Bardzo przykre wieści napłynęły tuż przed dniem Wszystkich Świętych. W wieku 95 lat zmarł Powstaniec Warszawski Tadeusz Jarosz ps. "Topacz". "Warszawa zawsze będzie pamiętać"- napisał w mediach społecznościowych prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
W czwartek 1 sierpnia widzowie, którzy punktualnie o godzinie 19:30 zasiedli przed ekranami, by obejrzeć TVP, mogli się nieco zaskoczyć. W głównym serwisie informacyjnym Joanna Dunikowska-Paź przywitała ich na tle zachodzącego słońca i panoramy Warszawy. Prowadząca od razu wyjaśniła, gdzie się znajduje.
Jak co roku 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 mieszkańcy Warszawy oddają hołd bohaterom. W tym roku przypada już 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas godziny "W" stolica stanęła w miejscu. Zawyły syreny i rozbrzmiały kościelne dzwony. Wszystko to, by uczcić pamięć o powstańcach.
Karolina Korwin Piotrowska ma osobisty związek z Powstaniem Warszawskim. Jej tata Stanisław Sommer brał w nim udział, co przełożyło się na późniejsze życie całej rodziny. W rozmowie z Gońcem dziennikarka opowiedziała o swoim podejściu do rocznicy tego wydarzenia.
Barbara Sowa, pseudonim “Basia”, była najstarszą uczestniczką Powstania Warszawskiego. Zmarła 1 sierpnia 2024 r. w wieku 106 lat. Informację przekazano za pośrednictwem ogólnopolskiej kampanii BohaterON.
Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie II wojny światowej i największą akcją militarną Armii Krajowej. 30 tysięcy Powstańców stanęło do walki o wolność, którą toczyło przez 63 dni. Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania. Zaplanowano wyjątkowe uroczystości.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczyli również Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wielkiego zrywu Polaków.
Dnia 30 lipca 2024 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, media przekazały tragiczne wieści o śmierci jednego z jej bohaterów. Ireneusz Rudnicki ps. Emir, powstaniec warszawski i żołnierz batalionu "Kiliński", zmarł w wieku 102 lat w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z ludzi, którzy wywiesili polską flagę na budynku Polskiej Spółki Telefonicznej (PAST).
Przykre informacje obiegły media we wtorek 14 maja. Zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego - Danuta Krauze pseud. "Niuśka", a także Zofia Czekalska pseud. "Sosenka". Informacje o śmierci tej drugiej przekazał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Opublikował bardzo osobisty wpis.
Nie żyje Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, członek AK. ”Jur” w czasie Powstania Warszawskiego brał udział w walkach o Centralny Dworzec Pocztowy. Zmarł w wieku 96 lat. “Panie Jerzy - Miasto Stołeczne Warszawa zawsze będzie o panu pamiętać” – napisał Rafał Trzaskowski.
Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak, usiłując wspomnieć 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odniosła się do postawy "wielu reprezentantów RP". Poleciła, by “zamiast pisać bzdety”, pójść na cmentarz i uczcić pamięć poległych. W internecie zawrzało.
Wtorkowa 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego obok pięknych uroczystości, w niektórych kręgach niosła ze sobą również niemałe kontrowersje. Katolickie czasopismo "Polonia Christiana", do którego należy serwis PCh24.pl, dodało na swoim koncie w mediach społecznościowych wpis, który wywołał w sieci wielką burzę. Internauci nie pozostawili tego obojętnie.
- Bohaterski zryw Powstania Warszawskiego, jest dla nas nie tylko ważnym wydarzeniem w historii, ale też lekcją: jak trzeba dbać o ojczyznę, tak by przetrwała - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczornego Apelu Pamięci z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.
1 sierpnia o godzinie 17 w Warszawie, ale i na całym Mazowszu, przez minutę słychać będzie wycie syren. Ma być to znak pamięci o niezwykłym wydarzeniu w historii Polski, którego 79. rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. O pamięć w tym szczególnym dniu zaapelował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. O co chodzi?
Wyjątkowo smutne wiadomości obiegły kraj. Nie żyje wielki Polak, który zapisał się na kartach historii wielkimi literami. Płk. Kazimierz Klimczak ps. Szron był najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim. Na wieczną wartę odszedł w wieku 109 lat.
Kinga Rusin wciąż rozwija imponującą karierę dziennikarską, w której nie zabrakło spektakularnych wpadek. Kilka miesięcy temu gwiazda dała się poznać z nieco innej strony. Wzięła udział w projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego i podzieliła się z widzami historią swojego dziadka. Stefan Czyżewski był powstańcem warszawskim.
W rozmowie z dziennikarzem Goniec.pl, legenda powstania warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska, podzieliła się swoją refleksją dotyczącą obecnej sytuacji w kraju. Żołnierka Armii Krajowej zaapelowała do młodych ludzi o odwagę i odpowiedzialność, zaś Jarosławowi Kaczyńskiemu wytknęła brak potomstwa.
Marta Kaczyńska, jak na patriotkę przystało, postanowiła pochwalić się, jak spędzała rocznicę Godziny "W". Gwiazda polskiej prawicy opublikowała emocjonalny wpis, w którym nie omieszkała wspomnieć zasług swojego ojca w pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Witalij Kliczko został honorowym obywatelem Warszawy. Podczas niedzielnej ceremonii Rafał Trzaskowski wręczył wyróżnienie na ręce Władimira Kliczko. Brat mera Kijowa reprezentował go, gdyż wojna w Ukrainie i obowiązki zawodowe nie pozwalają na to, by nowy honorowy obywatel Warszawy wyjechał z kraju. Podczas uroczystości doszło do emocjonalnego spotkania. Pięściarz spotkał się z powstańczynią, Wandą Traczyk-Stawską. Kliczko zdobył się na osobiste wyznanie.Witalij Kliczko został doceniony przez Rafała Trzaskowskiego. Mer Kijowa w niedzielę 31 lipca podczas uroczystej sesji rady miasta m.in. wraz z prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz został zapisany na honorowych kartach stolicy.Witalij Kliczko otrzymał honorowe obywatelstwo Warszawy. Mer Kijowa nie był w stanie przyjechać do stolicy Polski, ale wysłał godne zastępstwo: brata.
Jak co roku 1 sierpnia w całej stolicy, punktualnie o godzinie 17:00, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Wszystko w ramach obchodów kolejnej, 78. już, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sygnały usłyszymy nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach.
Muzeum Powstania Warszawskiego we wtorek poinformowało, że odeszła Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Była łączniczką sztabu I Obwodu AK „Radwan” Śródmieście."Z przykrością informujemy, że 26 kwietnia odeszła na wieczną wartę Jadwiga Chruściel 'Kozaczek', córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela 'Montera'. Podczas Powstania służyła jako łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście. Cześć jej pamięci!" - napisano na Twitterze MPW.Jadwiga Chruściel ("Kozaczek") urodziła się 25 czerwca 1928 r. w Stryju. Jest córką gen. Antoniego Chruściela "Montera" - komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego. Podczas Powstania służyła w stopniu strzelca jako łączniczka sztabu I Obwodu AK "Radwan" w Śródmieściu.
Młodsi widzowie pokochali Alinę Janowską za rolę w serialu "Złotopolscy", w którym wcielała się w postać Eleonory Gabriel. Starsi z kolei pamiętają ją m.in. z "Wojny Domowej" czy kultowej polskiej komedii pt. "Rozmowy kontrolowane". Nie wszyscy fani aktorki wiedzą jednak, że przebyła bardzo długą drogę, by móc po II wojnie światowej realizować swoją pasję i błyszczeć na deskach teatrów i przed kamerami. W czasie niemieckiej okupacji przeżyła osadzenie w obozie jenieckim, aresztowanie przez gestapo i Powstanie Warszawskie, w którym czynnie uczestniczyła.Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Przyszła aktorka pochodziła z rodziny ziemiańskiej, a jej rodzicami byli Stanisław i Marcelina Janowscy. Na przełomie 1939 i 1940 roku 16-letnia wówczas Alina Janowska wraz z mamą została osadzona w obozie jenieckim Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem.W obozie Alina Janowska szybko zrozumiała, że musi nauczyć się kombinować, żeby przeżyć. Za chleb malowała portrety dzieci więźniarek, by wspomóc siebie i mamę. W wolnych chwilach oddawała się z kolei potajemnym treningom tańca, który był jej wielką pasją. Po trzech miesiącach zarówno przyszła aktorka, jak i jej mama zostały uwolnione z obozu i udały się do Warszawy. Tam spotkały się z ojcem Aliny Janowskiej, który wcześniej został aresztowany, a następnie wyswobodzony z rąk Rosjan przez Niemców.
Smutną informację przekazał w środę popołudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia, uczestniczka Powstania Warszawskiego.23 marca w wieku 97 lat zmarła Barbara Szurig-Werner. Uczestniczyła w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53". - Pani kpt. Barbara Szurig-Werner ps. „Basia” w okresie konspiracji pełniła funkcję łączniczki Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej w Batalionie "Zośka" w 2. Kompanii "Rudy". W czasie Powstania Warszawskiego w stopniu strzelca brała udział w walkach z Niemcami na Starym Mieście i na Woli w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław". 2 września 1944 r. wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną - czytamy we wpisie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.Jak informuje Muzeum Powstania Warszawskiego w powstańczym biogramie "Basi", jej ojcem był Wacław Szurig, polski ekonomista, działacz społeczny; naczelny redaktor „Polski Gospodarczej”; współtwórca Centralnego Urzędu Planowania.Weteranka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. 10 kwietnia skończyłaby 98 lat.Smutna wiadomość. Odeszła Barbara Szurig-Werner "Basia". W czasie Powstania Warszawskiego uczestniczyła w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław". 10 kwietnia skończyłaby 98 lat. @warszawa będzie o Pani pamiętać. pic.twitter.com/co35HdnkP7— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 23, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Andrzej Duda widzi analogię w działaniach Rosji. Padło mocne porównanie historyczneNie mają jak się ogrzać i gdzie spać. Ujawniono nagrania rozmów rosyjskich żołnierzyJoe Biden w Europie ogłosi pakiet nowych sankcji. Kolejny cios dla RosjiŹródło: Goniec.pl, Muzeum Powstania Warszawskiego
W wieku 90 lat zmarł Karol Stefaniak ps. "Kajtek", ostatni głuchoniemy żołnierz Powstania Warszawskiego. Był strzelcem w batalionie "Miłosz". Informacje o śmierci weterana przekazała na swoim profilu na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Karol Stefaniak urodził się 31 sierpnia 1931 roku w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskie walczył w rejonie Śródmieścia. 5 września 1944 został ranny podczas walk przy pl. Trzech Krzyży. - Udział osób głuchoniemych w Powstaniu był ewenementem na skalę światową. Pełnili służbę sanitarną, zaopatrzeniową, pomagali przy odgruzowywaniu i robotach saperskich, a także pełnili służbę wartowniczą w towarzystwie osób słyszących - informuje fundacja "Nie Zapomnij o Nas".O żołnierzach głuchoniemych mówiło się, że są "nieustraszeni", ponieważ nie słyszeli wybuchów i wystrzałów. Wszyscy z nich przeżyli Powstanie Warszawskie. Pan Karol był ostatnim z nich. - Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania - napisał prezydent Warszawy. Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak "Kajtek" - strzelec w batalionie "Miłosz", ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania. pic.twitter.com/Fx3Upwnksd— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 12, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Alarm bombowy na pokładzie samolotu. Wielka akcja służb na lotnisku w ModliniePruszków. 10-latek wypadł z czwartego piętra. Mówił, że wychodzi do szkoły.Policjant zastrzelił się w samochodzie na Pradze Północ? Ogromna tragedia w WarszawieJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl