Goniec.pl

Unsplash/Kelly Sikkema

WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?

28 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Jakie są wymagania na maturze rozszerzonej z WOS? To egzamin, który daje wstęp m.in. na prawo, a dobre przygotowanie do niego może zaowocować później również na studiach. Co trzeba umieć, by mieć jak najlepszy wynik?

Matura z WOS, podobnie jak inne matury rozszerzone, nie jest obowiązkowy. To oznacza, że nie można go nie zdać, a liczy się każdy wynik uzyskany z egzaminu, nawet ten minimalny.

WOS rozszerzona matura 2022. Co trzeba umieć, żeby zdać maturę z WOS?

Matura z WOS przede wszystkim skupia się na życiu społecznym i politycznym w Polsce - uczniowie przez lata nauki zapoznają się z politycznym systemem obowiązującym w Polsce, działającym prawem, instytucjami państwowymi oraz współpracą międzynarodową.

Co jest wymagane do tego, by jak najlepiej zdać ten przedmiot? Program podzielony jest na część podstawową i rozszerzoną - ta pierwsza znana jest uczniom, którzy nie rozszerzali przedmiotu w liceum, zaś druga - jedynie tym, którzy zdecydowali się wybrać zaawansowaną ścieżkę i więcej godzin.

Pierwszą kwestią, którą należy znać kwestie związane z podstawami teorii socjologii - czym jest grupa społeczna, co to jest struktura i zmiana społeczna. Pomagają one lepiej budować późniejsze zagadnienia, czyli kwestię narodowości i narodu oraz kultury i pluralizmu kulturowego.

Pojawiają się również elementy dotyczące myśli politycznej i społecznej, jak definicje i działanie społeczeństwa obywatelskiego oraz edukacji społecznej.

Następną kwestią są zagadnienia dotyczące opinii publicznej, środków masowego przekazu i ogólnie pojętych mediów - ich działania i znaczenia dla funkcjonowania państwa.

Najwięcej czasu i uwagi zajmuje jednak system polityczny w Polsce - ustrój demokratyczny, działanie polskich ośrodków władzy (Sejmu, Senatu, rządu, samorządów, prezydenta) i konstytucja RP.

Wiele uwagi poświęca się również kwestiom prawnym - sądom, prawu karnemu i cywilnemu oraz ochronie praw człowieka. Zwraca się przede wszystkim uwagę na funkcjonowanie systemu prawnego w teorii.

Ostatnim zagadnieniem są tematy dotyczące stosunków międzynarodowych - traktatów, współpracy międzypaństwowej i Unii Europejskiej oraz miejsca Polski na arenie międzynarodowej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Trudno uwierzyć, co zrobił policjant w radiowozie. Nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]