Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Janusz Kamocki
Irmina Jach
Irmina Jach 24.10.2021 08:22

Nie żyje Janusz Kamocki

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay/Arcaion

Nie żyje Janusz Kamocki, były żołnierz Armii Krajowej, który walczył pod pseudonimem "Mamut". O śmierci opozycjonisty poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Weteran miał 95 lat.

- Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana doktora Janusza Kamockiego, członka honorowego PTL, żołnierza Armii Krajowej, muzealnika i podróżnika. Pan doktor odszedł 22 października 2021 roku w wieku 94 lat - czytamy.

Nie żyje Janusz Kamocki

Janusz Kamocki przyszedł na świat 2 sierpnia 1927 roku w Warszawie. Był synem Elżbiety i Gustawa Kamockich herbu Jelita, właścicieli majątku Podgaje w Mściówie pod Sandomierzem. W 1946 roku zdał maturę sandomierskim Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Od listopada 1942 roku był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Janusz Kamocki organizował konspiracyjną organizację młodzieżową w sandomierskich szkołach. Był absolwentem etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczęszczał także na studia dyplomatyczne w Szkole Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa UJ.

W 1953 roku poślubił Marię Gierowską. Od 1952 roku aż do przejścia na emeryturę pracował w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, kierując działem etnografii pozaeuropejskiej. Prowadził zajęcia z etnologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Uniwersytecie Polskim w Wilnie oraz na Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense, na Uniwersytecie Śląskim.

W 1964 roku Janusz Kamocki uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczył w wielu badaniach etnograficznych prowadzonych na terenie Polski.

W swoim dorobku naukowym miał także badania dotyczące Azji. Był członkiem Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

Więzień polityczny

Od 1947 roku był rozpracowywany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie jako podejrzany o przynależność do WiN-u i udział w podziemnej organizacji działającej na bazie ZHP. Został aresztowany przez Wydział Śledczy SB i skazany na rok więzienia. Otrzymał zakaz wyjazdu do krajów kapitalistycznych i Jugosławii. Po 1977 roku był odnotowywany w aktach śledztwa w sprawie o druk i kolportaż literatury bezdebitowej w Krakowie przez osoby związane z działalnością opozycyjną w Studenckim Komitecie "Solidarności".

Pogrzeb Janusza Kamockiego odbędzie się w czwartek 28 października o godzinie 12:00 w kościele św. Józefa w Sandomierzu. Po nabożeństwie działo weterana zostanie odprowadzone do miejsca spoczynku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Facebook

Tagi: Nie żyje