Goniec.pl
Przemysław Czarnek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Przemysław Czarnek zapowiedział kolejną reformę szkolnictwa. Zmiany będą dotyczyć nauczycieli

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Przemysław Czarnek nie zwalnia. Minister edukacji zapowiedział właśnie kolejną reformę szkolnictwa. Zmiany, które wejdą w życie od 1 września, mają dotyczyć pracy nauczycieli. 

Minister edukacji był gościem Telewizji Trwam. Na jej antenie poinformował, że dziś lub na początku przyszłego tygodnia podpisze rozporządzenie, które odbiurokratyzuje pracę nauczycieli. Jednym z elementów reformy ma być także zwiększenie płac w oświacie.

january bien

Nie żyje January Bień, były rektor Politechniki Częstochowskiej i senator

CZYTAJ DALEJ

Szeroka reforma w trzech obszarach

- Mamy zaplanowaną szeroką reformę, na która składają się trzy rzeczy. Po pierwsze – odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela. I to nastąpi za chwilkę. Albo jutro albo na początku przyszłego tygodnia podpiszę rozporządzenie, by od pierwszego września nauczyciele i dyrektorzy szkół mogli zgodnie z nim funkcjonować – powiedział w Telewizji Trwam szef MEiN.

Ponadto, Czarnek dodał, że zlikwidowana zostanie ewaluacja wewnętrzna oraz monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do, bardzo często bezsensownej, pracy biurokratycznej, papierologii, która pochłania czas. W zamian za to, mają mieć oni większą możliwość pracy z uczniami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoNowe przepisy wejdą w życie jeszcze przed powrotem do szkół, a więc będą obowiązywały już w roku szkolnym 2021/22.

Przepisy są już ukończone

Jak poinformował minister, przepisy w tym obszarze zostały już skonsultowane i ukończone. Jednym z elementów reformy ma być także wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

Trzeba to wynagrodzenie zdecydowanie podnieść po to, by zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się również zawodem nauczyciela – powiedział.

Niedawno Czarnek spotkał się w tej sprawie ze związkowcami z „Solidarności”. Podczas konsultacji zapowiedział on uzależnienie pensji nauczyciela od średniej krajowej i wypłacanie jej przez kuratorów oświaty, co ma być realizacją postulatów podnoszonych przez związki od 2019 r.

Minister edukacji zapowiedział też w rozmowie z Onetem, że na płace w edukacji pójdą dodatkowe miliardy złotych. Póki co nie chciał mówić o konkretach. W połowie września odbędzie się plenarne posiedzenie zespołu ds. statusu nauczyciela, na którym zaproponowane zostaną kolejne rozwiązania idące w kierunku podwyżek, ale w ramach szerokiej reformy.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: radiozet.pl, businessinsider.com

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >
Agata Duda w USA

Wiadomości

Nagle obca kobieta przytuliła Agatę Dudę. Pierwsza dama nie wiedziała, co się dzieje

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Wypadek na S7. Nie żyje jedna osoba, druga trafiła do szpitala

Czytaj więcej >