Nie żyje legendarny opozycjonista z czasów PRL. Jarosław Hyk miał 60 lat
- Wrocław zawsze będzie pamiętał o swoich legendach - napisał prezydent Wrocławia po otrzymaniu wiadomości o śmierci Jarosława Hyka. Legenda "Solidarności" odeszła w wieku 60 lat. Legendarnego działacza na rzecz wolnej Polski pożegnała również żona.
Wyjątkowo smutne doniesienia, nie żyje Jarosław Hyk. - Kochanie, odpoczywaj w pokoju - napisała na Facebooku żona opozycjonisty, Beata Czuma.
Odejście działacza z czasów PRL skomentował również prezydent Wrocławia. Jacek Sutryk pożegnał bohatera walk o wolną Polskę.
Nie żyje Jarosław Hyk, działacz "Solidarności" miał 60 lat
- Z ogromnym bólem zawiadamiam, że zmarł mój mąż Jarek Hyk opozycjonista z czasów PRL, legenda wrocławskiej Solidarności Walczącej - poinformowała Beata Czuma, żona zmarłego.
W chwili śmierci Jarosław Hyk miał 60 lat. Rodzina i najbliżsi nie poinformowali o bezpośredniej przyczynie zgonu wieloletniego działacza, dla którego wolność i Polska zawsze były najważniejszymi wartościami w życiu.
- Niech spoczywa w pokoju - napisał Jacek Sutryk. Prezydent Wrocławia przypomniał dramatyczne zdarzenia z życiorysu zmarłego Jarosława Hyka. W czasach PRL działacz znalazł się na celowniku służb.
ZOMO chciało się go pozbyć
Zmarły w wieku 60 lat opozycjonista z czasów PRL jest dla wielu Polek i Polaków wzorem do naśladowania. Jego niezłomna postawa bezpośrednio przyczyniła się do narodzin demokracji.
Jacek Sutryk nie ukrywał, że Jarosław Hyk na stałe zapisał się na kartach historii Wrocławia. - W sierpniu 1982 r., został brutalnie przejechany przez ZOMO podczas zamieszek na ówczesnym pl. 1 Maja, co uwieczniły zdjęcia - napisał prezydent stolicy Dolnego Śląska.
Nie żyje Jarosław Hyk. W sierpniu 1982 r., został brutalnie przejechany przez ZOMO podczas zamieszek na ówczesnym pl. 1 Maja, co uwieczniły zdjęcia. Wrocław zawsze będzie pamiętał o swoich legendach. Niech spoczywa w pokoju.
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) April 19, 2022
Zdarzenie nie zakończyło się śmiercią Jarosława Hyka dzięki natychmiastowej reakcji osób będących obok niego. - Przeżył dzięki pomocy demonstrantów i skutecznej interwencji chirurgicznej - przeczytać można w "Encyklopedii Solidarności".
Jarosław Hyk nie żyje, miał jasne zasady
Mimo niebezpieczeństwa już jako młody mężczyzna angażował się w prodemokracyjne demonstracje. Wspomniana wyżej próba przejechania go w 1982 r. miała miejsce, gdy opozycjonista miał zaledwie 20 lat.
W okresie od 1983 r. do 1987 r. Jarosław Hak był wielokrotnie zatrzymywany przez służby, którym nie podobała się jego opozycyjna działalność.
Zawodowo związany był z geodezją. Pracował m.in. jako specjalista pomiarów geodezyjnych w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym, czy jako technik geodeta w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rosyjski dziennikarz ujawnił, że "teściowa" Zełenskiego mieszka w Moskwie. Kobieta udzieliła wywiadu
Obrońcy Azowostalu otrzymali ultimatum od Rosjan. Apelują o pomoc cywilom z Mariupola
Źródło: goniec.pl, gazeta.pl