziałem jednego z nich informowaliśmy w czwartek. Mężczyzna, najprawdopodobniej w wyniku ogromnego zmęczenia, stracił kontrolę w nogach i osunął się na ziemię. Po chwili jednak wstał i zadeklarował chęć dalszego sprawowania obowiązków.

Wczoraj natomiast odbyła się krótka procesja, podczas której przytomność straciła kuzynka królowej Lady Gabriella Windsor. Ona również uzyskała natychmiastową pomoc, ale do końca ceremonii siedziała na ławce ze spuszczoną głową.

Ostatnie pożegnanie królowej

Przypomnijmy, że pogrzeb królowej Elżbiety II zaplanowany jest na poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim. Udział w nim wezmą przywódcy największych państw i inni ważni politycy, dyplomaci i, co oczywiste, rodzina królewska.

Przebieg uroczystości zaplanowany jest w najdrobniejszych szczegółach i uwzględnia ostatnie życzenia monarchini, takie jak np. występ osobistego dudziarza.

Po mszy św. trumna z ciałem zostanie przewieziona na lawecie armatniej do Hyde Parku, a stamtąd karawanem do zamku w Windsorze. Tam, podczas prywatnej ceremonii, zostanie złożona w krypcie królewskiej kaplicy św. Jerzego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet, Goniec