Goniec.pl > Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

Barbara Nowak
02.08.2023 11:16 Barbara Nowak zabrała głos ws. Powstania Warszawskiego. W sieci zawrzało

Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak, usiłując wspomnieć 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odniosła się do postawy "wielu reprezentantów RP". Poleciła, by “zamiast pisać bzdety”, pójść na cmentarz i uczcić pamięć poległych. W internecie zawrzało.

rocznica
02.08.2023 10:47 Skandaliczny wpis katolickiego portalu o Powstaniu Warszawskim. „Kara za grzechy”

Wtorkowa 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego obok pięknych uroczystości, w niektórych kręgach niosła ze sobą również niemałe kontrowersje. Katolickie czasopismo "Polonia Christiana", do którego należy serwis PCh24.pl, dodało na swoim koncie w mediach społecznościowych wpis, który wywołał w sieci wielką burzę. Internauci nie pozostawili tego obojętnie.

Andrzej Duda
31.07.2023 22:30 Andrzej Duda z bardzo mocnym przesłaniem. „Powstańcy dali nam lekcję, jak dbać o ojczyznę”

- Bohaterski zryw Powstania Warszawskiego, jest dla nas nie tylko ważnym wydarzeniem w historii, ale też lekcją: jak trzeba dbać o ojczyznę, tak by przetrwała - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczornego Apelu Pamięci z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

syrena alarmowa
28.07.2023 15:16 1 sierpnia w Polsce zawyją syreny. Wiemy, co się dzieje

1 sierpnia o godzinie 17 w Warszawie, ale i na całym Mazowszu, przez minutę słychać będzie wycie syren. Ma być to znak pamięci o niezwykłym wydarzeniu w historii Polski, którego 79. rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. O pamięć w tym szczególnym dniu zaapelował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. O co chodzi?

Kazimierz Klimczak
15.07.2023 09:25 Nie żyje płk Kazimierz Klimczak. Miał 109 lat

Wyjątkowo smutne wiadomości obiegły kraj. Nie żyje wielki Polak, który zapisał się na kartach historii wielkimi literami. Płk. Kazimierz Klimczak ps. Szron był najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim. Na wieczną wartę odszedł w wieku 109 lat.

Wanda Traczyk-Stawska podzieliła się swoją refleksją nad bieżącymi sprawami kraju.
06.09.2022 10:57 Wanda Traczyk-Stawska ostro o Jarosławie Kaczyńskim. Uderzyła w czuły punkt [TYLKO U NAS]

W rozmowie z dziennikarzem Goniec.pl, legenda powstania warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska, podzieliła się swoją refleksją dotyczącą obecnej sytuacji w kraju. Żołnierka Armii Krajowej zaapelowała do młodych ludzi o odwagę i odpowiedzialność, zaś Jarosławowi Kaczyńskiemu wytknęła brak potomstwa.

Marta Kaczyńska
02.08.2022 19:32 Marta Kaczyńska w środku nocy opublikowała poruszający wpis o Powstaniu Warszawskim

Marta Kaczyńska, jak na patriotkę przystało, postanowiła pochwalić się, jak spędzała rocznicę Godziny "W". Gwiazda polskiej prawicy opublikowała emocjonalny wpis, w którym nie omieszkała wspomnieć zasług swojego ojca w pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Witalij Kliczko honorowym obywatelem Warszawy, jego brat spotkał się z uczestniczką Powstania Warszawskiego
01.08.2022 11:35 Legenda Powstania Warszawskiego skierowała do Włodimira Kliczko wzruszające słowa. Nagranie podbija sieć

Witalij Kliczko został honorowym obywatelem Warszawy. Podczas niedzielnej ceremonii Rafał Trzaskowski wręczył wyróżnienie na ręce Władimira Kliczko. Brat mera Kijowa reprezentował go, gdyż wojna w Ukrainie i obowiązki zawodowe nie pozwalają na to, by nowy honorowy obywatel Warszawy wyjechał z kraju. Podczas uroczystości doszło do emocjonalnego spotkania. Pięściarz spotkał się z powstańczynią, Wandą Traczyk-Stawską. Kliczko zdobył się na osobiste wyznanie.Witalij Kliczko został doceniony przez Rafała Trzaskowskiego. Mer Kijowa w niedzielę 31 lipca podczas uroczystej sesji rady miasta m.in. wraz z prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz został zapisany na honorowych kartach stolicy.Witalij Kliczko otrzymał honorowe obywatelstwo Warszawy. Mer Kijowa nie był w stanie przyjechać do stolicy Polski, ale wysłał godne zastępstwo: brata.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Już w poniedziałek w Polsce zawyją syreny. Zdradzamy,  w jakich miastach
29.07.2022 12:33 Rocznica Powstania Warszawskiego. Już w poniedziałek w Polsce zawyją syreny. Zdradzamy, w jakich miastach

Jak co roku 1 sierpnia w całej stolicy, punktualnie o godzinie 17:00, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Wszystko w ramach obchodów kolejnej, 78. już, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sygnały usłyszymy nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach.

nie żyje
27.04.2022 11:41 Nie żyje Jadwiga Chruściel “Kozaczek”, córka dowódcy Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego we wtorek poinformowało, że odeszła Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Była łączniczką sztabu I Obwodu AK „Radwan” Śródmieście."Z przykrością informujemy, że 26 kwietnia odeszła na wieczną wartę Jadwiga Chruściel 'Kozaczek', córka dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela 'Montera'. Podczas Powstania służyła jako łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście. Cześć jej pamięci!" - napisano na Twitterze MPW.Jadwiga Chruściel ("Kozaczek") urodziła się 25 czerwca 1928 r. w Stryju. Jest córką gen. Antoniego Chruściela "Montera" - komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego. Podczas Powstania służyła w stopniu strzelca jako łączniczka sztabu I Obwodu AK "Radwan" w Śródmieściu.

"Basia", powstanie
23.03.2022 13:10 Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim

Smutną informację przekazał w środę popołudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie żyje Barbara Szurig-Werner ps. Basia, uczestniczka Powstania Warszawskiego.23 marca w wieku 97 lat zmarła Barbara Szurig-Werner. Uczestniczyła w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53". - Pani kpt. Barbara Szurig-Werner ps. „Basia” w okresie konspiracji pełniła funkcję łączniczki Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej w Batalionie "Zośka" w 2. Kompanii "Rudy". W czasie Powstania Warszawskiego w stopniu strzelca brała udział w walkach z Niemcami na Starym Mieście i na Woli w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław". 2 września 1944 r. wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną - czytamy we wpisie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.Jak informuje Muzeum Powstania Warszawskiego w powstańczym biogramie "Basi", jej ojcem był Wacław Szurig, polski ekonomista, działacz społeczny; naczelny redaktor „Polski Gospodarczej”; współtwórca Centralnego Urzędu Planowania.Weteranka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. 10 kwietnia skończyłaby 98 lat.Smutna wiadomość. Odeszła Barbara Szurig-Werner "Basia". W czasie Powstania Warszawskiego uczestniczyła w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław". 10 kwietnia skończyłaby 98 lat. @warszawa będzie o Pani pamiętać. pic.twitter.com/co35HdnkP7— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 23, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Andrzej Duda widzi analogię w działaniach Rosji. Padło mocne porównanie historyczneNie mają jak się ogrzać i gdzie spać. Ujawniono nagrania rozmów rosyjskich żołnierzyJoe Biden w Europie ogłosi pakiet nowych sankcji. Kolejny cios dla RosjiŹródło: Goniec.pl, Muzeum Powstania Warszawskiego

goniec.pl
13.01.2022 11:53 Nie żyje Karol Stefaniak ps. Kajtek. Ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski

W wieku 90 lat zmarł Karol Stefaniak ps. "Kajtek", ostatni głuchoniemy żołnierz Powstania Warszawskiego. Był strzelcem w batalionie "Miłosz". Informacje o śmierci weterana przekazała na swoim profilu na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Karol Stefaniak urodził się 31 sierpnia 1931 roku w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskie walczył w rejonie Śródmieścia. 5 września 1944 został ranny podczas walk przy pl. Trzech Krzyży. - Udział osób głuchoniemych w Powstaniu był ewenementem na skalę światową. Pełnili służbę sanitarną, zaopatrzeniową, pomagali przy odgruzowywaniu i robotach saperskich, a także pełnili służbę wartowniczą w towarzystwie osób słyszących - informuje fundacja "Nie Zapomnij o Nas".O żołnierzach głuchoniemych mówiło się, że są "nieustraszeni", ponieważ nie słyszeli wybuchów i wystrzałów. Wszyscy z nich przeżyli Powstanie Warszawskie. Pan Karol był ostatnim z nich. - Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania - napisał prezydent Warszawy. Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak "Kajtek" - strzelec w batalionie "Miłosz", ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania. pic.twitter.com/Fx3Upwnksd— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 12, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Alarm bombowy na pokładzie samolotu. Wielka akcja służb na lotnisku w ModliniePruszków. 10-latek wypadł z czwartego piętra. Mówił, że wychodzi do szkoły.Policjant zastrzelił się w samochodzie na Pradze Północ? Ogromna tragedia w WarszawieJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl