Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki
Maria Glinka
Maria Glinka 30.06.2022 12:35

Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki

Podwyżka emerytur
Marek BAZAK/East News

Już 1 lipca emeryci otrzymają wyższe świadczenia. Najbardziej zamożni seniorzy mogą liczyć na podwyżkę rzędu nawet 121 zł netto. Podwyżki są związane ze zmianami podatkowymi. Zyska na nich około 3,1 mln emerytów i rencistów.

Zważając na to, że w Polsce mieszka około 6 mln emerytów to grono osób, które zyskają na zmianach, wydaje się dość skromne. Mimo zmian połowa seniorów nie będzie mogła liczyć na wyższe świadczenia.

Niższy podatek, wyższa emerytura. Ponad 700 zł więcej w skali roku

W piątek 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stawka podatkowa zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W tym gronie są m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby pobierające zasiłki, a także emeryci i renciści.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że obniżka będzie obejmowała przychody uzyskane od 1 stycznia 2022 r. Z wyliczeń instytucji wynika, że na zmianach skorzysta około 3,1 mln emerytów i rencistów. Uśredniona kwota podwyżki wyniesie około 726 zł rocznie.

Niektórzy kilkadziesiąt złotych, inni ponad sto

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Osoby pobierające świadczenia w wysokości do 2,5 tys. zł brutto miesięcznie nadal nie będą odprowadzały podatku, ponieważ obowiązuje kwota wolna od podatku rzędu 30 tys. zł.

Natomiast seniorzy, którzy otrzymują emeryturę między 2,5 tys. a 9,3 tys. zł, dostaną na rękę o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej. Dla przykładu senior z emeryturą w wysokości 3 tys. zł od lipca dostanie podwyżkę rzędu 25 zł.

Z kolei emeryci ze świadczeniem opiewającym na 4,5 tys. zł otrzymają dodatkowe 100 zł. Najwięcej otrzymają osoby, które obecnie pobierają emeryturę w wysokości około 4920 zł. Prof. Uścińska wskazała, że w lipcu otrzymają przelew wyższy nawet o 121 zł.

Skromna podwyżka w porównaniu do inflacji. Rząd znów dosypie pieniędzy do portfeli emerytów

Jednak nawet systemowe rozwiązania nie są w stanie zrekompensować coraz wyższych cen w sklepach. W przypadku zamożniejszych seniorów podwyżka świadczenia wyniesie około 2,5 proc., a w ubiegłym miesiącu inflacja wynosiła 13,9 proc. rdr.

Mimo tego emeryci nie mogą narzekać. Za czasów rządów PiS to właśnie oni stali się jedną z najlepiej dofinansowywanych grup obywateli. Na ich konta co roku trafia dodatkowa trzynasta emerytura, a rząd już rozpoczął przygotowania do przekazania im po raz drugi czternastej emerytury. Jak już informowaliśmy, wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Poza tym emeryci mogą liczyć na spory zysk z tytułu podatku. Nowe zasady sprawią, że seniorzy pobierający 3 tys. zł miesięcznie zapłaci podatek niższy o 2095 zł w skali całego roku. Z kolei emeryt lub rencista ze świadczeniem rzędu 4,5 tys. miesięcznie będzie miał podatek niższy o 1606 zł.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl