Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie będzie wrześniowej waloryzacji dla emerytów? Wystarczy jeden czynnik
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.04.2024 08:24

Nie będzie wrześniowej waloryzacji dla emerytów? Wystarczy jeden czynnik

pieniądze
Fot. materiały własne

Ważą się losy dodatkowej waloryzacji emerytur i rent w ciągu roku. Nowelizacja dotychczasowych przepisów trafiła właśnie do międzyresortowych konsultacji, ale do dwukrotnego przeliczania świadczeń droga jest daleka. Super Express ostrzega, że ich wrześniowa waloryzacja tak naprawdę może okazać się jedynie wcześniejszą podwyżką. Jeżeli bowiem inflacja zadziała na niekorzyść seniorów, w marcu ich wypłaty nie wzrosną nawet o grosz.

Trwają prace nad projektem ws. dodatkowej waloryzacji rent i emerytur

Aktualnie emeryci mogą liczyć tylko na jedną waloryzację świadczeń, która następuje w marcu każdego roku. Koalicja Obywatelska, w jesiennej kampanii wyborczej, obiecała jednak, że jeśli uda jej się przejąć władzę i utworzyć stabilny rząd, zrealizuje w ramach swoich 100 konkretów zapewnienie dotyczące dwóch waloryzacji.

Choć wypełnienie wszystkich obietnic na razie nie dokonało się, pomimo upłynięcia 100 dni, gabinet Donalda Tuska stawia sobie załatwienie kwestii emerytur i rent za jeden z priorytetów. W związku z tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło w ostatnich dniach projekt ws. dwukrotnej waloryzacji. Wynika z niego, iż w przypadku przekroczenia pewnego progu przez wskaźnik inflacji, świadczenia byłyby przeliczane także we wrześniu danego roku. Super Express alarmuje jednak, że rzeczywistość może nie być tak korzystna dla beneficjentów, jak pozornie się wydaje.

Dramatyczne nagranie z Kamiennej Góry. Zaatakował 17-letnią partnerkę na oczach dziecka

Marcowa waloryzacja może nie dojść do skutku

Jeśli miałoby dojść do dwukrotnej waloryzacji, świadczenia byłyby podwyższane we wrześniu do końca lutego następnego roku, a następnie w marcu o wskaźnik ustalony na podstawie inflacji w całym poprzednim roku (podstawą będzie wysokość świadczeń z sierpnia, czyli sprzed drugiej waloryzacji).

SE podaje, że w grę wchodzą dwa scenariusze. Jeden z nich zakłada, że wskaźnik waloryzacji marcowej okaże się wyższy niż wskaźnik waloryzacji wrześniowej i wówczas świadczenia wzrosną tylko o różnicę we wskaźnikach. Drugi z kolei mówi, że jeśli marcowa waloryzacja będzie niższa lub równa tej wrześniowej, wysokość emerytur w ogóle nie zmieni się w stosunku do lutego.

ZOBACZ TAKŻE: Niepokojące informacje dla seniorów. Ekspert ostrzega

Dziennik informuje przy tym przykład, zgodnie z którym senior z emeryturą w wysokości 2200 zł, przy założeniu inflacji na poziomie 6 proc., od września do lutego otrzymywać będzie świadczenie podwyższone do 2332 zł. Z kolei jeśli w marcu wskaźnik waloryzacji wyniesie 7 proc., to emerytura wzrośnie do 2354 zł.

Jeżeli jednak wskaźnik marcowej waloryzacji będzie niższy lub równy wskaźnikowi z września, senior w marcu i kolejnych miesiącach wciąż będzie otrzymywał 2332 zł.

Rząd chce podwyższać emerytury i renty także we wrześniu

O wspomnianym już projekcie MRPiPS informowaliśmy w portalu Goniec.pl w środę (10 kwietnia). Dokument został skierowany do konsultacji międzyresortowych i nawet jeśli zostanie przyjęty przez parlament oraz podpisany przez prezydenta, nie gwarantuje dwukrotnej waloryzacji. Warunkiem jest bowiem przekroczenie przez inflację progu 5 proc.

Ministerstwo Agnieszki Dziemianowicz-Bąk uzasadnia pomysł koniecznością ochrony świadczeniobiorców przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku. Ustawodawcy podają, że dodatkowa waloryzacja miałaby objąć emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji.