Goniec.pl
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Adam Guz/KPRM

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

30 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Potwierdziły się nieoficjalne doniesienia mediów. W piątek 30 września Michał Dworczyk poinformował, że podał się do dymisji i nie będzie już dłużej szefem Kancelarii Premiera. We wpisie zamieszczonym na Twitterze podziękował prezesowi PiS, Mateuszowi Morawieckemu i innym politykom należącym do ugrupowania. Tym, co przesądziło o jego rezygnacji, miały być obciążające obóz władzy e-maile wykradzione ze skrzynki polityka.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Widmo dymisji Michała Dworczyka ciążyło nad szefem KPRM od ponad roku i spowodowane było tzw. aferą mailową. Mimo kolejnych, mocno uderzających w wizerunek rządu wiadomości, które co jakiś czas wyciekały do mediów, obóz władzy mocno bronił polityka i jednocześnie lojalnego współpracownika Mateusza Morawieckiego, jednak w końcu sam musiał przyznać, że Dworczyk jest dla niego zbyt dużym obciążeniem.

Screen Youtube / Janusz Jaskółka

Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety

CZYTAJ DALEJ

Michał Dworczyk podał się do dymisji

- Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dziękuję Prezesowi J. Kaczyńskiemu, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy! - napisał w piątkowe południe na Twitterze Michał Dworczyk.Tym samym, sprawdziły się doniesienia niektórych mediów, które przewidywały, że jeszcze w tym tygodniu dojdzie do zmian personalnych w rządzie, które obejmą właśnie m.in. szefa KPRM.

Poza własną aferą, problemem stała się dla Dworczyka także postawa jego partyjnych przeciwników, których nie brakuje, oraz koalicjantów z Solidarnej Polski, dążących do osłabienia pozycji premiera i chcących zemsty za odwołanie wiceministra Norberta Kaczmarczyka.

Dworczyk poświęca się dla premiera i odchodzi. W jego miejsce Nowogrodzka zainstaluje zapewne człowieka partii, a nie Morawieckiego. A sam Morawiecki zostanie, tylko bez mocnego wsparcia. I tak będzie dryfował przez kolejne miesiące - mówił jeden z polityków PiS w rozmowie z WP już jakiś czas temu.

Pytany o swoją decyzję tuż po jej ogłoszeniu, minister odpowiedział, że podyktowana jest ona "względami osobistymi i przekonaniem, że tak efektywnie jak do tej pory, dłużej na tym miejscu nie jest w stanie pracować".

"Decyzja odpowiedzialności za Polskę"

Dymisja Michała Dworczyka ma miejsce zaledwie jeden dzień po tym, jak na posiedzeniu w Pułtusku zebrał się klub PiS. Według informacji przekazanych Polsat News przez posła Marka Suskiego, polityk nie był na nim obecny.

Bez wątpienia jednak to właśnie dalsze losy szefa KPRM oraz samego premiera były jednym z głównych tematów obrad. Po ich zakończeniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oświadczył, że rezygnacja Dworczyka "to kwestia godzin lub dni".

Zaprzeczył także, jakoby dymisja była warunkiem postawionym przez partię Zbigniewa Ziobry, która na szali stawiała poparcie dla wydłużenia kadencji samorządów. Więcej na temat powodów takiej, a nie innej decyzji, mówił w piątek ponownie poseł Suski.

- Chodzi o włamanie na skrzynkę (mailową - red.), które dotknęło wielu z nas, mnie również - zdradził, zaznaczając, że chodzi o różne sytuacje, które nie służyły samemu ministrowi.

- Sprawdzano włamania ze strony naszego wschodniego sąsiada prawdopodobnie pochodzą, bo ślady wskazują właśnie tamtą stronę i próbę zdestabilizowania Polski. Myślę, że to jest taka decyzja, jeżeli nastąpi, decyzja odpowiedzialności za Polskę - dodał.

Afera mailowa

Przypomnijmy, że afera mailowa wybuchła w czerwcu 2021 roku. Michał Dworczyk przyznał wówczas, że konta e-mail jego i jego żony zostały zhakowane, a sprawą zajęły się służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

Od tamtej pory w internecie sukcesywnie pojawiają się kolejne korespondencje mające pochodzić ze skrzynki byłego już szefa KPRM. Członkowie rządu nie chcą potwierdzać ich autentyczności, wygodnie tłumacząc, że nie będą wpisywać się we wschodnią propagandę.

Prawdziwość niektórych maili potwierdziło jednak kilka osób, które były ich bohaterami, a pod koniec sierpnia sam Dworczyk wyznał w końcu, że maile są w części "prawdziwe", a niektóre mają być "zmanipulowane" lub "fałszywe".

Wśród szokujących wiadomości były np. takie, z których wynikało, że minister załatwiał prominentne posady swoim znajomym.

- Czołem, rozmawialiśmy o tym, aby naszego człowieka wysłać do Trybunału Stanu. Robimy to? W załączeniu wszystkie materiały - miał pisać do premiera w sprawie zatrudnienia Marcina Wawrzyniaka, który 8 dni później został członkiem TS.

Szerokim echem odbił się także mail dotyczący ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. -
Takiej tępoty, połączonej z niekompetencją, bezinteresownym szkodnictwem lub zawiścią, zakłamaniem i zwykłym łajdactwem dawno nie widziałem - skarżył się ponoć Dworczyk swojemu szefowi.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP, WP, Rzeczpospolita

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >