Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Premier Ukrainy podziękował za Mateuszowi Morawieckiemu za akcję "Stop Russia Now!"

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Premier Ukrainy podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za kampanię billboardową zatytułowaną "Stop Russia Now!". - Prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli, i zaapelować o powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi - napisał Denys Szmyhal.

Od wybuchu wojny w Ukrainie Polska stała się jednym z najbliższych sojuszników Kijowa. Pomimo sprawnych zabiegów rosyjskiej propagandy , która za wszelką cenę chce poróżnić Polaków i Ukraińców, nasze relacje są dobre jak nigdy przedtem.

W kierunku naszego narodu niejednokrotnie skierowane zostały liczne podziękowania, m.in. ze strony samego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego . Najnowsze wyrazy wdzięczności przekazał za pośrednictwem Twittera premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Ukraina dziękuje za polską akcję

- Prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli, i zaapelować o powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi. Dziękujemy @MorawieckiM za zorganizowanie europejskiej kampanii #stoprussianow #StandWithUkraine - napisał Szmyhal.

Szef ukraińskiego rządu w ten sposób odniósł się do akcji billboardowej zainaugurowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu. Kampania "Stop Russia Now!" oparta jest na billboardach rozmieszczonych w największych europejskich miastach.

Pokazane zdjęcia to kolaż fotografii wojennych z fotografiami ukazującymi zwykłe życie mieszkańców krajów Zachodu, opatrzone hasłami, które miały "poruszyć sumieniami polityków", zbyt szybko chcących wrócić w "koleiny normalności" w relacjach z putinowską Rosją.

Śledztwo ws. zbrodni wojennych

Polska pomaga Ukrainie także w ściganiu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. W tym celu 25 marca 2022 roku w Korczowej powołano wspólny zespół śledczy pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą.

Umowę podpisali Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Do powstałego zespołu kilka tygodni temu, po raz pierwszy w historii, dołączył też Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Interia

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]