Goniec.pl
Adam Niedzielski

Pawel Wodzynski/East News

Nie przebadasz się, zapłacisz większą składkę zdrowotną. Ministerstwo Zdrowia planuje reformę

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia planuje rewolucyjną reformę, która raczej nie spodoba się znacznej części Polaków. Adam Niedzielski wpadł bowiem na kontrowersyjny pomysł, aby powiązać wysokość składki zdrowotnej z wykonywaniem profilaktycznych badań. Wszystko przez to, że hucznie zapowiadany program Profilaktyka 40+ zakończył się fiaskiem i nijak przyczynił się do promocji zdrowia wśród Polaków po 40. roku życia.

O szczegóły dotyczące nowego pomysłu dziennikarze dopytywali ministra zdrowia podczas piątkowej konferencji, która w głównej mierze poświęcona była zniesieniu od 16 maja stanu epidemii w Polsce i wprowadzeniu, co najmniej do września, stanu zagrożenia epidemicznego.

Jan BIELECKI/East News

Ambasada Rosji zorganizuje własną uroczystość w Warszawie. Poprosiła o wsparcie MSZ

CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjna reforma Niedzielskiego

Wszyscy doskonale pamiętamy entuzjazm, jaki towarzyszył Ministerstwu Zdrowia podczas przygotowywania i wdrażania programu Profilaktyka 40+, który był częścią równie nieudanego Polskiego Ładu.

W ramach akcji każdy Polak po 40. roku życia mógł bezpłatnie wykonać podstawowe badania, aby wykryć potencjalne nieprawidłowości i zostać skierowanym na dalszą diagnostykę. Resort szacował, że z możliwości skorzysta nawet 2 mln obywateli, jednak czas mijał, a chętnych nie przybywało.

W związku z tym Adam Niedzielski zdecydował się na dość kontrowersyjny krok, stanowiący, iż czego nie da się wprowadzić zachętą, wprowadzi się przymusem. Oczywiście, dodatkowym motywatorem mają być, jak zawsze, względy finansowe.

- Zdecydowaliśmy się dokonać oceny tego programu. Myślimy o tym, by go przeformułować. Chcemy traktować program nie tylko jako zachętę, ale np. włączyć do medycyny pracy lub powiązać z korzystaniem z usług publicznych, lub nawet wpływem na składkę zdrowotną – oświadczył minister, dodając, że chciałby, aby Polacy wreszcie zaczęli traktować profilaktykę na poważnie.

Polacy zapłacą za niebadanie się?

Dziennikarze "Fakt", zaintrygowani zapowiedziami ministra zdrowia, zwrócili się do resortu z prośbą o podanie szczegółów dotyczących planowanych zmian. Ten na wstępie zaznaczył, że jest to na razie jedynie pomysł.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Gdyby jednak udało się go wdrożyć, oznaczałby on, że jeśli ktoś nie robiłby regularnie badań albo nie uczestniczyłby w programach profilaktycznych, musiałby zapłacić wyższą składkę zdrowotną.

Jeśli zapowiedzi ministra zdrowia się potwierdzą, niższe składki płaciłyby tylko te osoby, które badania profilaktyczne wykonają. Rozwiązanie to wydaje się być pożądane z perspektywy systemu ochrony zdrowia, jednak może się wiązać z jego zatkaniem, gdyż wiele osób będzie skłonnych do zbadania się, aby płacić niższe składki – wyjaśnia dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Ekspert podaje także dokładne wyliczenia. I tak jeśli składka obniżona zostałaby np. z 9 proc. do 8 proc., to osoba zarabiająca 6000 zł brutto zyskałaby miesięcznie 51,78 zł, czyli 621,36 zł rocznie.

Wpływy ze składki zdrowotnej byłyby zatem niższe, ale patrząc na to z drugiej strony - leczenie wcześniej zdiagnozowanych chorób, wiązałoby się z niższymi wydatkami dla systemu ochrony zdrowia.

Kaczyński i Duda
Duda i Kaczyński
Andrzej Duda
Jarosław Kaczyński

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Analityk OSW o Łukaszence: "Wysyła sygnały, ale nie rozwinie manewrów w ofensywę"

  • Andrzej Duda przedstawi plan ws. zbrodni katyńskiej. Data wystąpienia nie jest przypadkowa

  • Matura 2022. Arkusze z matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym

Źródło: Fakt

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Kolejny absurdalny materiał białoruskiej telewizji. Nie zabrakło przykładów z Polski

Czytaj więcej >
goniec.pl

Wiadomości

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

Czytaj więcej >
Dawid Mirkowski

Wiadomości

Policja poszukuje Dawida Mirkowskiego. Jest podejrzany o udział w zabójstwie na Nowym Świecie

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny wypadek na A4 pod Wrocławiem. Doszło do zderzenia trzech ciężarówek

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Właśnie ujawnili oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Lepiej usiąść przed lekturą

Czytaj więcej >