Nie będzie obowiązkowych szczepień na koronawirusa? Duda twierdzi, że nie pozwala na to "poczucie wolności"
Poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z przywódcami państw V4 zaowocowało jednoznaczną deklaracją prezydenta na temat obowiązkowych szczepień. Głowa państwa wprost przekazała, że nie ma realnych szans na to, by w Polsce szczepienie przeciwko koronawirusowi było obowiązkowe. Andrzej Duda wyjaśnił, dlaczego tak uważa.
Jedno z pytań skierowanych do głów państw grupy wyszehradzkiej dotyczyło szczepienia. Andrzej Duda zaskoczył wszystkich swoją odpowiedzią.
Andrzej Duda: w Polsce nie może być obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi
- Muszę państwu powiedzieć, że - znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności - nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Duda.
Prezydent nie ukrywał, że kwestia ta przewijała się podczas rozmów. - Dyskutowaliśmy dzisiaj na ten temat i efektem tej dyskusji jest nasze wspólne oświadczenie - ono pokazuje również pewnie realia - wyjaśnił Andrzej Duda.
Oprócz polskiego prezydenta w spotkaniu V4 brali udział również: prezydent Węgier Janosz Ader i prezydentka Słowacji Zuzanna Czaputova. Zabrakło Milosza Zemana. Prezydent Czech boryka się z problemami zdrowotnymi (więcej na tem temat przeczytasz >pod tym linkiem<).
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, że w również w poniedziałek minister Adam Niedzielski przekazał, że sytuacja w czasie IV fali koronawirusa stała się na tyle poważna, że od 1 grudnia rząd wprowadza ostrzejsze obostrzenia (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).
Narodowy Program Szczepień trwa
Pracowity okres prezydenta Andrzeja Dudy trwa. Zanim głowa państwa przekazała na Węgrzech, że w Polsce nie mogą zostać wprowadzone obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi, rozmawiała z szefem NATO oraz wykonała pilny telefon do prezydenta Niemiec.
Już w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda jednoznacznie określił swoje stanowisko względem szczepień. Przypomnijmy, że prezydent stwierdził, że chociaż się zaszczepi przeciwko COVID-19 to zrobi to "niechętnie".
- Nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion, przedramion czy jakiejkolwiek części ciała - tłumaczył już po reelekcji na urząd głowy państwa.
Narodowy Program Szczepień trwa w dobre i mimo iż obowiązek szczepienia przeciwko koronawirusowi nie został wprowadzony do poniedziałku 29 listopada, w pełni zaszczepionych jest już 20 405 229 osób.
ℹ️Wykonaliśmy 41 568 021 szczepień
— #SzczepimySię (@szczepimysie) November 29, 2021
1️⃣dawką wykonano 20 814 512 szczepień
✅w pełni zaszczepionych jest 20 405 229 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie⤵️: https://t.co/tAp1PENwuN pic.twitter.com/4upkC460Mu
Ruszyło szczepienie trzecią dawką
Od 2 listopada Ministerstwo Zdrowia zaprasza Polki i Polaków do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Tzw. dawka przypominająca może być przyjęta po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. O tym, jak zdobyć skierowanie oraz gdzie go szukać przeczytasz >pod tym linkiem<
Resort Adama Niedzielskiego zdecydował się wprowadzić wyjątek dla wszystkich osób mających 50 lub więcej lat. Okres pomiędzy drugą i trzecią dawką został w ich przypadku skrócony.
💉 Dawka przypominająca już po 5⃣ miesiącach!
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) November 29, 2021
🧐 Dla kogo❓
SZCZEGÓŁY NA GRAFICE.
ℹ️ Masz #eSkierowanie? Zarejestruj się na #SzczepimySię. Do wyboru jest kilka opcji, np. 🆓☎️ bezpłatna infolinia 989.@szczepimysie @kikosicki_pawe
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ⤵️https://t.co/6f4FgSb5sS pic.twitter.com/p6fj9MgZhw
To właśnie osoby z rocznika 1971 lub wyżej mogą zgłosić się na szczepienie trzecią dawką już po upływie pięciu, a nie sześciu miesięcy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: polsatnews.pl gov.pl