Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023. Czy czekają nas białe święta?
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 01.12.2023 11:06

Najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023. Czy czekają nas białe święta?

zima, zdjęcie ilustracyjne
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jest wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie. Czy czekają nas śnieżne święta czy też wróci jesienna aura? Eksperci nie mają już wątpliwości. Wiele osób może poczuć rozczarowanie.

 

 

Pogoda na Boże Narodzenie. Wstępna prognoza

Mróz i opady śniegu, a nawet śnieżyce,  towarzyszą nam już od kilku dni. Niektórzy dzięki temu poczuli świąteczny klimat i być może liczą na to, że w tym roku Boże Narodzenie będzie białe. Najnowszą długoterminową prognozę pogody na grudzień opublikowali właśnie synoptycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Według nich, jest mała szansa na to, że typowo zimowa pogoda utrzyma się do końca grudnia. Wręcz są zdania, że czeka nas duża zmiana w pogodzie. 

 

Synoptycy podali długoterminową prognozę pogody na grudzień

Eksperci wskazali, że  pod koniec grudnia (w przedostatnim tygodniu) suma opadów ma mieścić się w zakresie normy. Taka sytuacja ma dotyczyć większej części kraju, tylko na Opolszczyźnie i Pomorzu może ona przekroczyć tygodniową normę. Większe opady są spodziewane na ostatni tydzień grudnia, ale nie wszędzie z taką samą intensywnością.  “Opady w normie” są spodziewane na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Podhalu, Śląsku, Opolszczyźnie i w zachodniej części Pomorza.

 

Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023. Czekają nas deszczowe święta

Synoptycy nie wskazują dokładnie, czy chodzi o opady śniegu czy deszczu. Można się spodziewać, że jednak chodzi o deszcz, bo według prognoz, temperatura pod koniec grudnia ma być wyższa niż pod koniec listopada. A to oznacza najprawdopodobniej deszczowe Boże Narodzenie w niemal całej Polsce. 

"Druga połowa grudnia ze średnią temperaturą powietrza w normie i lokalnie powyżej" - informują Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. 

Jednocześnie synoptycy zastrzegają, że to jedynie prognozy. A większą pewność co do pogody w święta będziemy mieć za tydzień. 

 

Źródło: CMM-IMGW, wp.pl