Goniec.pl
Polacy musza przygotować się na zmiany

Iberion materiały własne

Od 1 lipca wzrost cen towarów sprowadzanych spoza kraju

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Już od 1 lipca 2021 roku ma zacząć obowiązywać pakiet unijnych dyrektyw, które uregulują kwestię handlu internetowego na terenie państw Unii Europejskiej. Nowe przepisy dotyczące podatku VAT oznaczają dla Polaków wzrost cen towarów sprowadzanych spoza kraju.

To koniec z tanimi zakupami w sieci, Polacy muszą przygotować się na podwyżki. To wynik nowych przepisów unijnych, dotyczących podatku VAT dla sklepów internetowych i serwisów marketplace.

Polacy zapłacą więcej za zakupy w internecie

Nowe unijne dyrektywy mają na celu uregulowanie handlu internetowego na terenie państw członkowskich. Zakładają one likwidację obowiązującego do tej pory na terenie UE zwolnienia z VAT od importu przesyłek o wartości do 22 euro.

Zmiana ta oznacza podwyżkę cen dla konsumentów. Od 1 lipca 2021 roku zakupy internetowe robione poza Unią Europejską będą droższe. Dotknie to przede wszystkim tych, którzy cenią sobie zakupy produktów pochodzących m.in. z Chin.

Zapowiedziane regulacje są próbą uregulowania kwestii konkurencji na rynku wobec tanich produktów z Chin. Unijni legislatorzy podjęli próbę ograniczenia napływu nieopodatkowanych paczek z towarami z państw spoza Unii Europejskiej.

- Jak większość unijnych regulacji gospodarczych, także i pakiet VAT dla e-commerce ma za zadanie stworzyć ochronną barierę dla firm spoza Europy, a pobudzić rynek wewnętrzny, co w zamyśle ma przysłużyć się polskim przedsiębiorcom - tłumaczy Artur Halik, Head of Sales platformy sklepów internetowych Shoper, cytowany przez portal interia.pl.

Jak dodał specjalista, nowe regulacje szczególnie zabolą jednak tych przedsiębiorców, którzy sprowadzali tanie produkty z Chin i sprzedawali je na polskim rynku. Dla pojedynczych konsumentów oznacza to kolejny wzrost cen.

Na razie nie wiadomo jednak, czy Polska zdąży z ratyfikacją nowych regulacji VAT do 1 lipca 2021 roku. Jednak nawet jeśli wprowadzenie zmian w podatkach nie nastąpi w pierwotnie nadanym terminie, to nowe regulacje nie ominą naszego kraju. 

Przedsiębiorcy już rozpoczęli przygotowania do planowanych zmian prawnych. Serwis Allegro zapowiedział, że będzie obciążał sprzedawców z siedzibą poza państwami członkowskimi UE należnym podatkiem VAT.

Przedstawiciele portalu będą sugerować dostawcom, by uwzględniali podatek już w cenach produktów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >