Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Miedwiediew atakuje Polskę. Skandaliczny wpis byłego prezydenta Rosji o naszym kraju

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Były prezydent i premier Rosji Dimitrij Miedwiediew zamieścił skandaliczny wpis za pośrednictwem Telegrama. Porównuje on wizytę polskiej delegacji w Kijowie do przyjazdu Lenina do Moskwy za niemieckie pieniądze, a nasz kraj nazwał ''wspólnotą politycznych imbecyli''. Z kolei sankcje nałożone na Rosję to według niego ''patologiczna rusofobia''.

Wpis byłego prezydenta powtarza wszystkie tezy kremlowskiej propagandy, uderza personalnie w naszych polityków i atakuje bezpośrednio nasz kraj.

- Polska propaganda jest najbardziej zajadłym, wulgarnym i przenikliwym krytykiem Rosji. Wspólnota imbecylów politycznych - czytamy we wpisie.

Jednym z głównych zarzutów wobec naszego kraju jest ostatnia wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii udali się do Kijowa specjalnie strzeżonym pociągiem. Prawie jak Iljicz w samochodzie pancernym z niemieckimi pieniędzmi - porównuje Miedwiediew wizytę delegacji do przyjazdu Lenina do Moskwy.

W zamieszczonym wpisie były prezydent Rosji krytykuje zapowiedź Morawieckiego o ''derusyfikacji polskiej i europejskiej gospodarki''. Według niego takie działanie jest odważne, a zarazem może być bardzo kosztowne dla naszego kraju.

- Ma on całkowitą rację. To drogie i bezsensowne. Ale Polska nie musi się już liczyć z kosztami. Wszystko, co mogła stracić z powodu własnej, długotrwałej, patologicznej rusofobii, już straciła. Więc teraz, jak mówią ukochani sąsiedzi Polaków, „jak się pali stodoła, to i chata się pali” - ostrzegł Miedwiediew.

Według byłego prezydenta Rosji Polska wije się z ''bólów fantomowych'', a słowa krytyki polskich polityków pod adresem Kremla są najbardziej zajadłym, wulgarnym i przenikliwym głosem wobec Rosji.

- Polskim elitom bardzo trudno pogodzić się z faktem, że czas niepokojów zakończył się prawie 400 lat temu wraz z wypędzeniem polskich okupantów z Kremla. Do powstania wielkiego imperium Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie doszło nawet później. A powodem tego nie są intrygi Rosji, ale wewnętrzne sprzeczki, korupcja, niepowodzenia gospodarcze i przegrane bitwy - piszę Dimitrij Miedwiediew.

''Polska zapomniała, kto wypędził faszystów''

W dalszej części obszernego wpisu były prezydent powtarza dobrze znaną wersję radzieckiej historii II wojny światowej.

- Pomimo tego, że w naszym kraju nie ma zwyczaju ukrywania nawet najciemniejszych kart naszej wspólnej historii, w Polsce marzą o zapomnieniu o czasach II wojny światowej. Przede wszystkim o tych radzieckich żołnierzach, którzy pokonali faszyzm, wypędzili najeźdźców z polskich miast i nie pozwolili wysadzić Krakowa czy wyzwolili więźniów Auschwitz i Majdanka. Historia jest teraz rysowana na nowo, a pomniki burzone. Ale faszystowska okupacja jest otwarcie utożsamiana z „sowiecką”. Trudno wymyślić bardziej kłamliwą i obrzydliwą retorykę, ale Polakom się to udaje - czytamy we wpisie.

Według byłego prezydenta i premiera Rosji, w Rosji nie ma i nigdy nie było nastrojów antypolskich.

- Socjologowie jednogłośnie twierdzą, że obywatele naszego kraju są dość przyjaźnie nastawieni do Polski. Nie sposób zapomnieć o wybuchu współczucia wywołanym katastrofą pod Smoleńskiem, w której zginęła delegacja wysokiego szczebla pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ludzie nieśli kwiaty pod ambasady i kościoły, składali kondolencje w prasie i sieciach społecznościowych. Będąc wtedy prezydentem Rosji, ogłosiłem żałobę narodową - przypomniał.

Na koniec Miedwiediew odniósł się do Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego. Podejście PIS-u do Rosji określa jako największą przyczynę pogorszenia stosunków między Polską a Rosją. - Elity polityczne, na czele z partią PiS, ''drugiego'' Kaczyńskiego, kontrolowane przez swoich amerykańskich mocodawców, zrobiły wszystko, aby zablokować drogę porozumienia - ostrzegł były prezydent Rosji.

Jak dodaje ''interesy polskich obywateli zostały poświęcone na rzecz rusofobii tych pozbawionych talentu polityków i ich marionetek zza oceanu, z wyraźnymi oznakami starczego szaleństwa''.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Chiny zajęły stanowisko ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę. Padły stanowcze deklaracje

  • "Wall Street Journal": Putin zmienia taktykę i przechodzi do "planu B"

  • Brytyjski snajper z legionu cudzoziemskiego o wojsku Putina: niekompetentne i słabe taktycznie

źródło: Goniec.pl, Onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Niespodziewane informacje o Jacku Jaworku. Prokuratura podjęła decyzję
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje słynny polski ksiądz. Przez wiele lat był egzorcystą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Sanepid ostrzega przed popularnymi jajkami. Na skorupkach wykryto groźną bakterię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocny pożar w Tarnowie. 33 ewakuowanych, 11 osób poszkodowanych, w tym 4 dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przedszkolanka zauważyła siniaki na ciele 5-latki. Matka i jej konkubent zostali aresztowani
Czytaj więcej >
Jakub Bujnik

Redaktor sekcji Warszawa. Piszę na tematy związane ze stolicą i Mazowszem. Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Ada Rymaszewska

Z zimną krwią zamordował swoje kochanki. Wpadł trzy dni przed własnym ślubem
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Chciała porządnej mogiły dla zmarłej mamy. Niewiarygodne, co zastała na cmentarzu
Czytaj więcej >
Wiadomości

Bartłomiej Binaś

Po śmierci Kamilka, ośrodek pomocy dostaje anonimowe maile. "Macie ręce we krwi"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Zgierz. Śmiertelne zderzenie z radiowozem. Nie żyje jedna osoba, policjanci w szpitalu
Czytaj więcej >