Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.03.2024 22:31

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

pieniądze
Iberion

Marzec to zdecydowanie ten miesiąc, na który czekał każdy senior. Od piątku (1 mara) najstarsi Polscy mogą cieszyć się bowiem zwaloryzowanymi świadczeniami z ZUS, które dla wszystkich wzrosły o 12,12 proc. To jednak nie koniec dobrych informacji, gdyż niektórzy, jeszcze przed kwietniem, otrzymają także dwie inne wypłaty. Wszystko przez układ kalendarza i wypadające wkrótce święta Wielkanocne.

Trzy wypłaty emerytury w marcu

Ci seniorzy, którzy otrzymują swoje świadczenia każdego 1. dnia miesiąca, śmiało mogą powiedzieć o sobie, że są prawdziwymi szczęściarzami. Nie dość, że nowe środki otrzymują jako pierwsi, to jeszcze gdy te podlegają waloryzacji, są pierwszymi, cieszącymi się z podwyższonych świadczeń.

Jakby tego było mało, w tym roku, wyjątkowym pod wieloma względami, prawdziwy zastrzyk gotówki otrzymają akurat przed wypadającymi w dniach 30.03-1.04 świętami Wielkiej Nocy. Dzieje się tak, gdyż 1 kwietnia to drugi dzień świętowania, co oznacza, że ZUS wypłaci kwietniowe pieniądze już w piątek 29 marca.

Tomasz Komenda padł ofiarą manipulacji? Brat ujawnił prawdę

W kwietniu ZUS wypłaci "trzynastki"

Na tym nie koniec wspaniałych nowin, bo tegoroczny kalendarz ułożył się niektórych dla seniorów wręcz wyśmienicie. Jako że w kwietniu przewidziana jest również wypłata trzynastej emerytury, a ta ma trafiać do beneficjentów wraz z podstawowym świadczeniem, “trzynastkę” niektórzy także otrzymają 29 marca.

ZOBACZ: Nawet 550 zł dodatku bez względu na wiek. Czas jest ograniczony

Inna kwestia, że do następnej wpłaty przyjdzie im czekać aż do 30 kwietnia. Dlaczego? 1 maja to Święto Pracy, więc ZUS znów wyśle pieniądze wcześniej. Jeśli jednak ktoś nie zaszaleje za mocno w święta, spokojnie powinien przeżyć ten pełny miesiąc.

Marcowa waloryzacja podwyższyła świadczenia seniorów

Kolejna okazja na dodatkowe pieniądze nie trafi się zbyt szybko. Obecny rząd obiecał, że wypłaci 14. emeryturę, ale będzie to zapewne dopiero jesienią. Wciąż trwają też dyskusje nad tym, czy świadczenia nie powinny być waloryzowane dwa razy do roku, jeżeli tylko inflacja przekroczy określony próg.

Skupiając się jednak na tym, co pewne, od marca minimalna emerytura, renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta socjalna wzrosły do 1780,96 zł i właśnie w takiej kwocie wypłacana będzie “trzynastka”.  Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1335, 72 zł.

Zmianie uległy także graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto.

Źródło: money.pl