Goniec.pl > Wiadomości > Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na zimę, duża zmiana
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.09.2023 17:20

Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na zimę, duża zmiana

pogoda
Pixabay/StockSnap

Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo ciepły. Mimo iż pod koniec tygodnia temperatura powinna się lekko obniżyć, to za kilka dni synoptycy przewidują, że termometry za naszymi oknami pokażą nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ujawnił również eksperymentalna prognoza na zimę.

Najbliższe dni bardzo ciepłe. Wszystko dzięki… Patrycji

Pomimo bardzo ciepłego września, najbliższe dni powinny przynieść ochłodzenie. Możemy spodziewać się również opadów i burz. Taka aura nie utrzyma się jednak bardzo długo. - Od środy ochłodzi się. Będą też opady i burze. Wstępne prognozy mówią, że od soboty wróci bardziej letnia aura. Będzie napływać cieplejsze powietrze. Następnie w poniedziałek może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Jak informuje rzecznik IMGW, słoneczną pogodę zawdzięczać będziemy Patrycji, czyli układowi wysokiego ciśnienia, który do nas dotarł. - Patrycja będzie się miała dobrze, bardzo powoli w weekend będzie słabła, a mocniej odczujemy to dopiero w środę w godzinach popołudniowych, kiedy to dojdzie do przemodelowania pogody. Niż, który się kręci nad północnozachodnią Europą, wkroczy na teren Polski, stworzy front atmosferyczny. Będą opady i burze. Ochłodzi się - wyjaśnił Grzegorz Walijewski.

Sanepid wydał pilny komunikat. Woda w kranach jest skażona, nie wolno jej pić

W najbliższych dniach nawet 32 stopnie w cieniu

Nad morzem temperatura maksymalna wyniesie od 17 do 19 stopni Celsjusza. W pozostałej część kraju od 21 stopni do 22 stopni na Mazowszu. Jak zapowiada rzecznik IMGW, taka aura potrwa tylko kilka dni.

- Taka aura nie potrwa jednak zbyt długo, tylko właściwie 2-3 dni. Wstępne prognozy mówią, że od soboty wróci bardziej letnia aura. Będzie napływać cieplejsze powietrze. Początkowo około 24-26 stopni Celsjusza, ale już w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 29 stopni, a w poniedziałek może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza - poinformował.

Jak wynika z map pogodowych, naprawdę gorąco będzie w połowie przyszłego tygodnia. Temperatura wzrośnie nawet do 32 stopni w cieniu.

Jak zapowiada się zima?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową na cztery najbliższe miesiące. Według synoptyków IMGW październik zapowiada cieplej niż zazwyczaj. Z kolei w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy z lat 1991-2020. Powyżej normy wieloletniej kształtować będzie się z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych.

W listopadzie możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu i lekkich przymrozków, jednak taka aura nie utrzyma się zbyt długo. Zima raczej prędko do Polski nie zawita. Jak informuje IMGW w grudniu zarówno średnia temperatura, jak i miesięczna suma opadów powietrza najprawdopodobniej będą kształtować się powyżej normy wieloletniej. W styczniu z kolei temperatury w granicach normy. Miesięczna suma opadów będzie powyżej średniej.

Źródło: PAP/IMGW