Goniec.pl
[II-51]

Screen "Kropka nad i", wyd. z dn. 19.10.2021

Monika Olejnik do posła PiS w TVN24: "Proszę mnie nie obrażać"

20 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W trakcie ostatniego wydania programu „Kropka nad i” w TVN24 doszło do spięcia między Moniką Olejnik a posłem Prawa i Sprawiedliwości. W pewnym momencie doświadczona dziennikarka nie wytrzymała i zaapelowała, by polityk jej nie obrażał. Redaktor nie zgadzała się z tym, co mówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Podczas wtorkowego wydania programu „Kropka nad i” Monika Olejnik rozmawiała z wicemarszałkiem senatu Michałem Kamińskim (Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska) oraz wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem (Prawo i Sprawiedliwość). Goście komentowali debatę w Parlamencie Europejskim, w której udział brał między innymi premier Mateusz Morawiecki.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Już w marcu rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania telewizji naziemnej w Polsce

CZYTAJ DALEJ

W pewnym momencie doszło do spięcia między Moniką Olejnik a posłem PiS. Doświadczona dziennikarka i wiceminister spraw zagranicznych nie zgodzili się w kwestii argumentów, jakich premier Morawiecki użył w trakcie wtorkowej debaty w PE. Szef rządu powiedział, że w innych krajach orzeczenia Trybunałów Konstytucyjnych również stwierdzały niezgodność prawa krajowego z unijnymi traktatami.

Monika Olejnik w starciu z posłem PiS

Monika Olejnik zaznaczyła, że nie powinno się porównywać wyroków TK innych państw do sytuacji w Polsce, ponieważ dotyczyły one innych spraw. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanowczo zaprotestował i stwierdził, że „to nie ma żadnego znaczenia”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ma znaczenie, ponieważ podpisaliśmy Traktat Lizboński, który jest ważny, istotny – odpowiedziała szybko dziennikarka TVN.

Po tym poseł Piotr Wawrzyk zasugerował, że Monika Olejnik „nie zna reguł pisania wyroków sądowych”. Wówczas prowadząca program „Kropka nad i” ostro zareagowała i powiedziała, że słowa polityka PiS uderzają nie tylko w nią, ale obrażają również zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podpisywał dokumenty o współpracy z UE.

Proszę mnie nie obrażać, bo pan nie obraża w ten sposób mnie, tylko Lecha Kaczyńskiego, który podpisał Traktat Lizboński, który mamy przestrzegać – oświadczyła dziennikarka.

Wiceminister wyjaśnił swoje stanowisko

Po reakcji Moniki Olejnik wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił, że nie chciał urazić prowadzącej. Od razu zaczął wyjaśniać, co miał na myśli, mówiąc o znajomości reguł dotyczących wydawania wyroków przez TK.

– Trybunał jeżeli wydaje jakiś wyrok, to wprowadza sentencję, po czym następuje uzasadnienie sentencji wyroku. Ono składa się z kilku elementów. Jedna z nich ma charakter ogólny, odwoływania się do ogólnych zasad prawa. I to pojawia się w każdym wyroku. Niezależnie, czy to Trybunał Konstytucyjny, czy sąd – zaznaczył poseł PiS.

Później Piotr Wawrzyk zarzucił europosłom, którzy uczestniczyli w debacie PE, że już przed rozpoczęciem rozmów nie mieli chęci wysłuchać słów premiera Morawieckiego ani się do nich odnieść, ponieważ wszyscy wystąpienia mieli przygotowane znacznie wcześniej. Natomiast zdaniem posła „najważniejsza dla odbiorcy zewnętrznego była reakcja”. Dodał też, że przytaczane słowa szefa rządu były wyrwane z kontekstu.

– Oni wiedzieli, co mają powiedzieć, a nie potrafili się odnieść do wystąpienia, jego niektórych fragmentów, które były nowością – stwierdził polityk PiS.

– Z kontekstu wypowiedzi premiera wynikało, że to jest orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy się podniósł pomruk, to premier powiedział, że to są orzeczenia francuskiej Rady Stanu czy niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnił.

 fot. TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News

Cierpią na nią m.in. Rusin i Szostak. Nieuleczalna choroba, która daje niepozorne objawy

Polskie gwiazdy, które zmagają się z chorobą Hashimoto.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24/Kropka nad i

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Ewakuacja

Wiadomości

Horror w Poznaniu, w osiedlowych krzakach leżały zwłoki mężczyzny. Sprawę bada prokuratura

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Kilkudziesięciu Rosjan nie zostało wpuszczonych do Polski. Straż Graniczna zawraca każdy ich samochód

Czytaj więcej >
Australia: Nie żyje 5-letni chłopiec. Dziecko utonęło w samochodzie porwanym przez powódź

Wiadomości

Australia: Nie żyje 5-letni chłopiec. Dziecko utonęło w samochodzie porwanym przez powódź

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Donalda Tuska o znanym polityku. "Będzie raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał"

Wiadomości

Mocne słowa Donalda Tuska o Jarosławie Gowinie. "Będzie raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał"

Czytaj więcej >
Mazowieckie: Pożar na terenie ośrodka wypoczynkowego w Sobolewie. W płomieniach stanął bus

Wiadomości

Mazowieckie: Pożar na terenie ośrodka wypoczynkowego w Sobolewie. W płomieniach stanął bus

Czytaj więcej >
Zaginął polityk Lewicy Jakub Bocheński. Bliscy i partyjni koledzy apelują o pomoc w poszukiwaniach

Wiadomości

Zaginął polityk Lewicy Jakub Bocheński. Bliscy i partyjni koledzy apelują o pomoc w poszukiwaniach

Czytaj więcej >