Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Morawiecki i Sasin zwołali konferencję. Zapowiadają "tarczę antyinflacyjną"
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 25.11.2021 10:40

Morawiecki i Sasin zwołali konferencję. Zapowiadają "tarczę antyinflacyjną"

Morawiecki Sasin
Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin zwołali konferencję, na której zapowiedziana została "tarcza antyinflacyjna". Politycy przedstawili plany rządu na przeciwdziałanie konsekwencjom epidemii dotyczącym gospodarki.

- Cena energii, ceny paliw, ceny gazu, energii elektrycznej przekładają się na całą gospodarkę. Mamy do czynienia z działaniami z dwóch stron – Rosja, a z drugiej strony Bruksela - ocenił premier.

Morawiecki zapowiada tarczę antyinflacyjną

Podczas zwołanej w czwartek konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekonywał, że wysoki poziom inflacji jest konsekwencją "szantażu gazowego, szantażu energetycznego". Obwiniał wysokie ceny gazu z Rosji i politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

- Polski rząd działa z myślą przede wszystkim o polskich obywatelach (…) robimy to, co w naszych rękach, żeby ludziom łatwiej było przejść przez ten trudny okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów - ogłosił premier.

Dalszy ciąg arykułu pod materiałem wideo

Podczas konferencji szef rządu ogłosił plan tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma wspomóc Polaków w trudnym okresie wzrostu cen, jaki obserwujemy w obecnym czasie. Zapowiedziano więc trzy konkretne działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej polskich gospodarstw.

Pierwsze z nich dotyczyć ma obniżki cen paliw. Od 20 grudnia w okresie pięciu miesięcy akcyza zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczanego w Unii Europejskiej. Nastąpi również zwolnienie z opłaty emisyjnej oraz podatku od sprzedaży detalicznej.

Rząd chce przeciwdziałać inflacji

Konsekwencją kroków podjętych przez rząd ma być obniżenie ceny paliw o ok. 20-30 gr. To jednak nie wszystko. Od 3 stycznia nastąpi również obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 % do 8 %.

Premier Morawiecki zapowiedział również, że zamierza czasowo znieść akcyzę na energię elektryczną.

Trzeci punkt tarczy antyinflacyjnej dotyczyć ma cen żywności. Rozwiązaniem jakie proponuje rząd jest wprowadzenie dodatku osłonowego dla polskich gospodarstw. Wysokość dopłat ma być uzależniona od kryteriów dochodowych.

Jak stwierdził szef rządu, na dodatku skorzystać ma ok. 5 mln gospodarstw domowych. Pieniądze mają być wypłacane w dwóch ratach w 2022 r. Suma wynosić ma od 400 zł do ok. 1000 zł.

Przemawiający po Morawieckim Jacek Sasin orzekł, że trudna sytuacja jest konsekwencją epidemii koronawirusa, z którą, zdaniem polityka, polska gospodarka poradzić miała sobie całkiem nieźle, dzięki wprowadzeniu tarcz antykryzysowych.

- Te rozwiązania, które wspólnie prezentujemy (...) są odpowiedzią na zagrożenia, które przychodzą do Polski z zewnątrz, które są od nas niezależne - ocenił Sasin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl