NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.05.2021 15:16

Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

nie żyje świeczka Iberion 4
goniec.pl

W wieku 84 lat odeszła Blanka Danilewicz. Informacje o śmierci absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera została potwierdzona wczoraj tj. 13 kwietnia wieczorem. Dziennikarka była szczególnie ceniona w środowisku reportażystów i stała się symbolem tego działu w TVP.

Gdy Blanka Danilewicz w 2003 roku odchodziła na emeryturę, jej koledzy i koleżanki z pracy wiedzieli, że kończy się pewna epoka. Szefowa redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów cieszyła się w środowisku dziennikarskim ogromnym autorytetem. Wprowadziła do mediów wielu młodszych i mniej doświadczonych redaktorów.

Media żegnają Blankę Danilewicz

Blankę Danilewicz za pośrednictwem Facebooka pożegnał doświadczony producent filmów dokumentalnych Waldemar Baczuń. Filmowiec przypomniał, że dziennikarka do 2003 roku była szefową redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów, który do końca lat 90. nazywany był „Ekspresem Reporterów”.

Blanka Danilewicz, nasza Szefowa w Magazynie Ekspresu Reporterów. Wtedy, w 2003 roku odchodziła na emeryturę. W zeszłym tygodniu odeszła dalej… – napisał Waldemar Baczuń.

Od 1991 roku Blanka Danilewicz była szefową redakcji. Do 2002 roku nie tylko zrealizowała wiele filmowych reportaży, ale także dzieliła się swoim doświadczeniem, pomagając młodszym działaczom.

To ona sprowadziła mnie do Ekspresu. Smutna wiadomość – napisał pod wiadomością o śmierci dziennikarki operator Wojciech Barczak.

Blanka Danilewicz – stworzona do reportażu

6 lutego 1937 roku w Warszawie na świat przyszła Blanka Danilewicz. Dziennikarka zdobyła wykształcenie na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, uzyskując dyplom w 1979 roku.

Reporterka zasłynęła dzięki filmu dokumentalnego „Urodzona”, który doczekał się licznych nagród – w tym Prix Italia w kategorii dokument telewizyjny w 1976 roku, czyli jeszcze zanim została absolwentką PWSFTviT.

[EMBED-243]

Blanka Danilewicz odpowiada zarówno za reżyserię, jak i scenariusz wspomnianego wyżej dokumentu. „Urodzona” przyniosła też jej takie nagrody jak wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie oraz Grand Prix „Złoty Lajkonik” na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wyreżyserowała również „Pustostany” oraz „Kochany tatusiu”.

Reporterka otrzymała też w 2000 roku – 3 lata przed odejściem na emeryturę – Złoty Krzyż Zasługi. Blanka Danilewicz zmarła w wieku 84 lat. Ostatnie pożegnanie działaczki odbędzie się na Cmentarzu Północnym w Warszawie w poniedziałek 26 kwietnia o godzinie 14:05.

[EMBED-470]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: