Goniec.pl

[NA ŻYWO] Rosjanie wysadzili wieżę telewizyjną, nie żyją cywile. Wróg szykuje prowokacje

1 Marca 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Trwa szósty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Rosyjskie wojska planują atak "bronią o wysokiej precyzji" w celu "stłumienia ataków informacyjnych". W Kijowie doszło do eksplozji. Cywile blokują przejazd rosyjskiej kolumny w okolicach Melitopola w południowo-wschodniej części Ukrainy.

22:11 Relacja będzie kontynuowana w kolejnym artykule. Link do dalszej części relacji: LINK

22:02 Ambasadorka Ukrainy w Estonii pokazała zdjęcia zniszczeń Charkowa i porównała je do stanu sprzed wojny.

21:58 Cztery potężne wybuchy w ciągu 30 sekund słyszymy w Kijowie - przekazał korespondent Onetu w Kijowie, Marcin Wyrwał.

21:45 Policja zaprzecza doniesieniom, jakoby w okolicach Przemyśla doszło do poważnych przestępstw z udziałem uchodźców.

21:43 Trwają manewry rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Barentsa. Dowództwo potwierdza, że jest to związane z decyzją Władimira Putina o postawienie w stan gotowości sił nuklearnych Rosji.

21:42 Reuters: Państwa UE rozważają zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów.

21:40 Okupant nadal ściąga ogromne ilości wojsk i sprzętu wojskowego. Prawie w całym obwodzie kijowskim trwają nieustanne alarmy przeciwlotnicze. We wszystkich powiatach obwodu trwa walka z grupami dywersyjnymi - przekazał szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Sytuacja w Kijowie jest napięta, niebezpieczne są trasy wylotowe do innych miast.

21:33 Poinformowano o alarmach lotniczych w miejscowościach: Charków, Winnica, Kirowohrad, Lubny, Żytomierz i Biały Kościół.

21:29 Turcja nie zamierza uczestniczyć w sankcjach wobec Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlüt Çavuşoğlu. Stwierdził, że ta droga może pomóc do szybszego i pokojowego zakończenia konfliktu.

21:26 Google potwierdził usunięcie rosyjskich mediów państwowych z agregatu Google News.

21:24 Aktor, satyryk i reżyser Sasha Baron-Cohen zamieścił na Twitterze znaczący wpis w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i sączonej w rosyjskich mediach propagandy.

"Żydowski prezydent (Zełenski urodził się w żydowskiej rodzinie - przyp. red.) jest oskarżany o bycie nazistą i skazany na śmierć przez dyktatora, który właśnie zbombardował pomnik Holokaustu. Kto powiedział, że czasy ironii już się skończyły?"

21:16 Andrzej Duda był dziś z wizytą w bazie lotniczej w Łasku.

21:11 Hakerzy włamali się i wykradli dane z państwowego rosyjskiego banku Sberbanku. W sieci udostępnili m.in. loginy i hasła użytkowników.

21:09 Niepokojące doniesienia z Przemyśla. Dziennikarze OKO.Press nagrali ataki kilkudziesięciu agresywnych mężczyzn na uchodźców i wolontariuszy.

21:06 Kancelaria Prezydenta zamieściła wideo ze spotkań z ostatnich dni ws. wojny w Ukrainie.

20:59 Państwowa Służba Graniczna Ukrainy: 80 tys. osób wróciło do Ukrainy z zagranicy. Większość przekraczających granicę w kierunku Ukrainy stanowią mężczyźni.

20:55 Marka Nike wycofuje się z rosyjskiego rynku. Możliwość zamówienia przez aplikację i stronę internetową już nie działa.

20:43 Od 2 marca zakazany będzie eksport z Rosji waluty w kwocie przekraczającej 10 tys. dolarów.

20:40 Dobre wiadomości dla Kijowa? Jak poinformował wysoki rangą urzędnik związany z resortem obrony Stanów Zjednoczonych, ofensywa rosyjska utknęła w miejscu. Jednym z powodów są problemy z zaopatrzeniem.

20:38 Premiera Szwecji wystąpiła z orędziem, w którym podkreśliłam wagę modernizacji sił zbrojnych kraju. Zapowiedziała również zwiększenie budżetu obronnego. Nie pojawiło się jednak żadne wspomnienie o ewentualnym dołączeniu do NATO.

20:33 Właśnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, aby omówić nasze dalsze wsparcie dla Ukrainy – w tym pomoc w zakresie bezpieczeństwa i pomoc humanitarną – gdy broni się przed rosyjską agresją. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności, a nasze sankcje już mają druzgocący wpływ - przekazał na Twitterze prezydent USA, Joe Biden.

20:32 Szefowa administracji obwodu kirowogradzkiego, Maria Chiorna: "Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły konwój rosyjskich pojazdów wojskowych, który dziś wczesnym rankiem wyruszył z Mykołajiwa w kierunku Basztanki. Atak został zatrzymany"

20:28 Spectator Index: rosyjski rząd wyda do 1 biliona rubli na zakup akcji spółek, które zostały objęte sankcjami.

20:25 Netflix udostępnił listę filmów z ukraińskim dubbingiem dostępnych na polskiej platformie streamingowej dla rodzin, które przyjęły pod swój dach ukraińskie rodziny.

20:22 Wojna w Ukrainie. Prezydent Litwy ostrzega przed atakami Putina na kolejne państwa.

20:21 Wiceprezydentka USA, Kamala Harris, rozmawiała z Mateuszem Morawieckim o sytuacji w Ukrainie i odpowiedzi na rosyjską inwazję. Rozmowy przeprowadziła również z władzami Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii.

20:19 Interfax: Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne we wtorek w skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola.

20:16 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski: "Na wschodzie Ukrainy może pozostawiać ok. 40 tys. osób bez dostępu do światła i jedzenie". Najgorsza sytuacja panuje w Wołnowasze, Sartanie i Tałakiwce.

20:14 ONZ wystąpiła o pomoc humanitarną w wysokości 1,7 miliarda dolarów dla ofiar inwazji Rosji na Ukrainę.

20:08 AFP: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przekazał, że 7 i 8 marca odbędą przesłuchania w sprawie wojny na Ukrainie.

20:06 Sberbank blokuje karty płatnicze Rosjan, którzy przekazali pieniądze na zbiórki pomocowe dla Ukrainy.

20:01 Rosyjskie niezależne radio, Echo Moskwy, nie jest już słyszane w eterze po tym, jak rosyjska prokuratura generalna zażądała ograniczenia jego działalności.

19:56 Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał nowe informacje dotyczące rosyjskich żołnierzy. "Nie wszyscy rosyjscy żołnierze są w pełni przeszkoleni i przygotowani. Często nie byli nawet świadomi, że zostaną wysłani na operację bojową". Dodał, że ich morale są bardzo niskie.

19:54 Roskomnadzor, rosyjski urząd ds. regulowania mediów i działalności internetowej, zagroził zablokowaniem Wikipedii za artykuł "Inwazja Rosji na Ukrainę 2022".

19:49 Pierwsze uderzenie sankcjami w Białoruś. Wielka Brytania zamroziła aktywa szefa sztabu generalnego Białorusi, trzem wiceministrom obrony oraz dwóm białoruskim przedsiębiorstwom wojskowym.

19:48 Wojna w Ukrainie. Ukraiński rząd donosi o nadchodzącej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji

19:45 Strona ukraińskiego parlamentu pokazała skutki dzisiejszego ataku Rosjan na wieżę telewizyjną w Kijowie.

19:44 Kancelaria Prezydenta poinformowała o rozmowie Andrzeja Dudy z Ursulą von der Leyen w sprawie potwierdzenia poparcia dla Ukrainy i jej akcesu do Unii Europejskiej.

19:39 Korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon przekazała, że Polska może spodziewać się dużej pomocy finansowej z Unii Europejskiej w kontekście przyjęcia do siebie uchodźców z Ukrainy.

19:32 Światowa Lekkoatletyka (federacja) wykluczyła białoruskich i rosyjskich lekkoatletów.

19:28 Według szwajcarskich urzędników Kanton Zug, Nord Stream 2 ogłosił upadłość. Silvia Thalmann-Gut, dyrektor ekonomiczna kantonu, powiedziała szwajcarskiemu państwowemu nadawcy SRF, że władze były na miejscu w biurach NS2 i są w pełni poinformowane o sytuacji. Firma jest likwidowana, wszystkich 106 pracowników zostało już zwolnionych.

19:26 Ukrinform: Według szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa, bilans wtorkowego ostrzału Charkowa, w tym siedziby władz obwodu charkowskiego, to 7 zmarłych i 24 ranne osoby. Wśród rannych jest dziecko.

19:02 Ukraiński resort spraw wewnętrznych: "Okupanci uderzyli w centrum Mariupola. Policja udokumentowała rosyjską zbrodnię wojenną. Według wstępnych danych jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne".

18:51 Elitarna grupa Kadyrowa miała na celu zabicie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak informuje Aleksiej Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, członkowie grupy zostali wyeliminowani.

18:36 - Polska nie planuje wysłania samolotów bojowych na Ukrainę. Wysyłamy pomoc i sprzęt, ale nie samoloty bojowe - przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli, dementując tym samym pojawiające się w mediach informacje.

18:27 - Zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel - mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli. Zdaniem premiera Europa w perspektywie kilku miesięcy powinna także przestać kupować ropę i gaz od Rosji, gdyż z tych środków państwo to finansuje prowadzoną na Ukrainie wojnę.

18:20 NEXTA donosi o ponownym ostrzale Charkowa.

18:19 Wołodymyr Zełenski: "Właśnie rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem. Omówiliśmy kwestię amerykańskiego przywództwo w sprawie sankcji antyrosyjskich i pomocy obronnej dla Ukrainy. Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora. Dziękuję za Wasze wsparcie".

18:10 Wołodymyr Zełenski przekazał w rozmowie z agencją Reutera, że Rosja musi zaprzestać bombardowania ukraińskich miast, zanim rozpoczną się znaczące rozmowy w sprawie zawieszenia broni. Poinformował jednocześnie, że poniedziałkowe rozmowy w Mińsku nie wniosły wiele do sprawy

18:09 Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen. - Ukraina musi obronić swoją suwerenność, bo Ukraina niepodległa staje w obronie wartości europejskich - przekazał premier.

17:55 - Pięć osób zginęło, a pięć odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Ucierpieli cywile znajdujący się w pobliżu wieży.

17:27 Straż graniczna poinformowała, że od ubiegłego czwartku do Polski wjechało 410 tysięcy osób.

17:15 Minister Ołeksandr Tkachenko: "W wyniku ostrzału wieży telewizyjnej w Kijowie żaden z pracowników nie został ranny".

17:00 - Rosja szykuje prowokację, która ma uzasadnić wprowadzenie wojsk białoruskich. Według dostępnych danych wywiadowczych w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej znajduje się obecnie około 300 białoruskich czołgów - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

16:46 Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało decyzję o zaprzestaniu współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki. Jest to jednoznaczne ze wstrzymaniem kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

16:36 Dmytro Kułeba: "Po barbarzyńskich atakach na nasze miasta i zamordowaniu 16 ukraińskich dzieci wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do Ukrainy w deputinizacji świata: położenia kresu wpływom Putina w polityce, dyplomacji, biznesie, sporcie, kulturze, badaniach i innych sferach" .

16:31 Rada Najwyższa Ukrainy: "Są informacje, że wojska rosyjskie przygotowują nalot na najważniejsze sanktuarium narodu ukraińskiego od czasów Rusi Kijowskiej - Sobór Mądrości Bożej w Kijowie"

16:19 NEXTA donosi, że rosyjskie wojska atakują kijowską wieżę telewizyjną. Jest to odpowiedź Moskwy na rzekome "ataki informacyjne". Informację potwierdził Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

16:17 - W tym momencie największe walki odbywają się na terenie Chersonia na południu Ukrainy oraz na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa. Niebezpiecznie jest również w Charkowie - poinformował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ołeksij Arestowycz w rozmowie z Rada TV.

16:12 Szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow ostrzega o pojawiających się wpisach dezinformacyjnych. "Jesteśmy w Kijowie! Nie ma kapitulacji! Tylko zwycięstwo!" - zapewnił.

16:04 Ursula von der Leyen: "Dziś UE i Ukraina są już bliższe niż kiedykolwiek. Przed nami jeszcze długa droga. Musimy zakończyć tę wojnę. Powinniśmy porozmawiać o kolejnych krokach. Ale nikt nie może wątpić, że naród, który tak odważnie opowiada się za naszymi europejskimi wartościami, należy do naszej europejskiej rodziny".

15:40 "The Kyiv Independent" donosi, że w Kijowie doszło do eksplozji. - Minutę później zawyły syreny przeciwlotnicze, przypominając mieszkańcom o udaniu się do najbliższego schronu - czytamy.

15:30 Kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę 2 marca - przekazał we wtorek ukraiński portal ZN.UA. Do pierwszego spotkania doszło w poniedziałek.

15:20 Cywile blokują przejazd rosyjskiej kolumny w okolicach Melitopola w południowo-wschodniej części Ukrainy.

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

O poranku wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. 32-latek nie żyje, tragiczny finał poszukiwań
Czytaj więcej >

Wiadomości

Sekretarz PiS rozwiał wszelkie wątpliwości. Zdradził, co się dzieje ze zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Życie

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]