Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Druga waloryzacja emerytur. Pojawił się projekt
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.04.2024 22:45

Druga waloryzacja emerytur. Pojawił się projekt

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Druga waloryzacja emerytur i rent coraz bliżej. Projekt drugiej podwyżki świadczeń trafił do konsultacji. Sprawę kolejnego kroku dotyczącego dodatkowych pieniędzy dla emerytów i rencistów potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kolejny krok bliżej drugiej waloryzacji emerytur i rent

Dodatkowe pieniądze w ramach drugiej waloryzacji emerytur i rent nadal nie są sprawą przesądzoną. 1 marca 2024 r. doszło do podwyższenia wypłacanych świadczeń w oparciu o wskaźnik inflacji.

W trakcie kampanii wyborczej padła obietnica drugiej waloryzacji w ciągu roku. Osoby uprawnione do pobierania świadczeń otrzymały właśnie dobrą wiadomość. Podjęty został kolejny krok w stronę prawnego wpisania drugiej w ciągu roku podwyżki.

Kolejne zajścia przed pomnikiem smoleńskim. Kaczyński i Morawiecki musieli uciekać

Ustawa dotycząca drugiej waloryzacji trafiła do konsultacji

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący drugiej waloryzacji rent i emerytur. Należy jednak pamiętać, iż nawet w przypadku formalnego przyjęcia przepisów, nie jest pewne, że emeryci i renciści otrzymają większe wypłaty od ZUS. Kluczowym czynnikiem warunkującym wprowadzenie drugiej waloryzacji jest inflacja. 

ZOBACZ: Jest nowy prezes Orlenu. Wiemy, kto zastąpi Daniela Obajtka

Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku - czytamy w projekcie skierowanym do konsultacji.

Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent?

Kiedy przeprowadzana ma być druga waloryzacja świadczeń? Normalnie odbywa się to w marcu. W przypadku spełnienia warunków koniecznych do drugiego podwyższenia emerytur i rent waloryzacja będzie miała miejsce w terminie jesiennym. W projekcie ustawy wskazano datę 1 września.

ZOBACZ: ZUS wysyła listy do Polaków. W środku ważne informacje

Dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji - wyjaśnili ustawodawcy pracujący nad projektem dokumentu.

Źródło: tvn24