Premier Ukrainy podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za kampanię billboardową zatytułowaną "Stop Russia Now!". - Prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli, i zaapelować o powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi - napisał Denys Szmyhal.
Od wybuchu wojny w Ukrainie Polska stała się jednym z najbliższych sojuszników Kijowa. Pomimo sprawnych zabiegów rosyjskiej propagandy , która za wszelką cenę chce poróżnić Polaków i Ukraińców, nasze relacje są dobre jak nigdy przedtem.
W kierunku naszego narodu niejednokrotnie skierowane zostały liczne podziękowania, m.in. ze strony samego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego . Najnowsze wyrazy wdzięczności przekazał za pośrednictwem Twittera premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Ukraina dziękuje za polską akcję
- Prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli, i zaapelować o powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi. Dziękujemy @MorawieckiM za zorganizowanie europejskiej kampanii #stoprussianow #StandWithUkraine - napisał Szmyhal.
Prócz bezpośredniego wsparcia wolnego świata, niemniej ważne jest przemówić do sumień polityków i obywateli i zaapelować, o powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi. Dziękujemy @MorawieckiM za zorganizowanie europejskiej kampanii #stoprussianow #StandWithUkraine pic.twitter.com/adP9wMeqeJ
— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) May 6, 2022
Szef ukraińskiego rządu w ten sposób odniósł się do akcji billboardowej zainaugurowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu. Kampania "Stop Russia Now!" oparta jest na billboardach rozmieszczonych w największych europejskich miastach.
Pokazane zdjęcia to kolaż fotografii wojennych z fotografiami ukazującymi zwykłe życie mieszkańców krajów Zachodu, opatrzone hasłami, które miały "poruszyć sumieniami polityków", zbyt szybko chcących wrócić w "koleiny normalności" w relacjach z putinowską Rosją.
Śledztwo ws. zbrodni wojennych
Polska pomaga Ukrainie także w ściganiu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan. W tym celu 25 marca 2022 roku w Korczowej powołano wspólny zespół śledczy pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą.
Umowę podpisali Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Do powstałego zespołu kilka tygodni temu, po raz pierwszy w historii, dołączył też Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Ukraiński wywiad ujawnił, do czego Rosjanie zmuszają Ukraińców. Żołnierze stawiają ultimatum
PE przegłosował nową ordynację wyborczą. Beata Szydło poważnie martwi się o swoje losy
Matura 2022. Arkusze z matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym
Źródło: goniec.pl, Interia