Goniec.pl
We wczorajszej konferencji polsko-niemieckiej podzielono się wspólnymi refleksjami dotyczącymi skażenia Odry.

MARCIN BIELECKI/AFP/East News

Nowe doniesienia ws. skażenia Odry. Przebadano 150 próbek. Już wszystko jasne?

15 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Udostępnij:

We wczorajszej konferencji polsko-niemieckiej w Szczecinie, Minister Środowiska Anna Moskwa, wspólnie ze swoją odpowiedniczką z zachodniej granicy, Steffi Lemke podzieliły się dotychczasowymi ustaleniami i podjętymi działaniami. Strona polska poinformowała o przebadaniu 150 próbek wody i nieustannej pracy laboratoriów. Przedstawiciele Niemiec dziękowali lokalnej społeczności za pomoc w ratowaniu rzeki i zwracali uwagę na konieczność poprawienia wzajemnej komunikacji.

Polsko-niemiecka konferencja ws. zatrucia Odry

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie minister Anny Moskwy, która poinformowała o powołaniu przez premiera zespołu do spraw skażenia Odry, przy jednoczesnym działaniu sztabów kryzysowych na poziomie wojewódzkim.

Polska Niemcy

Polsko-niemieckie spory na Odrze. Zamiast współpracy, wzajemne pretensje

CZYTAJ DALEJ

Głównym ich zadaniem będzie zniwelowanie powstałych skutków skażenia, dalsze jego zapobieganie oraz jak najszybsze ustalenie rodzaju i źródła toksycznych substancji trawiących rzekę. - Na dzisiaj jest to już ponad 150 próbek, wszystkie laboratoria i instytucje pracują 24 godziny na dobę. Dodatkowo podjęliśmy decyzję, że część próbek wyślemy do innych zagranicznych laboratoriów. W najbliższych godzinach próbki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji, teraz podlegają badaniu na pestycydy - mówiła Anna Moskwa.

Dotychczasowe wyniki

Jak mogliśmy usłyszeć żadne z dotychczasowych badań nie potwierdziło obecności rtęci i metali ciężkich w przebadanych próbkach. - Podjęliśmy decyzję o dokonaniu kompleksowej sekcji zwłok ryb, ale jeszcze dodatkowej analizie zachowania ryb, szczególnie w tej ostatniej fazie przed śnięciem - przekazywała polska minister i dodawała, iż pod uwagę są brane różne warianty, począwszy od zatrucia rzeki z zewnątrz, skończywszy na czynnikach przyrodniczych. Jednocześnie podkreślając, iż podniesiony poziomu tlenu, wysokie temperatury, niski poziom wody i brak rozkwitu wskazują na te pierwsze, choć nie można tego powiedzieć z pewnością. - Nadal brane jest pod uwagę zatrucie rzeki - przyznała Anna Moskwa, dodając iż cała sytuacja nie ma wpływu na wodę pitną. Ciągle zatem nie wiadomo jaka konkretnie substancja odpowiada za katastrofę ekologiczną.

Niemiecki apel

- Mamy do czynienia z ogromną katastrofą środowiska naturalnego, która wywołała śnięcie ryb w bardzo dużej ilości. Nie wiemy, jak długo i w jakim stopniu ta katastrofa będzie miała wpływ na ekosystem. To może trwać miesiące, a nawet lata. - mówiła niemiecka minister środowiska Steffi Lemke i przekazała trzy zasadnicze punkty działania. Jako pierwszy wymieniła minimalizację skutków skażenia i zapobieżenie jego dalszego rozprzestrzeniania. - Po drugie, należy usprawnić komunikację między stroną polską i niemiecką, a także, między władzą a społecznością, dotkniętą skutkami skażenia. - kontynuowała Lemke. Na samym końcu zaś podniosła kwestię zidentyfikowania sprawcy. W swoim wystąpieniu z wyrazami najwyższego uznania podziękowała wszystkim osobom, które od samego początku zaangażowały się w ratowanie środowiska Odry. - Jestem wstrząśnięta tym, co się zdarzyło i wzruszona tym, jak bardzo mieszkańcy czują się związani z rzeką Odrą - mówiła niemiecka minister i podkreślała jak ważne jest przekazywanie informacji we właściwym czasie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zaskakująca prawda o Jarosławie Kaczyńskim wyszła na jaw. Polacy się tego nie spodziewali

  • IMGW ostrzega, pogoda nie rozpieści Polaków. Wydano alerty pierwszego stopnia

  • Rosjanie szukają sposobów na ucieczkę z frontu. Niewiarygodne, w jaki sposób chcą uniknąć walki

Źródło: RadioZET.pl/tvn24.plTagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Freepik/ senivpetro

Wiadomości

Nowy obowiązek dla właścicieli domów już za pasem. Polacy zapłacą nawet tysiąc złotych

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Syn byłego ministra zdrowia został wyrzucony ze spotkania z Kaczyńskim. Ojciec musi się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda o rozmieszczeniu amerykańskich głowic nuklearnych w Polsce: "Temat jest otwarty"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Paweł Soloch zostanie zastąpiony przez Jacka Siewierę?

Czytaj więcej >
policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >