Goniec.pl
Morawiecki Sasin

Piotr Molecki/East News

Morawiecki i Sasin zwołali konferencję. Zapowiadają "tarczę antyinflacyjną"

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin zwołali konferencję, na której zapowiedziana została "tarcza antyinflacyjna". Politycy przedstawili plany rządu na przeciwdziałanie konsekwencjom epidemii dotyczącym gospodarki.

- Cena energii, ceny paliw, ceny gazu, energii elektrycznej przekładają się na całą
gospodarkę. Mamy do czynienia z działaniami z dwóch stron – Rosja, a z drugiej strony Bruksela - ocenił premier.

Top Model

Znamy zwycięzcę programu "Top Model"

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki zapowiada tarczę antyinflacyjną

Podczas zwołanej w czwartek konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekonywał, że wysoki poziom inflacji jest konsekwencją "szantażu gazowego, szantażu energetycznego". Obwiniał wysokie ceny gazu z Rosji i politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

- Polski rząd działa z myślą przede wszystkim o polskich obywatelach (…) robimy to, co w naszych rękach, żeby ludziom łatwiej było przejść przez ten trudny okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów - ogłosił premier.

Dalszy ciąg arykułu pod materiałem wideo


Podczas konferencji szef rządu ogłosił plan tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma wspomóc Polaków w trudnym okresie wzrostu cen, jaki obserwujemy w obecnym czasie. Zapowiedziano więc trzy konkretne działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej polskich gospodarstw.

Pierwsze z nich dotyczyć ma obniżki cen paliw. Od 20 grudnia w okresie pięciu miesięcy akcyza zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczanego w Unii Europejskiej. Nastąpi również zwolnienie z opłaty emisyjnej oraz podatku od sprzedaży detalicznej.

Rząd chce przeciwdziałać inflacji

Konsekwencją kroków podjętych przez rząd ma być obniżenie ceny paliw o ok. 20-30 gr. To jednak nie wszystko. Od 3 stycznia nastąpi również obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 % do 8 %.

Premier Morawiecki zapowiedział również, że zamierza czasowo znieść akcyzę na energię elektryczną.

Trzeci punkt tarczy antyinflacyjnej dotyczyć ma cen żywności. Rozwiązaniem jakie proponuje rząd jest wprowadzenie dodatku osłonowego dla polskich gospodarstw. Wysokość dopłat ma być uzależniona od kryteriów dochodowych.

Jak stwierdził szef rządu, na dodatku skorzystać ma ok. 5 mln gospodarstw domowych. Pieniądze mają być wypłacane w dwóch ratach w 2022 r. Suma wynosić ma od 400 zł do ok. 1000 zł.

Przemawiający po Morawieckim Jacek Sasin orzekł, że trudna sytuacja jest konsekwencją epidemii koronawirusa, z którą, zdaniem polityka, polska gospodarka poradzić miała sobie całkiem nieźle, dzięki wprowadzeniu tarcz antykryzysowych.

- Te rozwiązania, które wspólnie prezentujemy (...) są odpowiedzią na zagrożenia, które przychodzą do Polski z zewnątrz, które są od nas niezależne - ocenił Sasin.

Zadziwiające ustalenia, właśnie się okazało. Po śmierci Durczoka TVN będzie miał kłopoty?

Slajd 1 z 6

Do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

KRRiT przyjmuje skargę

Jak donosi portal Wirtualne Media, do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista i filmoznawca. Miłośnik kina - tego dobrego i tego złego również, kociarz i w pełni poprawny romantyk. Przez lata związany z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielał się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. był redaktorem portali WTV i Wawa Info. Obecnie pracuje w Goniec.pl, gdzie opisuje wydarzenia z Polski i ze świata. Stale współpracuje również z magazynem "Netfilm". Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

W Zakopanem już powstaje scena na "Sylwester Marzeń TVP"

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Dobra

Wiadomości

Uszkodzony dach hali, wstrzymany ruch pociągów. Ponad tysiąc interwencji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >