Goniec.pl > Świat > Zaskakujące wieści z Watykanu. Papież Franciszek pójdzie w ślady Benedykta XVI?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.12.2022 11:45

Zaskakujące wieści z Watykanu. Papież Franciszek pójdzie w ślady Benedykta XVI?

papież Franciszek
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Ojciec Święty Franciszek udzielił wywiadu hiszpańskiej telewizji "ABC". Głowa Kościoła Katolickiego po raz pierwszy zdradziła w nim, że już w 2013 roku podpisała list o swojej rezygnacji. Dokument może zostać wykorzystany, gdy stan zdrowia w poważny sposób uniemożliwi papieżowi sprawowanie jego funkcji. Nie jest to jednak precedens, bo podobne listy mieli podpisać także jego poprzednicy.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka

Informacje o złym stanie zdrowia papieża Franciszka co jakiś czas przewijają się w światowych mediach. Ojciec Święty ma przede wszystkim poważne kłopoty z poruszaniem się, spowodowane rwą kulszową i bólem kolana, dlatego kilkukrotnie pojawiał się publicznie na wózku inwalidzkim.

Sam Franciszek do tej pory unikał szerokiego komentowania swojego stanu zdrowia, a pytany o dolegliwości z kolanem raczej żartował, mówiąc np. że do wyzdrowienia potrzebuje "odrobiny tequili". Teraz jednak na poważnie odniósł się do niepokojących doniesień, udzielając wywiadu hiszpańskiej telewizji "ABC".

Ojciec Święty abdykuje?

Pytany o to, czy nie należałoby ujednolicić watykańskich norm postępowania i przyjąć, że w wypadku, gdy problemy zdrowotne uniemożliwiają papieżowi sprawowanie urzędu, postępuje się w konkretnie określony sposób, Franciszek ujawnił długo skrywaną tajemnicę.

Jak się okazało, tuż po swoim wyborze na urząd papieski w 2013 r. Ojciec Święty podpisał rezygnację i przekazał ją ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone.

- Ja już podpisałem moją rezygnację. Wtedy sekretarzem stanu był Tarcisio Bertone. Powiedziałem mu: "w razie przeszkód medycznych czy innych oto moja rezygnacja" – oświadczył papież.

Przy okazji dodał, że jego przypadek nie jest odosobniony, bowiem podobnie postąpić mieli już jego poprzednicy - papieże Paweł VI i Pius XII, którzy zmarli w trakcie sprawowania swojej zaszczytnej funkcji.

"Rządzi się głową, a nie kolanem"

To jednak niejedyny komentarz, jakiego papież Franciszek udzielił na temat złej kondycji swojego kolana. Ojciec Święty uciął wszelkie spekulacje, zaświadczając, że "już chodzi" i dzieląc się z dziennikarzami przemyśleniami, jakoby decyzja o niepoddawaniu się operacji "była słuszna". Jak następnie nadmienił: "Rządzi się głową, a nie kolanem".

Oprócz tego, Głowa Kościoła poskarżyła się, że bywa wykorzystywana w celach politycznych, o czym świadczyć ma choćby sytuacja sprzed kilku lat.

- Sześć czy siedem lat temu kandydat z Argentyny przyszedł na mszę. Zrobili nam zdjęcie przed zakrystią, a ja mu powiedziałem: "proszę nie wykorzystywać tego politycznie". Odpowiedział mi, że mogę być o to spokojny - powiedział papież.

Niestety, tajemniczy kardynał nie dotrzymał danego słowa i zdjęcie pojawiło się tydzień później na ulicach Buenos Aires, ale przerobione w taki sposób, by wizyta wyglądała na prywatną audiencję. - Tak, czasem mnie wykorzystują. Ale my wykorzystujemy częściej Boga, zatem siedzę cicho i działam dalej – wyjaśnił Franciszek.

Na koniec, odpowiadając na zadane pytanie, zdradził, że prezentem, który chciałby otrzymać na Boże Narodzenie jest "pokój na świecie", zaznaczając, że choć wojna w Ukrainie "dotyka nas z bliska", nie wolno zapominać o takich miejscach, jak Birma, Jemen czy Syria.

Głowa Kościoła Katolickiego kończy 86 lat

Wywiad dla telewizji ABC ukazał się dzień po tym, jak papież Franciszek obchodził urodziny. W sobotę 17 grudnia Ojciec Święty skończył 86 lat, a życzenia z tej okazji wysłał mu nawet Alaksandr Łukaszenka.

Dyktator zaprosił jubilata na oficjalną wizytę do swojego kraju, pisząc m.in. o potrzebie "dialogu między narodami". Agencja TASS podaje, że Łukaszenka stwierdził również, że jego stanowisko ws. rozwiązania światowych problemów jest zbieżne ze stanowiskiem Głowy Kościoła i podziękował za otwarty oraz szczery dialog.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: ABC, TASS