Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 28.04.2022 14:59

WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?

wos matura 2022
Unsplash/Kelly Sikkema

Jakie są wymagania na maturze rozszerzonej z WOS? To egzamin, który daje wstęp m.in. na prawo, a dobre przygotowanie do niego może zaowocować później również na studiach. Co trzeba umieć, by mieć jak najlepszy wynik?

Matura z WOS, podobnie jak inne matury rozszerzone, nie jest obowiązkowy. To oznacza, że nie można go nie zdać, a liczy się każdy wynik uzyskany z egzaminu, nawet ten minimalny.

WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?

Matura z WOS przede wszystkim skupia się na życiu społecznym i politycznym w Polsce - uczniowie przez lata nauki zapoznają się z politycznym systemem obowiązującym w Polsce, działającym prawem, instytucjami państwowymi oraz współpracą międzynarodową.

Co jest wymagane do tego, by jak najlepiej zdać ten przedmiot? Program podzielony jest na część podstawową i rozszerzoną - ta pierwsza znana jest uczniom, którzy nie rozszerzali przedmiotu w liceum, zaś druga - jedynie tym, którzy zdecydowali się wybrać zaawansowaną ścieżkę i więcej godzin.

Pierwszą kwestią, którą należy znać kwestie związane z podstawami teorii socjologii - czym jest grupa społeczna, co to jest struktura i zmiana społeczna. Pomagają one lepiej budować późniejsze zagadnienia, czyli kwestię narodowości i narodu oraz kultury i pluralizmu kulturowego.

Pojawiają się również elementy dotyczące myśli politycznej i społecznej, jak definicje i działanie społeczeństwa obywatelskiego oraz edukacji społecznej.

Następną kwestią są zagadnienia dotyczące opinii publicznej, środków masowego przekazu i ogólnie pojętych mediów - ich działania i znaczenia dla funkcjonowania państwa.

Najwięcej czasu i uwagi zajmuje jednak system polityczny w Polsce - ustrój demokratyczny, działanie polskich ośrodków władzy (Sejmu, Senatu, rządu, samorządów, prezydenta) i konstytucja RP.

Wiele uwagi poświęca się również kwestiom prawnym - sądom, prawu karnemu i cywilnemu oraz ochronie praw człowieka. Zwraca się przede wszystkim uwagę na funkcjonowanie systemu prawnego w teorii.

Ostatnim zagadnieniem są tematy dotyczące stosunków międzynarodowych - traktatów, współpracy międzypaństwowej i Unii Europejskiej oraz miejsca Polski na arenie międzynarodowej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl