Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Warszawa > Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 23.03.2022 13:10

Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim

"Basia", powstanie
Rafał Trzaskowski | Twitter

Smutną informację przekazał w środę popołudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

23 marca w wieku 97 lat zmarła Barbara Szurig-Werner. Uczestniczyła w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53".

- Pani kpt. Barbara Szurig-Werner ps. „Basia” w okresie konspiracji pełniła funkcję łączniczki Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej w Batalionie "Zośka" w 2. Kompanii "Rudy". W czasie Powstania Warszawskiego w stopniu strzelca brała udział w walkach z Niemcami na Starym Mieście i na Woli w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław". 2 września 1944 r. wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną - czytamy we wpisie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak informuje Muzeum Powstania Warszawskiego w powstańczym biogramie "Basi", jej ojcem był Wacław Szurig, polski ekonomista, działacz społeczny; naczelny redaktor „Polski Gospodarczej”; współtwórca Centralnego Urzędu Planowania.

Weteranka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. 10 kwietnia skończyłaby 98 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Muzeum Powstania Warszawskiego