Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Andrzej Żak
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 06.05.2021 15:06

Nie żyje Andrzej Żak

logo tekst
goniec.pl

Andrzej Żak urodził się na Śląsku w 1942 roku. Jako autor tomików poetyckich zadebiutował już w latach 60. Większość swojego dorobku pisarskiego dedykował dzieciom i młodzieży. Przez lata swojej kariery napisał kilkadziesiąt książek i wiele sztuk teatralnych i telewizyjnych właśnie z myślą o młodszych odbiorcach.

Nie żyje Andrzej Żak

Dlaczego Andrzej Żak pisał głównie dla dzieci i młodzieży? Zainspirował go podobno przede wszystkim Alfred Szklarski, znany najbardziej z cyklu powieści o Tomku Wilmowskim, młodym podróżniku i łowcy zwierząt.

Podobnie jak Szklarski, Andrzej Żak napisał wiele powieści przygodowych. Pisał również zbiory wierszy dla najmłodszych, baśnie, a nawet powieści, w których poruszał tematykę niepodległościową.

Żak w swoich dziełach często nawiązywał do gatunku fantasy. Do najważniejszych dzieł tego typu należy zaliczyć przede wszystkim książki „Władca czasu”, „Talizman” i „Smoki”, stanowiące trylogię, która została umieszczona na Złotej Liście Książek Fundacji ABC.

Andrzej Żak pisał również liczne sztuki dla dzieci. Związany był przede wszystkim z katowickim Teatrem Lalek „Ateneum”, ale współpracował również z Teatrem Baj w Warszawie i Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Jego sztuki wielokrotnie trafiały na deski teatrów poza granicami Polski. Wystawiane były we Francji, w Czechach i w Bułgarii. Ponadto dwie książki Andrzeja Żaka, „Władca czasu” i „Pierścień czarodzieja”, zostały zekranizowane w telewizji.

- Był powieściopisarzem, autorem wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci. Świetne pióro, świetny Człowiek, jako terapeuta pomógł wielu, wielu ludziom. Wielki żal - stwierdziła pisarka, krytyczka literacka i teatralna Liliana Bardijewska.

Co ciekawe, Andrzej Żak nie ograniczał się tylko do tej formy twórczości. Zajmował się bowiem również bioenergoterapią i na ten temat napisał kilkanaście pozycji. Do poradników medycyny naturalnej jego autorstwa należą m.in. „Kalendarze zdrowia”, „Dzienniki zdrowia”, „Zdrowie bez leków”, „Zdrowie za darmo” i „Zdążyć przed rakiem”.

Na razie nie podano informacji o przyczyny śmierci pisarza. Nie jest znana również data pogrzebu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: