Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki ostrzega ws. wojny w Ukrainie. "Bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie"

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł przed znużeniem i zmęczeniem trwającą od ponad 70 dni wojną w Ukrainie. W swoim najnowszym podcaście zaznaczył jednak, że wierzy, iż Ukraina zwycięży w walce z Rosją i pozostanie wolna oraz suwerenna. Pochwalił się także, że w ramach konferencji darczyńców w Warszawie zebrano ponad 6 mld dolarów na pomoc naszym sąsiadom.

Podcast z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego ukazał się w jego oficjalnych mediach społecznościowych w sobotę 7 maja. Szef polskiego rządu mówił w nim m.in. o tym, że wojna w Ukrainie stała się w ostatnich miesiącach najważniejszym tematem, a jej polityczne i gospodarcze konsekwencje odczuwamy wszyscy.

Jan BIELECKI/East News

Ambasada Rosji zorganizuje własną uroczystość w Warszawie. Poprosiła o wsparcie MSZ

CZYTAJ DALEJ

Premier ostrzega ws. wojny

Jak zaznaczył Morawiecki, wielu z nas od 24 lutego zupełnie inaczej odczuwa upływający czas, a dwa miesiące wydają się być jak dwa lata. - W takiej sytuacji jednym z największych wrogów staje się odczucie znużenia, zmęczenia, a nawet obojętności - zwrócił uwagę premier.

Poinformował, że przed takim obrotem spraw ostrzegł swoich rozmówców podczas zorganizowanej w czwartek w stolicy Polski Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy. Nie ukrywał przy tym dumy, że dzięki inicjatywie polsko-szwedzkiej udało się zebrać ponad 6 mld dolarów na rzecz Ukrainy.

Oprócz tego, podkreślał, że poza aspektem finansowym, na Stadionie Narodowym odbyły się również istotne rozmowy z ważnymi osobistościami ze świata polityki i biznesu.

- W czasie każdego spotkania mówiłem [...] że nie wolno nam do wojny się przyzwyczaić, że pomoc trzeba organizować teraz bez żadnej zwłoki, to nie tylko polska, ale też europejska racja stanu - powiedział.

Morawiecki o pomocy Ukrainie: "Potwornie trudny maraton"

Tym, co ważne w słowach premiera, wydaje się być jego głęboka refleksja dotycząca niesienia pomocy zaatakowanej Ukrainie. Morawiecki zwrócił uwagę, że nie może być to sprint, który niesie za sobą ryzyko "zadyszki" po niespodziewanym festiwalu solidarności.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News - zdj. ilustracyjne

Zdewastowana szkoła pod Kijowem. Rosjanie zostawili propagandową odezwę do dzieci

CZYTAJ DALEJ

- Prawda jest taka, że bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie. Tak, w ostatecznym rozrachunku Rosja poniesie porażkę, a Ukraina zostanie odbudowana, Ukraina pozostanie suwerenna, Ukraina będzie wolna, ale w tym maratonie nie możemy stracić sił - mówił.

Polskie inicjatywy na rzecz Ukrainy

Poza odbywającą się 5 maja w Warszawie Międzynarodową Konferencją Darczyńców dla Ukrainy, którą wspólnie organizowali premierzy Polski i Szwecji, nasz kraj, jako jeden z bardziej aktywnych w obszarze działań na rzecz Ukrainy, przygotowuje również inne inicjatywy.

Polski rząd wymyślił i zrealizował m.in. kampanię zatytułowaną "Stop Russia Now!", która polegała na wywieszeniu w wielu europejskich miastach billboardów z antywojennym przekazem.

Za tę akcję premier Ukrainy Denys Szmyhal osobiście podziękował wczoraj Mateuszowi Morawieckiemu, stwierdzając, że "prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli".

Jednakże nie można zapominać, że największym wsparciem dla Ukraińców okazały się być wszechobecne zbiórki darów, a także oddolny zryw solidarności, polegający na przyjęciu uchodźców w prywatnych domach przez zwykłych obywateli.

Sprawcy

10 zbrodniarzy z Buczy. Prokuratura pokazała zdjęcia rosyjskich oprawców

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa ujawniła postępy w identyfikowaniu sprawców masakry w Buczy. Na Facebooku opublikowała nazwiska i zdjęcia 10 żołnierzy, którzy mieli kraść, mordować i torturować cywilów. fot. Flickr/manhhai, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, Facebook/Ірина Венедіктова

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Interia

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >
Roksana Węgiel w ogniu krytyki, chciała tylko pochwalić się spełnionym marzeniem

Wiadomości

Roksana Węgiel w ogniu krytyki. Fani byli bezlitośni, wystarczyło niewinne zdjęcie

Czytaj więcej >
WOŚP sprzęt
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była jednym z pierwszych dzieci uratowanych dzięki WOŚP. "Nikt nie dawał mi szans"

Czytaj więcej >
Aleksander Kwaśniewski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Zapomniał o kilku szczegółach

Czytaj więcej >