Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Napisał, ile daje w kopercie księdzu. Został wyśmiany na forum
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 04.12.2023 17:19

Napisał, ile daje w kopercie księdzu. Został wyśmiany na forum

krzyż świeczka święta
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Odwiecznym dylematem przyjmujących kolędę jest pytanie – ile pieniędzy dać księdzu w kopercie? Swoimi rozterkami internauci dzielą się na forach, w tym także Pan Ryszard, który podzielił się zaskakującą informacją na stronie e-grajewo.pl.

Tym jednym wpisem wywołał burzę w internecie

Jak podaje Fakt, pan Ryszard zwrócił się do internautów z ważnym dla siebie apelem.

„Dobrym obyczajem przyjęło się, by dać co najmniej 100 zł od członka rodziny. Więc na Kościół można odłożyć, a nie wymyślać. Kościół tworzą ludzie i oni go powinny utrzymywać. Na wakacje, czy inne duperele to mają, ale już na księdza to żałują. Wstyd.” – grzmi na forum.

Post z 2020 roku wywołał prawdziwą lawinę komentarzy. Najbardziej aktywni byli przeciwnicy pana Ryszarda:

– (…) Te 100 zł od rodziny to chyba sam przyjąłeś za normę. Jak ksiądz przychodzi zapisać i tylko skasować, to chyba nie tak to powinno wyglądać. I jeszcze jedno... co to znaczy, że na księdza żałują? Chyba coś źle chłopie interpretujesz i tacy jak ty wszystko psują. Ksiądz ma przyjść z dobrym słowem, jest przedstawicielem tego, w co wierzysz... a jeżeli uważasz, że tylko za kasę masz poczucie spełnionego i odhaczonego obowiązku, to strach się bać, w jakim kierunku to wszystko zmierza. – odpowiada pan Gienek.

Od poniedziałku w Biedronce wyjątkowe produkty. Klienci będą walić drzwiami i oknami

„A czy ksiądz, który przyjdzie po kolędzie, zapyta rodzinę, czy oni mają na chleb? Nie” – internauci komentują wymagania co do zapłaty dla księdza

Komentujący post pana Ryszarda zdawali się nie zgadzać co do konkretnej, odpowiedniej kwoty do przekazania księdzu, natomiast wykazywali zgodność co do sprzeciwu wobec „wygórowanych” wymagań autora.

Jeżeli Cię stać dalej utrzymywać ten dobry obyczaj, to proszę bardzo, ale nie krytykuj innych” – skomentowała Pani Kasia.

Niektórzy pozostawali w opozycji co do samej idei wręczania księdzu pieniędzy w czasie kolędy: „Wolę dać na WOŚP, niż księdzu, który przychodzi, żeby kasę zgarnąć i nic więcej. U mnie kiedy był, powiedział że tylko znak krzyża zrobimy, bo nie ma czasu.” – wspominała jedna z anonimowych internautek.

Kolęda to sprawa indywidualna

W nadchodzących miesiącach księża znowu odwiedzą domy wiernych, oby odmówić wspólną modlitwę, a nawet po to, aby w miły sposób spędzić czas z parafianami. Wysokość kwoty, którą umieszcza się w kopercie dla księdza, powinna być ustalona tylko wedle osobistych preferencji i możliwości. Taki pogląd zdaje się prezentować kolejna z osób komentujących post Pana Ryszarda. Swoją wypowiedź podsumowała następującymi słowami: „Kolęda to sprawa indywidualna, po co poruszać ten temat, sensację robić”.

Źródło: Fakt.pl