Goniec.pl
Podwyżka emerytur

Marek BAZAK/East News

Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Już 1 lipca emeryci otrzymają wyższe świadczenia. Najbardziej zamożni seniorzy mogą liczyć na podwyżkę rzędu nawet 121 zł netto. Podwyżki są związane ze zmianami podatkowymi. Zyska na nich około 3,1 mln emerytów i rencistów.

Zważając na to, że w Polsce mieszka około 6 mln emerytów to grono osób, które zyskają na zmianach, wydaje się dość skromne. Mimo zmian połowa seniorów nie będzie mogła liczyć na wyższe świadczenia.

Pieniądze canva pro

Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów. Od 1 lipca można składać wnioski, im szybciej tym lepiej

CZYTAJ DALEJ

Niższy podatek, wyższa emerytura. Ponad 700 zł więcej w skali roku

W piątek 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stawka podatkowa zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W tym gronie są m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby pobierające zasiłki, a także emeryci i renciści.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że obniżka będzie obejmowała przychody uzyskane od 1 stycznia 2022 r. Z wyliczeń instytucji wynika, że na zmianach skorzysta około 3,1 mln emerytów i rencistów. Uśredniona kwota podwyżki wyniesie około 726 zł rocznie.

Niektórzy kilkadziesiąt złotych, inni ponad sto

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Osoby pobierające świadczenia w wysokości do 2,5 tys. zł brutto miesięcznie nadal nie będą odprowadzały podatku, ponieważ obowiązuje kwota wolna od podatku rzędu 30 tys. zł.

Natomiast seniorzy, którzy otrzymują emeryturę między 2,5 tys. a 9,3 tys. zł, dostaną na rękę o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej. Dla przykładu senior z emeryturą w wysokości 3 tys. zł od lipca dostanie podwyżkę rzędu 25 zł.

Z kolei emeryci ze świadczeniem opiewającym na 4,5 tys. zł otrzymają dodatkowe 100 zł. Najwięcej otrzymają osoby, które obecnie pobierają emeryturę w wysokości około 4920 zł. Prof. Uścińska wskazała, że w lipcu otrzymają przelew wyższy nawet o 121 zł.

Pieniądze dla matek za urodzenie i wychowanie dzieci. Rząd oferuje lepszą emeryturę?

Rząd podjął decyzję. Dodatkowe pieniądze dla wielu matek, trzeba spełnić jeden warunek

CZYTAJ DALEJ

Skromna podwyżka w porównaniu do inflacji. Rząd znów dosypie pieniędzy do portfeli emerytów

Jednak nawet systemowe rozwiązania nie są w stanie zrekompensować coraz wyższych cen w sklepach. W przypadku zamożniejszych seniorów podwyżka świadczenia wyniesie około 2,5 proc., a w ubiegłym miesiącu inflacja wynosiła 13,9 proc. rdr.

Mimo tego emeryci nie mogą narzekać. Za czasów rządów PiS to właśnie oni stali się jedną z najlepiej dofinansowywanych grup obywateli. Na ich konta co roku trafia dodatkowa trzynasta emerytura, a rząd już rozpoczął przygotowania do przekazania im po raz drugi czternastej emerytury. Jak już informowaliśmy, wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Poza tym emeryci mogą liczyć na spory zysk z tytułu podatku. Nowe zasady sprawią, że seniorzy pobierający 3 tys. zł miesięcznie zapłaci podatek niższy o 2095 zł w skali całego roku. Z kolei emeryt lub rencista ze świadczeniem rzędu 4,5 tys. miesięcznie będzie miał podatek niższy o 1606 zł.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze za stanie w kolejce. Nietypowa akcja sieci trwa od dawna, ale mało kto o niej wie

Wiadomości

Dostaniesz pieniądze za stanie w kolejce dłużej niż 5 minut. Mało kto wie o tej akcji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaatakował kasjerkę czekoladą. Policjanci, którzy go przeszukali nie mogli uwierzyć własnym oczom

Czytaj więcej >
Ksiądz Michał Woźnicki z Poznania został decyzja sądu skazany na prace społeczne (Pixabay/kisistvan77/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Polski ksiądz usłyszał wyrok za treść kazania. Ta sprawa nie ma precedensu

Czytaj więcej >
Kierowca autobusu wiózł pasażerów pod wpływem narkotyków

Wiadomości

Malbork. Kierowca autobusu zatrzymany. Wiózł pasażerów, a nie powinien wsiadać za kierownicę

Czytaj więcej >
LESZEK CZARNECKI
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Wiadomości

Prokuratura ściga Leszka Czarneckiego. Wystosowano wniosek o areszt tymczasowy

Czytaj więcej >
Niemcy: 10-latek zginął na torach, jego kolega walczy o życie

Wiadomości

Niemcy. Dramat na torach z udziałem dzieci. Nie żyje 10-latek, 9-latek walczy o życie

Czytaj więcej >