Goniec.pl > Polska > IMGW ostrzega, pogoda nie rozpieści Polaków. Wydano alerty pierwszego stopnia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.08.2022 13:36

IMGW ostrzega, pogoda nie rozpieści Polaków. Wydano alerty pierwszego stopnia

Niedziela pod znakiem burz z gradem i upałów. IMGW wydał ostrzeżenia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

Niestety, ale w niedzielę pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla aż 11 województw. Synoptycy prognozują porywy wiatru do 60 km/h. Dodatkowo gdzieniegdzie we znaki da się także męczący upał.

Choć niedzielny poranek w przeważającej części kraju rozpoczął się spokojnie, nie oznacza, że nasza czujność powinna zostać uśpiona. Polska znajduje się obecnie pomiędzy wyżem z centrum w rejonie Zatoki Fińskiej i niżem znad Morza Bałtyckiego, a taki układ stwarza idealne warunki do tworzenia się komórek burzowych.

Alerty przed burzami z gradem dla 11 województw

W związku ze spodziewaną dynamiczną aurą w niemal całej Polsce, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 11 województw ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Te pojawić mają się w niedzielne popołudnie i wieczór, głównie we wschodnich, centralnych i południowych regionach.

Alertami całkowicie objęte zostały województwa: małopolskie, mazowieckie, opolskie, podlaskie, podkarpackie, dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, śląskie oraz świętokrzyskie. Dla województw kujawsko-pomorskiego i woj. wielkopolskiego wydano ostrzeżenia dla poszczególnych powiatów.

W woj. kujawsko-pomorskim chodzi o powiaty: aleksandrowski, brodnicki, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, toruński, włocławski, Toruń i Włocławek.

Z kolei w woj. wielkopolskim: gostyński, jarociński, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, kaliski, kępiński, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, śremski, turecki, wrzesiński i miasta Kalisz, Konin oraz Leszno.

We wskazanych miejscach wystąpią gwałtowne burze, a także intensywnie popada deszcz (od 20 do 35 mm). Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będą porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie z nieba spaść może również grad.

Będzie też upalnie

Niebezpieczne burze to niejedyne, co może dziś poważnie doskwierać mieszkańcom Polski. W części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego zrobi się upalnie. Z tego powodu IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami
IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami

Prognoza na poniedziałek

W poniedziałek pozostaniemy jeszcze w obszarze lekko obniżonego ciśnienia, ale z południa napływać zacznie nieco cieplejsza masa powietrza. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 26-30 st. C.

W niemal całym kraju nadal dominować będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami popada przelotnie deszcz, lokalnie, głównie we wschodniej połowie kraju, możliwe są burze z opadami do 10-30 l/mkw. i porywami wiatru do 60-80 km/h.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl