Goniec.pl > Polska > Wierni oburzeni. Na mszy pojawił się ukarany przez Watykan abp Głódź
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.03.2023 17:24

Wierni oburzeni. Na mszy pojawił się ukarany przez Watykan abp Głódź

Sławoj Leszek Głódź
Piotr Molecki/East News

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pomimo zakazu brania udziału w publicznych nabożeństwach, nałożonego na niego przez Watykan, koncelebrował mszę świętą w Białymstoku. Zakaz spowodowany jest udziałem hierarchy w tuszowaniu nadużyć seksualnych w kościele. - To jest patologia - nie kryła swojego oburzenia jedna z parafianek w rozmowie z Gazetą Wyborczą. 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź koncelebrował mszę w Białymstoku

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, pomimo zakazu brania publicznego udziału w mszach świętych, którym został objęty przez Stolicę Apostolską, koncelebrował mszę świętą w Białymstoku. Kara, którą na hierarchę nałożył Watykan, była spowodowana przypadkami tuszowania nadużyć seksualnych wewnątrz kościoła. Zakaz obejmował między innymi nabożeństwa na terenie archidiecezji gdańskiej. 

Jak się jednak okazuje, kościelny dostojnik nie za bardzo przejął się papieskimi zakazami. W sobotnie popołudnie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wziął udział w nabożeństwie odbywającym się w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku.

1500zł za każdą złotówkę? Koniecznie przeszukaj portfel, możesz się wzbogacić

Duże oburzenie obecnością arcybiskupa na mszy w Białymstoku

Lokalny oddział Gazety Wyborczej informuje o obecności kościelnego dostojnika w trakcie uroczystej mszy ku czci patrona białostockiej parafii, którą koncelebrował abp Sławoj Leszek Głódź. Jak informuje GW, obecność wysoko postawionego duchownego wzbudziła liczne kontrowersje wśród wiernych.

Jedna z parafianek z Białegostoku nie kryła swojego oburzenia. - To jest patologia. Jak można zapraszać na takie uroczystości duchownego, który krył nadużycia seksualne innych księży? - komentowała kobieta w rozmowie z gazetą.

W podobnym tonie sprawę skomentowała Wanda Noiwcka. - Abp Głódź znów koncelebrował mszę. To nie pierwsza kościelna uroczystość w Białymstoku, w której abp Głódź odprawiał mszę, ukarany przez papieża za krycie nadużyć seksualnych księży. Wierni go zbojkotowali! Kiedy wreszcie  kościół rozliczy się z przestępstw seksualnych księży? - grzmiała posłanka Lewicy.

Nie wszyscy jednak widzą problem w całej sytuacji. Zdaniem Józefa Mozolewskiego, przewodniczącego podlaskiego NSZZ “Solidarność”, abp Głódź został objęty zakazami na terenie archidiecezji gdańskiej, "a tu jest archidiecezja białostocka".

Skandal z udziałem arcybiskupa Głódzia

Przypomnijmy, że Głódź został ukarany przez Watykan w marcu 2021 r. Powodem były liczne zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych księży. Ofiarami duchownych, których krył wysoko postawiony hierarcha, miały być m.in. osoby małoletnie. Ostatecznie Głódź otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej. Po decyzji Stolicy Apostolskiej arcybiskup senior wrócił do rodzinnej Bobrówki, gdzie został sołtysem. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL 

Źródło: GW