Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Pieniądze trafią do Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.06.2024 14:49

Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Pieniądze trafią do Polaków

Andrzej Duda
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jak przekazała w poniedziałek 10 czerwca Kancelaria Prezydenta, prezydent Andrzej Duda złożył podpis m.in. pod ustawą o bonie energetycznym oraz ograniczeniu cen energii elektrycznej i gazu. Przewidziane w ustawie mechanizmy mają chronić gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami rachunków. 

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa wprowadza m.in. cenę maksymalną za energię dla gospodarstw domowych od lipca do grudnia 2024 r. na poziomie 500 zł/MWh oraz 693 zł/MWh dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej, a także małych i średnich firm.

Dodatkowo ustawa wprowadza także długo wyczekiwany bon energetyczny, który będzie wsparciem dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacany w drugiej połowie roku. Zgodnie z przepisami, obowiązywać będą dwa kryteria dochodowe - do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł dla gospodarstw wieloosobowych.

Bronisław Komorowski dla Gońca: Porażka PiS-u jest bardzo dotkliwa

Ustawa o bonie energetycznym wchodzi w życie

Bon energetyczny będzie wypłacany z obowiązującą zasadą "złotówka za złotówkę". To oznacza, że może być wypłacany nawet po przekroczeniu progu dochodowego, jednak wówczas jego wartość będzie pomniejszona o konkretną kwotę przekroczenia.

Wysokość bonu zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla gospodarstw jednoosobowych ta kwota wyniesie 300 zł. W przypadku dwu- i trzyosobowych - 400 zł. Gospodarstwa domowe cztero- i pięcioosobowe otrzymają 500 zł, a sześcioosobowe i większe - 600 zł.

ZOBACZ: ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

W przypadku gdy w danym gospodarstwie domowym do ogrzewania wykorzystywane będą źródła zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od konkretnego przypadku może wynieść nawet do 1200 zł.

Ustawa o bonie energetycznym podpisana przez Andrzeja Dudę

Aby starać się o otrzymanie bonu energetycznego należy przede wszystkim złożyć wniosek w urzędzie miasta w terminie od 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. Odpowiednie dokumenty można składać w formie papierowej lub drogą elektroniczną.

ZOBACZ: Zaczęło się 1 czerwca. Można dostać nawet 1790,30 zł

Dodatkowo, jak zaznacza Business Insider, wprowadzona ustawa zobowiązuje przedsiębiorstwa energetyczne do korekty taryf na sprzedaż energii elektrycznej.

Obecna średnia cena energii 412 zł/MWh, a nawet ta przewidziana od lipca na poziomie 500 zł/MWh, są to stawki znacznie niższe niż oficjalne taryfy oferowane przez koncerny energetyczne i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, które sięgają średnio 739 zł/MWh i pierwotnie miały obowiązywać do końca 2024 r. - przypomina portal.

Koncerny zobowiązane są do przedstawienia regulatorowi nowych propozycji taryf, które będą obowiązywać do końca 2025 r.