Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Niż Oliver nad Polską. Mroźna noc to tylko początek, trzeba się przygotować na śnieżyce
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 28.11.2023 19:38

Niż Oliver nad Polską. Mroźna noc to tylko początek, trzeba się przygotować na śnieżyce

śnieżyca mapa
Unsplash.com/Jonny McNee; screen ventusky.com

Prognoza pogody nie przynosi wyczekiwanego przez wielu wycofania się arktycznego powietrza. Siła niżu Oliver nie pozwala niemal na żadne zmiany. IMGW poinformowało, że jedynie na południu Polski liczyć można na minimalnie wyższe wskazania termometrów. Niemniej nadal obowiązują żółte alerty w związku z intensywnymi opadami śniegu.

Niż Oliver rządzi nad Polską, mróz nie odpuści, a do tego dojdą śnieżyce

Pogoda w ostatnim czasie prezentuje się iście zimowo. Mróz i opady śniegu będą towarzyszyć nam w ostatnich dniach listopada. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco ostrzega Polaków i publikuje aktualne prognozy pogody.

Prognoza pogody na wtorkowy (28.11) wieczór oraz noc nie przynosi ze sobą wiadomości na temat zmian mas powietrza nad Polską. - Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie na ogół zmienna. Niemal każdego dnia mogą wystąpić opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, a przejściowo nawet marznącego deszczu - czytamy w przewidywaniach meteorologów na trwający obecnie tydzień. Co jednak czeka nas w najbliższych godzinach?

Wpadka posłanki PiS w Sejmie, nagranie krąży po sieci. "Kulturę się z domu wynosi"

Niż Oliver pokazuje moc, trzeba przygotować się na mróz i śnieg

Arktyczne powietrze będzie dalej rządzić w Polsce. Niż Oliver pozostaje w natarciu i noc z 28 na 19 listopada upłynie pod znakiem opadów śniegu. Będą miejsca, gdzie spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. IMGW podtrzymuje żółte alerty w aż siedmiu województwach.

ZOBACZ: Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy

Śnieżyce będą nasilać się w nocy. Na wschodzie kraju mogą pojawić się jeszcze w środę 29 listopada w godzinach porannych. Dodatkowo poza ostrzeżeniami I stopnia w pasie od Legnicy i Jeleniej Góry przez Opole, Bielsko-Biała, Nowy Sącz aż do Lublina obowiązują również regionalne alerty mówiące o groźnej sytuacji na drogach i chodnikach.

- Temperatura powietrza wynosi około -1°C, temperatura przy gruncie jest około 0°C. Występują opady deszczu i mokrego śniegu, które lokalnie mogą marznąć, powodując gołoledź - czytamy w alercie dla powiatu mieleckiego nieopodal Rzeszowa. To jednak nie wszystko na co trzeba się przygotować.

pogoda-alerty-ostrzezenia-imgw.jpg
Obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed śnieżycami. Fot.: imgw

Obowiązują alerty przed śnieżycami, pogoda nie odpuści

Gdzie obowiązują żółte alerty I stopnia? Lista jest długa mowa o częściach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Noc będzie wyjątkowo mroźna, miejscami temperatura spadnie nawet do -12 stopni Celsjusza. Nie ma wątpliwości, że Polacy długo zapamiętają wizytę niżu Oliver.

ZOBACZ: Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na zimę, duża zmiana

Śnieg w nocy z wtorku na środę padać będzie głównie na terenie wschodniej ściany kraju. Co czeka nas 29 listopada? - W środę zachmurzenie będzie zwykle duże, a w wielu miejscach wystąpią słabe opady śniegu. Na więcej przejaśnień można liczyć jedynie na północno-wschodnich krańcach Polski, tam też nie spodziewamy się opadów. Temperatura maksymalna od –4°C na północnym wschodzie do 0-1°C na zachodzie i nad morzem - czytamy w prognozie pogody IMGW.

Źródło: IMGW