Goniec.pl
SERGEY BOBOK/AFP/East News

SERGEY BOBOK/AFP/East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

[NA ŻYWO] Prezydent Wołodymyr Zełeński zabrał głos. Unia nakłada kolejne sankcje na Rosję i Białoruś

9 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Trwa kolejny dzień rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę. Chociaż udało się w końcu przeprowadzić udaną ewakuację Mariupola, to z miasta uciekło zaledwie 5 tysięcy osób. Rosjanie w tym czasie starają się ratować swoją gospodarkę.

Poniżej relacja "na żywo" z najważniejszych wydarzeń dot. wojny w Ukrainie.

13:58 PGNiG: Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił skargę Gazpromu na korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego z marca 2020 r. (dotyczył cen gazu w kontrakcie jamalskim). Sąd określił ją jako "bezzasadną".

13:50 Słowacki rząd dał zielone światło do stacjonowania w kraju do 2100 żołnierzy NATO. Teraz ostateczna decyzja leży po stronie parlamentu. W skład grupy mają wchodzić żołnierze z Czech, Niemiec, USA, Holandii, Polski i Słowenii.

13:42 Lokalne władze potwierdziły, że minionej doby na skutek bombardowań w obwodzie żytomierskim śmierć poniosły dwa noworodki i jedno starsze dziecko. Bilans ofiar śwmiertelnych to 9 osób.

13:30 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełeńskiego, powiedział w wywiadzie z z portalem "Ukraińska prawda", że jego zdaniem rosjanie przeprowadzili już kilkanaście prób zamachu na prezydenta Ukrainy.

13:24 Unia Europejska podjęła decyzję o zaprzestaniu dostarczania banknotów Euro na Białoruś.

13:20 PKN Orlen zaktualizował limity, w ramach których można jednorzaowo zatankować. Koncern prosi również, aby nie tankować "na zapas" co pozwoli przywrócić odpowiednie zapasy na stacjach zaopatrywanych przez Orlen.

13:15 Problemy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Na skutek działań wojennych ucierpiała linia przesyłowa w kierunku elektrowni, dlatego jest ona obecnie odcięta od zasilania. Zasilanie awaryjne jest w stanie podtrzymać systemy chłodzące paliwo przez 48 godzin. Po tym czasie temperatura zacznie wzrastać do poziomów powyżej poziomu bezpieczeństwa.

13:05 Do gdańskiego urzędu pracy do tej pory zgłosiło się już 130 pracodawców, którzy wyrazili chęć na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy.

12:52 Wiceminister Paweł Szefernaker podziękował w Sejmie samorządom niezależnym i organizacją pozarządowym za pomoc uchodźcom. Jest to pierwszy tego typu głos z obozu rządzącego.

12:42 Kamala Harris będzie dyskutowała wzmocnienie wschodniej flanki NATO i pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie tylko z władzami Polski. Wiceprezydent USA odwiedzi również Rumunię.

12:30 Kreml oficjalnie oświadczył, że Stany Zjednoczone obecnie "prowadzą wojnę gospodarczą" z Rosją.

12:18 Ukraińska partia Sługa Narodu (partia prezydenta Zełenskiego) potwierdziła, że ich kraj nie pójdzie na ustępstwa w sprawie roszczeń terytorialnych wysuwanych przez Federację Rosyjską. Ugrupowanie zdając sobie sprawę z komplikacji przy wchodzeniu w szeregi NATO, wpadło na interesujący pomysł. Chodzi o gwarancje dla Ukrainy.

12:15 Osoby, które dołączyły do tzw. międzynarodowego legionu przy ukraińskiej armii, w razie konieczności otrzymają ukraińskie obywatelstwo.

11:50 Prezydent Ukrainy dodał również, że wojska rosyjskie mają za zadanie jedynie "atakować, zabijać i niszczyć".

11:49 - Trwa czternasty dzień naszego ogólnonarodowego zjednoczenia. Kontyngent inwazyjny wprowadził do naszego kraju już niemal wszystkich kogo zbierali pod granicami. Zagrożenie jest owszem maksymalne, ale równie maksymalna jest nasza mobilizacja. U nich jest tylko sprzęt, u nas jest naród - powiedział przed chwilą prezydent Ukrainy Wołodymr Zełeński.

11:45 Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy trwa również w Sejmie. Część zebranych rzeczy trafi prosto na granicę polsko-ukraińską.

11:28 Poznaliśmy szczegóły nowego pakietu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

11:18 Jutro do Polski przyleci Kamala Harris, a jej wizyta oficjalnie rozpocznie się w czwartek. Amerykańska wiceprezydent ma w planach rozmowy zarówno z premierem Mateuszem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą.

11:12 BBC informuje, że armia ukraińska przejęła rosyjską bazę wojskową w obwodzie charkowskim. Rosyjscy żołnierze mieli uciekać z bazy pozostawiając na miejscu większość sprzętu bojowego.

11:10 Rzecznik rosyjskiego MSZ: Celem operacji specjalnej w Ukrainie nie jest obalenie ukraińskiego rządu

11:00 USA podjęły decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowego sprzętu wojskowego

10:44 Według zestawienia przygotowanego przez Spotify, obecnie w Polsce najpopularniejsze są podcasty dotyczące sytuacji międzynarodowej i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Podium przedstawia się następująco: "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka, podcast Ośrodka Studiów Wschodnich, oraz "Po prostu wschód" Piotra Pogorzelskiego.

10:33 Prezydent Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu kolejnej rozmowy z premierem Kanady.

10:25 W Koszalinie nieznani sprawcy użyli ciężkiego sprzętu do zniszczenia Pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym.

10:17 Dzisiaj powinno dojść do ewakuacji ludności cywilnej z aż 10 miejscowości okupowanych przez wojska rosyjskie.

10:08 Ukraiński Parlament zamieścił listę korporacji, które wczoraj ogłosiły zawieszenie/zamknięcie swojej działalności na rosyjskim rynku.

10:01 - Siły rosyjskie otwierają ogień do autobusów wypełnionych ludźmi oraz do pieszych podczas ewakuacji, dlatego zwracamy się z apelem o pilne otworzenie korytarzy humanitarnych, pozwalających na bezpieczną ewakuację z objętych ostrzałem terenów - alarmuje Viktoria Gudova z SOS Wiosek Dziecięcych Ukraina. 

Organizacja podkreśla, że na terenach, na których prowadzone są najbardziej intensywne działania wojenne, przebywa nawet 4 miliony dzieci.

09:50 Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uderza w NATO. Według resortu to działania Sojuszu doprowadziły do "punktu krytycznego" w konflikcie z Rosją.

09:45 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli: Jest zgoda ambasadorów krajów członkowskich UE na wprowadzenie czwartego pakietu sankcji wobec Rosji.

09:36 Poznaliśmy szczegóły planowanego spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji.

09:29 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że utraciła dostęp do danych z systemu monitorowania promieniowania na terenie elektrowni w Czarnobylu. Obecnie jedyny kontakt z elektrownią możliwy jest drogą mailową.

09:17 Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko: Trwa ewakuacja kobiet i dzieci z Buczy, Hostomela i Irpienia.

09:10 Były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak, ocenił w TVN24 obecny stan rosyjskiego wojska. Generał stwierdził, że na ten moment armia okupanta nie ma możliwości, aby przeprowadzić skuteczny atak na Kijów.

09:01 Reuters: Rosja ostrzega Zachód, że przygotowuje odpowiedź na sankcje gospodarcze. Ma być ona "szybka, przemyślana i drażliwa dla adresatów".

08:52 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych szacuje, że Rosjanie mogą dołączyć do inwazji ok. 800 poborowych z nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza.

08:40 Chiński Czerwony Krzyż zadeklarował pomoc humanitarną dla Ukrainy w wysokości 5 milionów juanów (ok. 800 tysięcy złotych).

08:32 Stany Zjednoczone nie wprowadzą embarga na import uranu z Rosji, gdyż stanowiłoby to poważny problem energetyczny. Rosja, Kazachstan i Uzbekistan są głównymi dostawcami uranu do USA. Warto zaznaczyć, że Stany Zjednoczone same nie przetwarzają uranu.

08:20 Agencja Fitch ponownie obniżyła rating Rosji, tym razem do poziomu C. Specjaliści z agencji podkreślają, że Rosja jest o krok od niewypłacalności.

08:11 "The Washington Post" powołuje się na niezależny sondaż przeprowadzony wśród rosyjskich obywateli w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie. Według niego 46% respondentów zdecydowanie popiera inwazję na terytorium Ukrainy, natomiast ok. 23% zdecydowanie jej nie popiera.

08:01 Do bojkotu rosyjskiego rynku w końcu dołącza również McDonald's. Amerykańska sieć restauracji typu fast food zamknie 850 restauracji działających na terenie Federacji Rosyjskiej.

08:00 Olena Zełenska opublikowała list otwarty do mediów. Żona prezydenta Ukrainy zdecydowała się opisać cierpienie ukraińskich dzieci

07:49 Universal Music Group zawiesza wszystkie operacje biznesowe na ternie Federacji Rosyjskiej. UMG jest największym na świecie wydawcą muzyki.

07:40 Andrzej Duda w nocy przedstawił stanowisko Wołodymyra Zełeńskiego w sprawie ostatnich ataków Rosjan na obszary cywilne.

07:39 Według organizacji humanitarnej "Save the children" wśród 2 milionów uchodźców, którzy od początku wojny opuścili Ukrainę, znajduje się aż 800 tysięcy dzieci.

07:30 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło, że dojdzie do spotkania szefów dyplomacji rosyjskiej i ukraińskiej. Siergiej Ławrow i Dmytro Kuleba staną naprzeciwko siebie 10 marca w Turcji.

07:23 Embargo UE na rosyjską ropę i gaz może utkwić w martwym punkcie. Przeciwny całemu rozwiązaniu ma być Viktor Orban. Premier Węgier chce zawetować takie rozwiązanie.

07:09 Bardzo wymowny transparent pojawił się w Rydze tuż naprzeciwko rosyjskiej ambasady.

06:57 Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Rzeczniczka prokuratury wyjaśnia, że chodzi o "Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego".

06:55 Ministerstwo Zdrowia: w polskich szpitalach hospitalizowanych jest obecnie 700 dzieci z Ukrainy.

06:50 W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w pobliżu elektrowni atomowych w Ukrainie, Polska Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce.

06:48 - O ile w ogóle takowe trwają, to ja nie biorę udziału w negocjacjach dotyczących przekazania polskich samolotów wojskom Ukrainy. Potwierdzam jednak usilne zabiegi i presję ze strony władz ukraińskich, które domagają się zamknięcia przestrzeni powietrznej, a przynajmniej umożliwienia podjęcia walki w powietrzu oraz z obiektami wroga w tej przestrzeni - Bartosz Cichocki, ambasador RP w Kijowie, w rozmowie z "Onetem".

06:40 Minister energetyki Ukrainy ujawnił bardzo niepokojące praktyki rosyjskich żołnierzy w elektrowni atomowej w Zaporożu. Obsługa elektrowni ma być poddawana torturom, które prowadzą do wymuszenia konkretnych deklaracji, które dalej Moskwa może wykorzystać w szeroko zakrojonych działaniach propagandowych.

06:34 Straż Graniczna udostępniła najnowsze dane dotyczące uchodźców z Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji do naszego kraju miało trafić już 1,27 miliona osób.

06:28 W nocnych nalotach przeprowadzonych przez Rosjan na Sumy i Ochtrykę zginęło co najmniej 21 cywilów. Wśród ofiar są również dzieci.

06:20 Jak donosi rosyjska agencja RIA Novosti, prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Decyzja Putina sprowadza się do zakazu eksportu wybranych towarów.

06:16 Ukraiński koncern państwowy Ukroboronprom zadeklarował nagrodę w wysokości w wysokości miliona dolarów amerykańskich za każdy przechwycony samolot rosyjski, który będzie nadawał się do użytku. Warto zaznaczyć, że obowiązuje też stawka o połowę niższa za każdy rosyjski śmigłowiec zdatny do użytku.

06:12 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że Rosja wycofała dwie batalionowe grupy bojowe z Ukrainy. Powodem miały być zbyt duże straty poniesione w walce.

06:10 Trwają naloty w Kijowie, Żytomierzu, Czernihowie i Wasylkowie. Mieszkańcy proszeni są o pozostanie w schronach przeciwlotniczych.

06:05 Bank Centralny Rosji wprowadził dla podległych banków zakaz sprzedaży tzw. twardych walut klientom. Ustalono również limit wypłat z kont dewizowych (10 tys. dolarów). W przypadku wypłat większych sum będą one automatycznie zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Ekonomiści twierdzą, że może to doprowadzić do rozkwitu czarnego rynku wymiany walut.

Patryk PrzybyłowskiAutor

Główny wydawca portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.przybylowski@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >