Goniec.pl
Prezes PGE ostrzega przed nadchodzą zimą

Marek BAZAK/East News, Pawel Wodzynski/East News

Prezes PGE apeluje do Polaków. "Najbliższa zima będzie bardzo trudna"

29 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dla wszystkich, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem dobrych wiadomości nie ma prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem "najbliższa zima będzie bardzo trudna". W związku z tym zaapelował do klientów o oszczędzanie energii. Niestety, ale dla wielu polskich rodzin, które na co dzień ledwo wiążą koniec, takie informacje mogą być niezwykle przytłaczające.

Wysokie ceny paliw i produktów w sklepach to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek tysiącom Polaków. Wiele osób już teraz drży na myśl o nadchodzącej zimie. Splot niekorzystnych wydarzeń może bowiem sprawić, że pojawią się niedobory lub dotkliwe podwyżki cen.

pieniądze-kalendarz-pieniądze kalendarz-biznesinfo

Emeryci zajrzą w lipcu na konto i mogą się zdziwić. Nie wszyscy będą zadowoleni

CZYTAJ DALEJ

Ceny energii coraz droższe. Na horyzoncie kolejna podwyżka

Prawdziwy dramat polskich rodzin rozpoczął się już w styczniu 2022 r., kiedy Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe cenniki gazu i prądu elektrycznego. W rezultacie klienci zmagają się z podwyżkami rzędu kilkudziesięciu procent.

Ich portfele nie będą miały szansy złapać drugiego oddechu, ponieważ w planach są kolejne wzrosty. Na początku 2023 r. zaczną obowiązywać taryfy uwzględniające tegoroczne podwyżki cen surowców energetycznych.

Szykuje się "trudna zima" i kryzys niewidziany "do 40 lat"

Sytuacja zmieniła się diametralnie po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Gazprom podjął decyzję o odcięciu Polski od dostaw gazu ziemnego. Choć nasz kraj i tak planował uniezależnienie się od rosyjskich surowców na jesieni dzięki Baltic Pipe, to przez najbliższych kilka miesięcy trzeba będzie korzystać z zapasów i gazoportów.

Założenia wskazują, że Baltic Pipe umożliwi zastąpienie dostaw z Rosji. Jednak nadal nie wiadomo, czy od momentu jego uruchomienia będzie możliwa całkowita eksploatacja.

W związku z tym należy spodziewać się kolejnych podwyżek energii elektrycznej i ciepła. Niewykluczone, że zimą pojawią się niedobory gazu.

Te obawy podziela prezes PGE Wojciech Dąbrowski. W trakcie III Kongresu Kongregacji w Kazimierzu Dolnym ostrzegał, że "najbliższa zima będzie bardzo trudna". Jego zdaniem powodem będzie kryzys energetyczny, jakiego "nie widziano od 40 lat".

Pieniądze canva pro

Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów. Od 1 lipca można składać wnioski, im szybciej tym lepiej

CZYTAJ DALEJ

- Polska jest bezpieczna energetycznie. [...] Ale apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie - oznajmił prezes PGE.

Ciepłownie już wcześniej alarmowały, że dostarczanie usług może być utrudnione przez wysokie ceny węgla. W ostatnim czasie cena surowca wzrosła trzykrotnie. Obecnie za tonę węgla trzeba zapłacić już 3 tys. zł.Finansowe problemy Polaków

To wszystko sprawia, że Polacy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji. Problemy potęguje także szalejąca inflacja, która zdaniem byłego prezesa NBP Marka Belki we wrześniu osiągnie szczyt rzędu 18 proc.

Tymczasem wiele osób już teraz uskarża się na panującą drożyznę. Na tym tle wyróżniają się przede wszystkim seniorzy, czego dowodzi sonda uliczna przeprowadzona przez redakcję portalu goniec.pl. Kolejne zawirowania na rynku energetycznym tylko pogłębią ich problemy.

W związku z rosnącymi cenami energii, a także niebotycznymi kwotami, które trzeba zapłacić za podstawowe dobra, sytuacja materialna wielu Polaków może ulec gwałtownemu załamaniu.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET, tvn24.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Szokujące słowa Donalda Tuska o znanym polityku. "Będzie raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał"

Wiadomości

Mocne słowa Donalda Tuska o Jarosławie Gowinie. "Będzie raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał"

Czytaj więcej >
Mazowieckie: Pożar na terenie ośrodka wypoczynkowego w Sobolewie. W płomieniach stanął bus

Wiadomości

Mazowieckie: Pożar na terenie ośrodka wypoczynkowego w Sobolewie. W płomieniach stanął bus

Czytaj więcej >
Zaginął polityk Lewicy Jakub Bocheński. Bliscy i partyjni koledzy apelują o pomoc w poszukiwaniach

Wiadomości

Zaginął polityk Lewicy Jakub Bocheński. Bliscy i partyjni koledzy apelują o pomoc w poszukiwaniach

Czytaj więcej >
Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II nie będzie już tajemnicą. Wszystko przez szkockie prawo

Wiadomości

Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II nie będzie już tajemnicą. Wszystko przez szkockie prawo

Czytaj więcej >
Z ostatniej chwili czerwone

Wiadomości

Dąbrowa Białostocka: Wyciek gazu po uszkodzeniu rury. Ewakuowano 80 osób

Czytaj więcej >
Los Mateusza Morawieckiego w rządzie wisi na włosku. Na liście następców pojawiło się kolejne nazwisko

Wiadomości

Los Mateusza Morawieckiego w rządzie wisi na włosku. Na liście następców pojawiło się nowe nazwisko

Czytaj więcej >