Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nagrali uczniów na pielgrzymce przed maturą. Niewiarygodne, co zrobili z wodą święconą
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.04.2024 13:12

Nagrali uczniów na pielgrzymce przed maturą. Niewiarygodne, co zrobili z wodą święconą

matura woda święcona
Fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News, Jakub Kaminski/East News

Za progiem maj, a wraz z nim czas na tegoroczne matury. Absolwenci szkół średnich i techników szlifują więc swoją wiedzę, ale czasu nie spędzają jedynie z nosem w książkach. Między ostatnimi powtórkami materiału, rzesze maturzystów udają się do Częstochowy czy Lichenia w pewnym konkretnym celu. Nie jest to bynajmniej gorliwa modlitwa, ale coś, na co większość z nas nigdy by nie wpadła. W ruch idzie nawet woda święcona.

Ostatnie chwile przed maturą 2024

Już niecały miesiąc pozostał maturzystom na to, by przypomnieć sobie przyswojony przez wszystkie lata edukacji materiał. 19-latkowie lada dzień założą galowe stroje i po raz ostatni zasiądą w szkolnych ławkach, by zdać egzamin dojrzałości.

Ci, którzy dopiero wzięli się za naukę, mają prawo czuć wielkie obawy i drżeć o swój los. Co prawda do zdania obowiązkowej matury potrzebne jest uzyskanie jedynie 30 proc. wszystkich punktów, jednak dla niektórych to dużo. Zwłaszcza, jeśli chodzi o demonizowaną od lat matematykę. Ale i na to są pewne sposoby.

Łódź. 29-latek upadł na chodnik i zmarł. Wracał ze szpitala

Maturzyści "święcą" długopisy i kalkulatory

Wiele szkół, mimo postępującej laicyzacji społeczeństwa, wciąż ma w swoim zwyczaju zabieranie maturzystów na przedmaturalne pielgrzymki do Częstochowy albo Lichenia. Cel jest jeden: pomodlenie się o pomyślny wynik na maturze, choć pomysłowa młodzież ma też inne “patenty” na to, by zdać pierwszy ważny egzamin w swoim życiu.

Jak dowiadujemy się z TikToka, uczniowie czerpią z wizyt w miejscach kultu ile tylko mogą i poza proszeniem “wyższej instancji” o powodzenie na maturze, zabierają ze sobą przybory szkolne, które następnie zanurzają w święconej wodzie. Chodzi tu nie tylko o długopisy, ale nawet kalkulatory. Użytkowniczka zuziax.28 udowodniła, że to bardzo popularne rozwiązanie. 

Miesiąc do matur, więc to jedyna szansa na zdanie - podpisano humorystycznie opublikowane nagranie.

Matematyka spędza sen z powiek maturzystom

Dla większości z nas matura była ogromnym stresem, związanym nie tylko z naszymi własnymi oczekiwaniami, ale i presją otoczenia. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie sięgają po wszelkie możliwe sposoby, by zapewnić sobie przychylność losu. Hashtag #matematyka wskazuje, że to właśnie królowa nauk jest dla nich największym wyzwaniem.

Na co zwraca uwagę portal edziecko.pl, pomysł ze święceniem długopisów nie powstał w Polsce, gdyż od lat tradycja taka panuje we Włoszech. Równo 100 dni przed maturą włoscy uczniowie pielgrzymują do sanktuarium San Gabriele w Abruzji i tam zanurzają w wodzie święconej przyrządy piśmiennicze, aby osiągnąć dobre wyniki z egzaminu.

Źródło: edziecko.pl, TikTok