Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 1780 zł dodatkowo do emerytury. Trzeba spełnić ten warunek
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.06.2024 09:41

Nawet 1780 zł dodatkowo do emerytury. Trzeba spełnić ten warunek

rodzina
fot. Marek BAZAK/East News

Niektórzy emeryci mogą liczyć na specjalny dodatek do świadczenia, który od marca dzięki waloryzacji wynosi 1780,96 zł. Mowa o kwocie wypłacanej za odpowiednią liczbę dzieci. Świadczenie przysługuje zarówno kobietom jak i mężczyznom, ale trzeba spełnić pewne warunki. Wyjaśniamy. 

Świadczenie mama 4 plus. Dodatkowe pieniądze do emerytury

Świadczenie popularnie nazywane "mama 4 plus" to dodatek do emerytury przeznaczony głównie dla kobiet, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Kwota, która aktualnie w najwyższym wymiarze wynosi dokładnie 1780,96 zł, ma pomóc tym mamom, które nie zdołały odłożyć odpowiedniej liczby składek, aby otrzymać minimalną emeryturę.

Dodatek do emerytury dla matek czwórki dzieci aktualnie wypłacany jest w kwocie minimalnego świadczenie emerytalnego i podlega corocznej waloryzacji. 

Szykuje się ogromna zmiana ws. węgla? Eksperci biją na alarm

"Mama 4 plus". Jakie warunki?

Dodatek do emerytury w kwocie ponad 1780 zł najczęściej wypłacany jest jako uzupełnienie zasadniczego świadczenia o różnicę do minimalnej emerytury. Zgodnie z informacją ZUS, w ubiegłym roku średnia wypłata tzw. mama 4 plus wyniosła 740 zł.

ZOBACZ: Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Pieniądze trafią do Polaków

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek do ZUS. Dodatek przysługuje osobom, które ukończyły ustawowy wiek emerytalny. Co ciekawe, pieniądze mogą otrzymać również ojcowie w przypadku gdy matka umarła, lub porzuciła dzieci. 

"Mama 4 plus" także dla ojców

Dodatek może otrzymać również ojciec, jeśli zasadnicza kwota jego emerytury nie jest równa minimalnej wysokości świadczenia, lub w ogóle nie pobiera emerytury.

ZUS podkreśla, że zdarzają się sytuacje kiedy świadczenie może zostać odebrane. Mowa tu o przypadkach, gdy osoba podejmie pracę lub będzie otrzymywać inne świadczenie. W takiej sytuacji niezwłocznie należy zgłosić wszelkie zmiany do ZUS.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego "mama 4 plus" od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł i jest co roku waloryzowane.