Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zaostrzającą zakaz handlu
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 19.10.2021 14:14

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zaostrzającą zakaz handlu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelę ustawy dotyczącej handlu. Po akcie prawnym zatwierdzonym przez Andrzeja Dudę prawo ma zostać zaostrzone, a wskutek uszczelnienia przepisów popularna metoda „na placówkę pocztową” ma zostać wyeliminowana.

Na długo przed podpisaniem noweli ustawy przez prezydenta mówiono się o tym, że zakaz handlu w niedzielę od miesięcy jest przepisem fikcyjnym. Udaje się go omijać prawie 20 sieciom handlowym, korzystając między innymi z zawierania umów z operatorem pocztowym. Dzięki możliwości odbioru paczki w sklepie placówki pozostawały otwarte.

Wszystko wskazuje jednak na to, że po tym, jak prezydent RP podpisał ustawę zaostrzającą zakaz handlu, metoda „na placówkę pocztową” przestanie być tak popularna. Sklepy nadal będą mogły funkcjonować w niedzielę, ale tylko jeśli przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

– Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta – przekazała kancelaria prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowelizacja podpisana przez prezydenta uszczelnia przepisy

Podpisana przez prezydenta RP nowelizacja rozszerzyła wykaz wyłączeń od zakazu handlu. Na liście pojawiły się placówki, które prowadzą handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.

Zgodnie z ustawą wskazane punkty będą mogły funkcjonować również w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września. Z nowych przepisów wynika też, że właściciel sklepu nie będzie musiał sam stać za ladą, by jego placówka mogła działać w niedzielę. Będzie mógł korzystać z pomocy najbliższej rodziny. Pomocnicy jednak nie będą mogli być zatrudnieni w tym punkcie.

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Tagi: Andrzej Duda