Nie żyje Janusz Kamocki
Nie żyje Janusz Kamocki, były żołnierz Armii Krajowej, który walczył pod pseudonimem "Mamut". O śmierci opozycjonisty poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Weteran miał 95 lat.
- Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana doktora Janusza Kamockiego, członka honorowego PTL, żołnierza Armii Krajowej, muzealnika i podróżnika. Pan doktor odszedł 22 października 2021 roku w wieku 94 lat - czytamy.
Nie żyje Janusz Kamocki
Janusz Kamocki przyszedł na świat 2 sierpnia 1927 roku w Warszawie. Był synem Elżbiety i Gustawa Kamockich herbu Jelita, właścicieli majątku Podgaje w Mściówie pod Sandomierzem. W 1946 roku zdał maturę sandomierskim Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Od listopada 1942 roku był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Janusz Kamocki organizował konspiracyjną organizację młodzieżową w sandomierskich szkołach. Był absolwentem etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczęszczał także na studia dyplomatyczne w Szkole Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa UJ.
W 1953 roku poślubił Marię Gierowską. Od 1952 roku aż do przejścia na emeryturę pracował w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, kierując działem etnografii pozaeuropejskiej. Prowadził zajęcia z etnologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Uniwersytecie Polskim w Wilnie oraz na Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense, na Uniwersytecie Śląskim.
W 1964 roku Janusz Kamocki uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczył w wielu badaniach etnograficznych prowadzonych na terenie Polski.
W swoim dorobku naukowym miał także badania dotyczące Azji. Był członkiem Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Więzień polityczny
Od 1947 roku był rozpracowywany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie jako podejrzany o przynależność do WiN-u i udział w podziemnej organizacji działającej na bazie ZHP. Został aresztowany przez Wydział Śledczy SB i skazany na rok więzienia. Otrzymał zakaz wyjazdu do krajów kapitalistycznych i Jugosławii. Po 1977 roku był odnotowywany w aktach śledztwa w sprawie o druk i kolportaż literatury bezdebitowej w Krakowie przez osoby związane z działalnością opozycyjną w Studenckim Komitecie "Solidarności".
Pogrzeb Janusza Kamockiego odbędzie się w czwartek 28 października o godzinie 12:00 w kościele św. Józefa w Sandomierzu. Po nabożeństwie działo weterana zostanie odprowadzone do miejsca spoczynku.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Oliwia Bieniuk rozpłakała się w "Tańcu z Gwiazdami". Na parkiet wbiegł jej ojciec
Pokaz burleski w programie "Mam Talent". Żenujące komentarze jurorów
Wiceminister zdrowia zabrał głos ws. zamykania cmentarzy. "Decyzje będą podejmowane punktowo"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: Facebook