Goniec.pl > Wiadomości > [NA ŻYWO] Prezydent Wołodymyr Zełeński zabrał głos. Unia nakłada kolejne sankcje na Rosję i Białoruś
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 09.03.2022 06:10

[NA ŻYWO] Prezydent Wołodymyr Zełeński zabrał głos. Unia nakłada kolejne sankcje na Rosję i Białoruś

EN 01507468 8684
SERGEY BOBOK/AFP/East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Trwa kolejny dzień rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę. Chociaż udało się w końcu przeprowadzić udaną ewakuację Mariupola, to z miasta uciekło zaledwie 5 tysięcy osób. Rosjanie w tym czasie starają się ratować swoją gospodarkę.

Poniżej relacja "na żywo" z najważniejszych wydarzeń dot. wojny w Ukrainie.

13:58 PGNiG: Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił skargę Gazpromu na korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego z marca 2020 r. (dotyczył cen gazu w kontrakcie jamalskim). Sąd określił ją jako "bezzasadną".

13:50 Słowacki rząd dał zielone światło do stacjonowania w kraju do 2100 żołnierzy NATO. Teraz ostateczna decyzja leży po stronie parlamentu. W skład grupy mają wchodzić żołnierze z Czech, Niemiec, USA, Holandii, Polski i Słowenii.

13:42 Lokalne władze potwierdziły, że minionej doby na skutek bombardowań w obwodzie żytomierskim śmierć poniosły dwa noworodki i jedno starsze dziecko. Bilans ofiar śwmiertelnych to 9 osób.

13:30 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełeńskiego, powiedział w wywiadzie z z portalem "Ukraińska prawda", że jego zdaniem rosjanie przeprowadzili już kilkanaście prób zamachu na prezydenta Ukrainy.

13:24 Unia Europejska podjęła decyzję o zaprzestaniu dostarczania banknotów Euro na Białoruś.

13:20 PKN Orlen zaktualizował limity, w ramach których można jednorzaowo zatankować. Koncern prosi również, aby nie tankować "na zapas" co pozwoli przywrócić odpowiednie zapasy na stacjach zaopatrywanych przez Orlen.

13:15 Problemy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Na skutek działań wojennych ucierpiała linia przesyłowa w kierunku elektrowni, dlatego jest ona obecnie odcięta od zasilania. Zasilanie awaryjne jest w stanie podtrzymać systemy chłodzące paliwo przez 48 godzin. Po tym czasie temperatura zacznie wzrastać do poziomów powyżej poziomu bezpieczeństwa.

13:05 Do gdańskiego urzędu pracy do tej pory zgłosiło się już 130 pracodawców, którzy wyrazili chęć na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy.

12:52 Wiceminister Paweł Szefernaker podziękował w Sejmie samorządom niezależnym i organizacją pozarządowym za pomoc uchodźcom. Jest to pierwszy tego typu głos z obozu rządzącego.

12:42 Kamala Harris będzie dyskutowała wzmocnienie wschodniej flanki NATO i pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie tylko z władzami Polski. Wiceprezydent USA odwiedzi również Rumunię.

12:30 Kreml oficjalnie oświadczył, że Stany Zjednoczone obecnie "prowadzą wojnę gospodarczą" z Rosją.

12:18 Ukraińska partia Sługa Narodu (partia prezydenta Zełenskiego) potwierdziła, że ich kraj nie pójdzie na ustępstwa w sprawie roszczeń terytorialnych wysuwanych przez Federację Rosyjską. Ugrupowanie zdając sobie sprawę z komplikacji przy wchodzeniu w szeregi NATO, wpadło na interesujący pomysł. Chodzi o gwarancje dla Ukrainy.

12:15 Osoby, które dołączyły do tzw. międzynarodowego legionu przy ukraińskiej armii, w razie konieczności otrzymają ukraińskie obywatelstwo.

11:50 Prezydent Ukrainy dodał również, że wojska rosyjskie mają za zadanie jedynie "atakować, zabijać i niszczyć".

11:49 - Trwa czternasty dzień naszego ogólnonarodowego zjednoczenia. Kontyngent inwazyjny wprowadził do naszego kraju już niemal wszystkich kogo zbierali pod granicami. Zagrożenie jest owszem maksymalne, ale równie maksymalna jest nasza mobilizacja. U nich jest tylko sprzęt, u nas jest naród - powiedział przed chwilą prezydent Ukrainy Wołodymr Zełeński.

11:45 Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy trwa również w Sejmie. Część zebranych rzeczy trafi prosto na granicę polsko-ukraińską.

11:28 Poznaliśmy szczegóły nowego pakietu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

11:18 Jutro do Polski przyleci Kamala Harris, a jej wizyta oficjalnie rozpocznie się w czwartek. Amerykańska wiceprezydent ma w planach rozmowy zarówno z premierem Mateuszem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą.

11:12 BBC informuje, że armia ukraińska przejęła rosyjską bazę wojskową w obwodzie charkowskim. Rosyjscy żołnierze mieli uciekać z bazy pozostawiając na miejscu większość sprzętu bojowego.

11:10 Rzecznik rosyjskiego MSZ: Celem operacji specjalnej w Ukrainie nie jest obalenie ukraińskiego rządu

11:00 USA podjęły decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowego sprzętu wojskowego

10:44 Według zestawienia przygotowanego przez Spotify, obecnie w Polsce najpopularniejsze są podcasty dotyczące sytuacji międzynarodowej i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Podium przedstawia się następująco: "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka, podcast Ośrodka Studiów Wschodnich, oraz "Po prostu wschód" Piotra Pogorzelskiego.

10:33 Prezydent Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu kolejnej rozmowy z premierem Kanady.

10:25 W Koszalinie nieznani sprawcy użyli ciężkiego sprzętu do zniszczenia Pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym.

10:17 Dzisiaj powinno dojść do ewakuacji ludności cywilnej z aż 10 miejscowości okupowanych przez wojska rosyjskie.

10:08 Ukraiński Parlament zamieścił listę korporacji, które wczoraj ogłosiły zawieszenie/zamknięcie swojej działalności na rosyjskim rynku.

10:01 - Siły rosyjskie otwierają ogień do autobusów wypełnionych ludźmi oraz do pieszych podczas ewakuacji, dlatego zwracamy się z apelem o pilne otworzenie korytarzy humanitarnych, pozwalających na bezpieczną ewakuację z objętych ostrzałem terenów - alarmuje Viktoria Gudova z SOS Wiosek Dziecięcych Ukraina. 

Organizacja podkreśla, że na terenach, na których prowadzone są najbardziej intensywne działania wojenne, przebywa nawet 4 miliony dzieci.

09:50 Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uderza w NATO. Według resortu to działania Sojuszu doprowadziły do "punktu krytycznego" w konflikcie z Rosją.

09:45 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli: Jest zgoda ambasadorów krajów członkowskich UE na wprowadzenie czwartego pakietu sankcji wobec Rosji.

09:36 Poznaliśmy szczegóły planowanego spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji.

09:29 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że utraciła dostęp do danych z systemu monitorowania promieniowania na terenie elektrowni w Czarnobylu. Obecnie jedyny kontakt z elektrownią możliwy jest drogą mailową.

09:17 Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko: Trwa ewakuacja kobiet i dzieci z Buczy, Hostomela i Irpienia.

09:10 Były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak, ocenił w TVN24 obecny stan rosyjskiego wojska. Generał stwierdził, że na ten moment armia okupanta nie ma możliwości, aby przeprowadzić skuteczny atak na Kijów.

09:01 Reuters: Rosja ostrzega Zachód, że przygotowuje odpowiedź na sankcje gospodarcze. Ma być ona "szybka, przemyślana i drażliwa dla adresatów".

08:52 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych szacuje, że Rosjanie mogą dołączyć do inwazji ok. 800 poborowych z nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza.

08:40 Chiński Czerwony Krzyż zadeklarował pomoc humanitarną dla Ukrainy w wysokości 5 milionów juanów (ok. 800 tysięcy złotych).

08:32 Stany Zjednoczone nie wprowadzą embarga na import uranu z Rosji, gdyż stanowiłoby to poważny problem energetyczny. Rosja, Kazachstan i Uzbekistan są głównymi dostawcami uranu do USA. Warto zaznaczyć, że Stany Zjednoczone same nie przetwarzają uranu.

08:20 Agencja Fitch ponownie obniżyła rating Rosji, tym razem do poziomu C. Specjaliści z agencji podkreślają, że Rosja jest o krok od niewypłacalności.

08:11 "The Washington Post" powołuje się na niezależny sondaż przeprowadzony wśród rosyjskich obywateli w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie. Według niego 46% respondentów zdecydowanie popiera inwazję na terytorium Ukrainy, natomiast ok. 23% zdecydowanie jej nie popiera.

08:01 Do bojkotu rosyjskiego rynku w końcu dołącza również McDonald's. Amerykańska sieć restauracji typu fast food zamknie 850 restauracji działających na terenie Federacji Rosyjskiej.

08:00 Olena Zełenska opublikowała list otwarty do mediów. Żona prezydenta Ukrainy zdecydowała się opisać cierpienie ukraińskich dzieci

07:49 Universal Music Group zawiesza wszystkie operacje biznesowe na ternie Federacji Rosyjskiej. UMG jest największym na świecie wydawcą muzyki.

07:40 Andrzej Duda w nocy przedstawił stanowisko Wołodymyra Zełeńskiego w sprawie ostatnich ataków Rosjan na obszary cywilne.

07:39 Według organizacji humanitarnej "Save the children" wśród 2 milionów uchodźców, którzy od początku wojny opuścili Ukrainę, znajduje się aż 800 tysięcy dzieci.

07:30 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło, że dojdzie do spotkania szefów dyplomacji rosyjskiej i ukraińskiej. Siergiej Ławrow i Dmytro Kuleba staną naprzeciwko siebie 10 marca w Turcji.

07:23 Embargo UE na rosyjską ropę i gaz może utkwić w martwym punkcie. Przeciwny całemu rozwiązaniu ma być Viktor Orban. Premier Węgier chce zawetować takie rozwiązanie.

07:09 Bardzo wymowny transparent pojawił się w Rydze tuż naprzeciwko rosyjskiej ambasady.

06:57 Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Rzeczniczka prokuratury wyjaśnia, że chodzi o "Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego".

06:55 Ministerstwo Zdrowia: w polskich szpitalach hospitalizowanych jest obecnie 700 dzieci z Ukrainy.

06:50 W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w pobliżu elektrowni atomowych w Ukrainie, Polska Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce.

06:48 - O ile w ogóle takowe trwają, to ja nie biorę udziału w negocjacjach dotyczących przekazania polskich samolotów wojskom Ukrainy. Potwierdzam jednak usilne zabiegi i presję ze strony władz ukraińskich, które domagają się zamknięcia przestrzeni powietrznej, a przynajmniej umożliwienia podjęcia walki w powietrzu oraz z obiektami wroga w tej przestrzeni - Bartosz Cichocki, ambasador RP w Kijowie, w rozmowie z "Onetem".

06:40 Minister energetyki Ukrainy ujawnił bardzo niepokojące praktyki rosyjskich żołnierzy w elektrowni atomowej w Zaporożu. Obsługa elektrowni ma być poddawana torturom, które prowadzą do wymuszenia konkretnych deklaracji, które dalej Moskwa może wykorzystać w szeroko zakrojonych działaniach propagandowych.

06:34 Straż Graniczna udostępniła najnowsze dane dotyczące uchodźców z Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji do naszego kraju miało trafić już 1,27 miliona osób.

06:28 W nocnych nalotach przeprowadzonych przez Rosjan na Sumy i Ochtrykę zginęło co najmniej 21 cywilów. Wśród ofiar są również dzieci.

06:20 Jak donosi rosyjska agencja RIA Novosti, prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Decyzja Putina sprowadza się do zakazu eksportu wybranych towarów.

06:16 Ukraiński koncern państwowy Ukroboronprom zadeklarował nagrodę w wysokości w wysokości miliona dolarów amerykańskich za każdy przechwycony samolot rosyjski, który będzie nadawał się do użytku. Warto zaznaczyć, że obowiązuje też stawka o połowę niższa za każdy rosyjski śmigłowiec zdatny do użytku.

06:12 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że Rosja wycofała dwie batalionowe grupy bojowe z Ukrainy. Powodem miały być zbyt duże straty poniesione w walce.

06:10 Trwają naloty w Kijowie, Żytomierzu, Czernihowie i Wasylkowie. Mieszkańcy proszeni są o pozostanie w schronach przeciwlotniczych.

06:05 Bank Centralny Rosji wprowadził dla podległych banków zakaz sprzedaży tzw. twardych walut klientom. Ustalono również limit wypłat z kont dewizowych (10 tys. dolarów). W przypadku wypłat większych sum będą one automatycznie zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Ekonomiści twierdzą, że może to doprowadzić do rozkwitu czarnego rynku wymiany walut.