Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niebywała propozycja przyjaciela Władimira Putina. Zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji
Piotr Dutka
Piotr Dutka 18.04.2022 15:23

Niebywała propozycja przyjaciela Władimira Putina. Zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji

Twitter / SBU
Twitter / СБ України

Bliski przyjaciel Władimira Putina, prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk wystosował specjalny apel zarówno do rosyjskiego przywódcy, jak i Wołodymyra Zełenskiego. Mężczyzna chce zostać wymieniony na obrońców, a także zwykłych mieszkańców oblężonego Mariupola. Z jego ust padły znaczące słowa.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nowe nagranie z Wiktorem Medwedczukiem, który kilka dni temu wpadł w ręce tamtejszych sił. Prorosyjski polityk wystosował nietypową prośbę zarówno do prezydenta Zełenskiego, jak i samego Władimira Putina.

Mężczyzna zaproponował wymianę, która byłaby korzystna dla obu ze stron. Chce zostać wymieniony na obrońców i mieszkańców oblężonego Mariupola.

W materiale udostępnionym przez SBU podkreśla, że spora część mieszkańców oblężonego Mariupola nie ma fizycznej możliwości, by w bezpieczny sposób skorzystać z korytarzy humanitarnych.

Niebywały propozycja przyjaciela Putina. Chce zostać wymieniony na obrońców Mariupola

Warto podkreślić, że w minioną sobotę sąd we Lwowie aresztował Medwedczuka, podejrzanego m.in. o zdradę stanu. Tamtejszy sąd podkreślił, że 26 lutego, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, policjanci nie zastali Medwedczuka w miejscu, gdzie powinien on odbywać swoją karę aresztu domowego.

Co ciekawe, Medwedczuk przebywał w nim od maja 2021 roku. Ciążyły na nim poważne zarzuty odnoszące się do podejrzenia o zdradę stanu, a także próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. 12 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poinformował o zatrzymaniu prorosyjskiego polityka.

Tuż po zatrzymaniu przyjaciela Putina, ukraiński skarb państwa przejął aż 154 aktywa należące zarówno do Medwedczuka, jak i jego żony Oksany Marczenko. 

Medwedczuk to jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie. Nie od dziś wiadomo, że polityk jest bliskim przyjacielem Władimira Putina i w znaczący sposób lobbował jego interesy na terenie Ukrainy.

Służba Obrony Ukrainy poinformowała, że rosyjska agresja wywołała jedną z największych katastrof humanitarnych. Szczególnie ciężka sytuacja ma miejsce w okupowanym Mariupolu, gdzie Rosjanie w bezczelny sposób prześladują ludność cywilną.

- Okupanci blokują dostawy pomocy humanitarnej do Mariupola, przymusowo deportują Ukraińców do Rosji i celowo niszczą miasto - można przeczytać w oficjalnym komunikacie SBU.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl