Goniec.pl

Marek BAZAK/East News, Pawel Wodzynski/East News

Prezes PGE apeluje do Polaków. "Najbliższa zima będzie bardzo trudna"

29 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dla wszystkich, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem dobrych wiadomości nie ma prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem "najbliższa zima będzie bardzo trudna". W związku z tym zaapelował do klientów o oszczędzanie energii. Niestety, ale dla wielu polskich rodzin, które na co dzień ledwo wiążą koniec, takie informacje mogą być niezwykle przytłaczające.

Wysokie ceny paliw i produktów w sklepach to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek tysiącom Polaków. Wiele osób już teraz drży na myśl o nadchodzącej zimie. Splot niekorzystnych wydarzeń może bowiem sprawić, że pojawią się niedobory lub dotkliwe podwyżki cen.

Ceny energii coraz droższe. Na horyzoncie kolejna podwyżka

Prawdziwy dramat polskich rodzin rozpoczął się już w styczniu 2022 r., kiedy Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe cenniki gazu i prądu elektrycznego. W rezultacie klienci zmagają się z podwyżkami rzędu kilkudziesięciu procent.

Ich portfele nie będą miały szansy złapać drugiego oddechu, ponieważ w planach są kolejne wzrosty. Na początku 2023 r. zaczną obowiązywać taryfy uwzględniające tegoroczne podwyżki cen surowców energetycznych.

Szykuje się "trudna zima" i kryzys niewidziany "do 40 lat"

Sytuacja zmieniła się diametralnie po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Gazprom podjął decyzję o odcięciu Polski od dostaw gazu ziemnego. Choć nasz kraj i tak planował uniezależnienie się od rosyjskich surowców na jesieni dzięki Baltic Pipe, to przez najbliższych kilka miesięcy trzeba będzie korzystać z zapasów i gazoportów.

Założenia wskazują, że Baltic Pipe umożliwi zastąpienie dostaw z Rosji. Jednak nadal nie wiadomo, czy od momentu jego uruchomienia będzie możliwa całkowita eksploatacja.

W związku z tym należy spodziewać się kolejnych podwyżek energii elektrycznej i ciepła. Niewykluczone, że zimą pojawią się niedobory gazu.

Te obawy podziela prezes PGE Wojciech Dąbrowski. W trakcie III Kongresu Kongregacji w Kazimierzu Dolnym ostrzegał, że "najbliższa zima będzie bardzo trudna". Jego zdaniem powodem będzie kryzys energetyczny, jakiego "nie widziano od 40 lat".

- Polska jest bezpieczna energetycznie. [...] Ale apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie - oznajmił prezes PGE.

Ciepłownie już wcześniej alarmowały, że dostarczanie usług może być utrudnione przez wysokie ceny węgla. W ostatnim czasie cena surowca wzrosła trzykrotnie. Obecnie za tonę węgla trzeba zapłacić już 3 tys. zł.

Finansowe problemy Polaków

To wszystko sprawia, że Polacy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji. Problemy potęguje także szalejąca inflacja, która zdaniem byłego prezesa NBP Marka Belki we wrześniu osiągnie szczyt rzędu 18 proc.

Tymczasem wiele osób już teraz uskarża się na panującą drożyznę. Na tym tle wyróżniają się przede wszystkim seniorzy, czego dowodzi sonda uliczna przeprowadzona przez redakcję portalu goniec.pl. Kolejne zawirowania na rynku energetycznym tylko pogłębią ich problemy.

W związku z rosnącymi cenami energii, a także niebotycznymi kwotami, które trzeba zapłacić za podstawowe dobra, sytuacja materialna wielu Polaków może ulec gwałtownemu załamaniu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET, tvn24.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >