Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.01.2023 15:52

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Policja.pl
Polska Policja

W niedzielę (22.01) przechodzień dokonał w Strzelcach (woj. dolnośląskie) makabrycznego odkrycia. W czarnym worku przy drodze zobaczył martwego psa z ciętą raną brzucha. Policjanci poszukują sprawcy haniebnego czynu. Za zabicie psa grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja poszukuje osoby, która zostawiła przy drodze zwłoki rannego psa

Przypadkowy przechodzień znalazł przy drodze w Strzelcach k. Dobroszyc, w rowie melioracyjnym, czarny foliowy worek, z którego wystawały tylne łapy i część tułowia psa. Martwe zwierzę miało ciętą ranę brzucha. Sprawę zgłoszono funkcjonariuszom policji. Na miejsce znalezienia czworonoga wysłano grupę dochodzeniowo-śledczą i technika kryminalistyki.

- Pies miał ranę ciętą w okolicy brzucha i klatki piersiowej - poinformowała aspirant Bernadeta Pytel z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. - Zebrano ślady, a ciało zwierzęcia zabezpieczono do sekcji - dodała. Reporterzy portalu Moja Oleśnica ustalili, że wszczęte zostało dochodzenie ws. znęcania się nad zwierzęciem. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem prokuratury.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Zabicie psa to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Oprócz rozszerzenia widełek odnośnie do kar za zabijanie zwierząt, rozszerza się też karalność za znęcanie się nad nimi. Jeszcze kilka lat temu w przypadku uznania winy oskarżonego wyroki oscylowały w dolnych granicach tych widełek. W ostatnim czasie coraz częściej wymierza się kary pozbawienia wolności, a to dzięki zwiększającej się społecznej świadomości oraz powszechniejszemu napiętnowaniu tego typu zachowań. Kary dotyczą nie tylko znęcania nad psami czy kotami, ale również np. płazami, gadami, a nawet rybami.

Warto też przypomnieć, że w 2020 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt (tzw. Piątka dla zwierząt), która m.in. wprowadziła: zakaz hodowli zwierząt na futra i występowania zwierząt w cyrkach, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych czy zakaz trzymania psów na uwięzi powyżej 12 godzin (określono też minimalną długość uwięzi).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Moja Oleśnica

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!