Goniec.pl
Blanka Danilewicz

facebook.com/waldemar.baczun

Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Media potwierdziły informacje o śmierci Blanki Danilewicz. Wieloletnia dziennikarka była jedną z największych ikon stacji TVP. Reporterka, która odpowiadała za dział reportażu, miała 84 lata. W trakcie swojej pracy w Telewizji Polskiej zasłynę

W wieku 84 lat odeszła Blanka Danilewicz. Informacje o śmierci absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera została potwierdzona wczoraj tj. 13 kwietnia wieczorem. Dziennikarka była szczególnie ceniona w środowisku reportażystów i stała się symbolem tego działu w TVP.

Gdy Blanka Danilewicz w 2003 roku odchodziła na emeryturę, jej koledzy i koleżanki z pracy wiedzieli, że kończy się pewna epoka. Szefowa redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów cieszyła się w środowisku dziennikarskim ogromnym autorytetem. Wprowadziła do mediów wielu młodszych i mniej doświadczonych redaktorów.

Media żegnają Blankę Danilewicz

Blankę Danilewicz za pośrednictwem Facebooka pożegnał doświadczony producent filmów dokumentalnych Waldemar Baczuń. Filmowiec przypomniał, że dziennikarka do 2003 roku była szefową redakcji Magazynu Ekspresu Reporterów, który do końca lat 90. nazywany był „Ekspresem Reporterów”.

Blanka Danilewicz, nasza Szefowa w Magazynie Ekspresu Reporterów. Wtedy, w 2003 roku odchodziła na emeryturę. W zeszłym tygodniu odeszła dalej… – napisał Waldemar Baczuń.

Od 1991 roku Blanka Danilewicz była szefową redakcji. Do 2002 roku nie tylko zrealizowała wiele filmowych reportaży, ale także dzieliła się swoim doświadczeniem, pomagając młodszym działaczom.

To ona sprowadziła mnie do Ekspresu. Smutna wiadomość – napisał pod wiadomością o śmierci dziennikarki operator Wojciech Barczak.

Blanka Danilewicz – stworzona do reportażu

6 lutego 1937 roku w Warszawie na świat przyszła Blanka Danilewicz. Dziennikarka zdobyła wykształcenie na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, uzyskując dyplom w 1979 roku.

Reporterka zasłynęła dzięki filmu dokumentalnego „Urodzona”, który doczekał się licznych nagród – w tym Prix Italia w kategorii dokument telewizyjny w 1976 roku, czyli jeszcze zanim została absolwentką PWSFTviT.

[EMBED-243]

Blanka Danilewicz odpowiada zarówno za reżyserię, jak i scenariusz wspomnianego wyżej dokumentu. „Urodzona” przyniosła też jej takie nagrody jak wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie oraz Grand Prix „Złoty Lajkonik” na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wyreżyserowała również „Pustostany” oraz „Kochany tatusiu”.

Reporterka otrzymała też w 2000 roku – 3 lata przed odejściem na emeryturę – Złoty Krzyż Zasługi. Blanka Danilewicz zmarła w wieku 84 lat. Ostatnie pożegnanie działaczki odbędzie się na Cmentarzu Północnym w Warszawie w poniedziałek 26 kwietnia o godzinie 14:05.

[EMBED-470]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >