Goniec.pl
Jerzy Targalski

Michal Wozniak/East News

Nie żyje doktor Jerzy Targalski, zasłużony działacz opozycyjny

19 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje doktor Jerzy Targalski, zasłużony działacz opozycyjny w czasach PRL, historyk, doktor nauk humanistycznych i publicysta. Informację o jego odejściu przekazał za pośrednictwem Twittera Sławomir Cenckiewicz.

- Uwielbiałem go, ale przede wszystkim tyle mu zawdzięczam! Pierwszy człowiek, który powiedział mi o Truście, Golicynie i piętrowych operacjach dezinformacyjnych Sowietów! Nauczyciel! Wyjątkowy. Jedyny taki... Żegnaj! - napisał Sławomir Cenckiewicz. Doktor Jerzy Targalski zmarł w wieku 69 lat.

wypadek

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje doktor Jerzy Targalski

Jerzy Targalski przyszedł na świat 28 lipca 1952 roku w Łodzi. W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był także absolwentem filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym na tej samej uczelni.

W latach 1976-1979 był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1981 roku pracował jako pracownik naukowy wspomnianego Instytutu Historycznego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W 2007 roku na Akademii Humanistycznej w Pułtusku Jerzy Targalski uzyskał stopień doktora na podstawie pracy pod tytułem "Mechanizmy demontażu komunizmu w Jugosławii na przykładzie Słowenii i Serbii (1986–1991)".

W latach 1974-1979 należał do PZPR. Od 1976 roku współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Za udział w zbiórkach pieniędzy dla represjonowanych robotników i kolportaż niezależnych wydawnictw został zwolniony z pracy na Uniwersytecie Warszawskim.

Po przywróceniu na stanowisko w 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność" na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego wydawał podziemne pismo "Fakty".

Był współtwórcą - pod pseudonimem Józef Darski - nielegalnego w PRL czasopisma "Niepodległość". W latach 1982–1984 był członkiem Komitetu Wykonawczego podziemnej organizacji Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość". Od 1983 roku przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem", "RWE" i "Kulturą".

Powrót do kraju

Do kraju powrócił w 1997 roku. W latach 1998–2000 był dyrektorem i redaktorem naczelnym PAI-Pressu w Polskiej Agencji Informacyjnej, a w 2000 roku został dyrektorem PAI-Internet. Z PAI zwolniono go w kwietniu 2001 roku. Został wówczas wykładowcą w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

15 lipca 2006 został wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, skąd odwołano go 10 stycznia 2009 roku. Wspólnie z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem napisał wiele książek, które zdobyły Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich w 2015 roku.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

nie żyje

Wiadomości

2-letnia Kinga przegrała walkę z nowotworem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Była posłanka Halina Sz-R. przed sądem. Grozi jej 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
fot. wikimedia.org

Wiadomości

Poseł zasztyletowany na spotkaniu z wyborcami. Napastnik dźgał nożem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje o ostrożność. Plaga kradzieży na cmentarzach

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Lubin: wystawił psa na parapet i zamknął okno. Trafi do więzienia

Czytaj więcej >
W Koszalinie na klatce pogotowie znalazło zwłoki mężczyzny

Wiadomości

Koszalin: Znaleziono zwłoki na klatce schodowej, są zatrzymani

Czytaj więcej >