Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Można dostać z ZUS 324 zł niezależnie od wieku. Emeryci nie potrzebują wniosku
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 05.03.2024 14:50

Można dostać z ZUS 324 zł niezależnie od wieku. Emeryci nie potrzebują wniosku

ZUS  pieniądze banknoty
Fot. Iberion

Wciąż niewiele osób wie o tym świadczeniu, a można je uzyskać wyjątkowo łatwo po przekroczeniu 75. roku życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest bez względu na wiek, wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków. Po marcowej waloryzacji wynosi on 324,39 zł.

ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny – dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny jest wsparciem dla osób w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. Najczęściej korzystają z niego seniorzy po 75. roku życia, którzy mogą liczyć na jego automatyczną wypłatę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje pieniądze dla tych, u których stwierdzono wystąpienie niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnego życia. Jeśli ktoś spełnia ten warunek, środki automatycznie zostaną wypłacone. Warto pamiętać, że do świadczenia nie kwalifikują się osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Dodatek osłonowy. Możesz otrzymać dopłatę do ogrzewania

Kto może dostać dodatek pielęgnacyjny?

Osoby, które nie ukończyły 75. roku życia, muszą złożyć wcześniej wniosek o wypłatę dodatku. Ustawa z 17 grudnia 1998 roku definiuje, że świadczenie przyznawane jest, gdy: skończono 75. rok życia lub jest się osobą niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Jeśli kwalifikujemy się do uzyskania dodatku pielęgnacyjnego, konieczne jest złożenie wniosku wraz z zaświadczeniem OL-9 o stanie zdrowia, które potwierdza niezdolność do pracy i samodzielnego życia. Wymagane jest także posiadanie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. Dla 75-latków, którzy nie muszą składać wniosku, jest to najczęściej emerytura.

ZOBACZ TAKŻE: Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Dodatek pielęgnacyjny – od marca 324,39 zł

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS razem z rentą lub emeryturą. Świadczenie podległo waloryzacji i już dd 1 marca 2024 roku wynosi 324,39 zł. Do 29 lutego przyznawano w jego ramach 294,39 zł. Obecna kwota obowiązywać będzie do 28 lutego 2025 roku.

Źródło: interia.pl