Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najnowsze doniesienia ws. kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z sojusznikami
Monika Majko
Monika Majko 18.02.2022 23:13

Najnowsze doniesienia ws. kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z sojusznikami

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z sojusznikami ws. sytuacji na linii Rosja-Ukraina
JIM WATSON/AFP/East News

W piątek, 18 lutego prezydent USA Joe Biden spotkał się na wideokonferencji z sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W rozmowie, która dotyczyła kryzysu rosyjsko-ukraińskiego, udział wzięli przywódcy m.in. Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Polski.

Na piątkowym spotkaniu obecni byli także przewodniczący Unii Europejskiej i NATO. Jak podała Polska Agencja Prasowa, w pobliżu Ukrainy stacjonuje obecnie od 100 tys. do 130 tys. rosyjskich wojskowych.

Nad naszym wschodnim sąsiadem od kilku tygodni wisi groźba zbrojnej inwazji, a konflikt ten był tematem dyskusji na piątkowej wideokonferencji przywódców państw członkowskich NATO z Białym Domem. Prezydent Joe Biden przedstawił ustalenia ze spotkania na konferencji, która odbyła się tuż po rozmowach na szczycie.

Joe Biden rozmawiał z sojusznikami USA na temat kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

Prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił orędzie, które transmitowano z Białego Domu. Joe Biden podkreślił, że międzynarodowi przywódcy nie dają wiary próbom zrzucenia odpowiedzialności za eskalowanie konfliktu na wschodzie na Ukrainę, która zdaniem Rosji dopuszcza się prowokacji.

Rosja nadal może wybrać dyplomację. [...] Jeśli wybierze wojnę, zapłaci za to wysoką cenę – zapowiedział Joe Biden i dodał:

Jestem przekonany, że Putin podjął decyzję wskazując jednoznacznie, że chodzi o atak na Ukrainę.

Spotkanie skomentował także prezydent Polski, Andrzej Duda

Głos po piątkowym spotkaniu międzynarodowych przywódców zabrał także prezydent Polski. Andrzej Duda przyznał, że "sytuacja zbliża się do punktu krytycznego" i podkreślił, że "zachód jest zjednoczony" i "wszyscy są przygotowani".

Cały czas prowadzony jest dialog z Rosją, ale możliwości coraz bardziej się wyczerpują. [...] Czy dojdzie do eskalacji? Nikt nie umie odpowiedzieć. Już nie długo igrzyska się zakończą, a co będzie dalej? Wszyscy są przygotowani, my także. Najważniejsze jest, żeby zachować spokój do ostatniej chwili, a jednocześnie stać przy boku Ukrainy - podkreślił Andrzej Duda.  Wcześniej tego dnia doszło do spotkania Aleksandra Łukaszenko z Władimirem Putinem. Reprezentujący Białoruś Łukaszenko zapewnił, że "nikt nie chce wojny", jednak jego zdaniem Europa obecnie znajduje się na skraju konfliktu, który "może przeciągnąć się na cały kontynent".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: PAP/Goniec.pl