Goniec.pl
nie żyje: 11 latka, miała uczulenie na składnik pasty do zębów

Facebook/Love Song Events & Photography Inc.

Nie żyje 11-latka. Dentysta polecił jej pastę do zębów, okazało się, że ma uczulenie

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Nie żyje 11-latka. Podczas wizyty w gabinecie, dentysta polecił jej pewną pastę do zębów. Niestety ani on, ani je mama nie wiedzieli, że produkt zawiera substancję, na którą dziewczynka była uczulona.

11-letnia Denise Saldate zmagała się z bardzo silną alergią. Jej rodzice musieli być stale czujni, gdyż wiele produktów mogło wywołać u niej niebezpieczną reakcję. Niestety pewnego razu, gdy dziewczynka była u dentysty, specjalista polecił jej stosowanie pewnej pasy do zębów. Zawierała ona składnik, na który Denise była uczulona. Rodzice zapomnieli dokładnie sprawdzić skład produktu, co okazało się tragiczne w konsekwencjach.

Nie żyje 11-letnia Denise. Składnik pasty do zębów wywołał u niej silną reakcję alergiczną 

Pewnego razu 11-letnia Denise wybrała się do dentysty w towarzystwie swojej mamy Monique. Specjalista polecił jej pastę wzmacniającą szkliwo MI Paste One. Nie wiedział jednak, że dziewczynka jest uczulona na jeden ze składników. Co gorsza, jej mama, która zawsze bardzo dokładnie sprawdzała skład każdego produktu, z którym Denise miała styczność, tym razem zapomniała tego zrobić.

Monique nie podejrzewała, że pasta do zębów może zawierać substancje pochodzenia mlecznego, na które Denise była uczulona. Taka informacja była zawarta na ostrzeżeniu, które producent dodał do opakowania. Niestety kobieta go nie przeczytała, co miało tragiczne rezultaty.

Zawarty w produkcie Recaldent, pozyskiwany z krowiego mleka, wywołał u Denise bardzo silną i gwałtowną reakcję alergiczną. Mama z ogromnym bólem i rozpaczą wspomina tamtą chwilę. 

- Powiedziała: „Wydaje mi się, że mam reakcję alergiczną na pastę”. Kiedy kończyła to zdanie jej wargi już zdążyły zrobić się sine. Podniosłam ją i położyłam w moim łóżku. Pobiegłam do pokoju i krzyknęłam do drugiej córki, aby natychmiast zadzwoniła po pogotowie. Sama chwyciłam za EpiPen - relacjonuje Monique, mama Denise

Zastrzyk z epinefryny, który otrzymała dziewczynka, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Postanowiono zatem, aby niezwłocznie przetransportować ją do szpitala. Po przybyciu na miejsce zaczęła się trudna walka o życie 11-latki.

Lekarze robili wszystko, co mogli, aby pomóc Denise. Niestety nie udało się jej uratować. Dziewczynka zmarła w wyniku silnej reakcji alergicznej. Mama 11-latki apeluje teraz do innych rodziców, aby zachowywali szczególną ostrożność, jeśli ich dziecko jest alergikiem.

- Czytajcie wszystko. Nie traćcie czujności, tylko dlatego, że przez ostatnich kilka lat wszystko szło, jak z płatka. Nie możecie tracić czujności, nie możecie czuć zakłopotania, albo wstydzić się zapytać. Róbcie to dopóty, dopóki nie będziecie pewni, że wszystkie składniki są absolutnie bezpieczne. Jesteście adwokatami swoich dzieci - apeluje mama zmarłej 11-latki

Warto wiedzieć, że w Polsce również można dostać pasty do zębów, które zawierają substancje pochodzenia mlecznego. Są to, chociażby GC Tooth Mousse czy GC MI Paste Plus.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Damian Witoń

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >