Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najnowsze ustalenia ws. Nord Stream. Znaleziono ślady materiałów wybuchowych
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 18.11.2022 11:11

Najnowsze ustalenia ws. Nord Stream. Znaleziono ślady materiałów wybuchowych

Nord Stream
HANDOUT/AFP/East News

Nowe informacje ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. Jak informuje agencja Reutera, szwedzka prokuratura znalazła ślady materiałów wybuchowych w miejscu uszkodzenia rurociągów, co potwierdzałoby wcześniejsze przypuszczenia o sabotażu i celowym działaniu.

Nord Stream. Znaleziono ślady materiałów wybuchowych

Szwedzkie i duńskie służby od kilku tygodni wnikliwie badają cztery wyrwy w rurociągach Nord Stream 1 i 2, łączących Rosję i Niemcy, poprowadzonych na dnie Morza Bałtyckiego. W zeszłym miesiącu Dania poinformowała, że ​​wstępne dochodzenie wykazało, że wycieki były spowodowane potężnymi eksplozjami. Teraz informacje te znajdują swoje potwierdzenie.

Szwedzka prokuratura w oświadczeniu informuje: "Przeprowadzona obecnie analiza wykazała ślady materiałów wybuchowych na kilku odzyskanych obiektach".

"Śledztwo jest bardzo złożone i wszechstronne. Trwające śledztwo określi, czy można zidentyfikować podejrzanych" - oznajmili śledczy, cytowani przez Reutera.

Informacja na tym etapie jest dość zdawkowa, prokuratura odmówiła dalszych komentarzy.

Sejsmolodzy z Danii i Szwecji już wcześniej informowali, że zostały zarejestrowane wstrząsy w bezpośrednim sąsiedztwie wycieków, a sygnały te nie przypominały tych z trzęsień ziemi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: reuters.com