Goniec.pl

Rex Features/East News

Nieznana prawda o Lechu Wałęsie wyszła na jaw. Jerzy Borowczak zdradził wiele szczegółów

15 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

W rozmowie z dziennikarzami "Super Expressu", przyjaciel Lecha Wałęsy, Jerzy Borowczak, podzielił się swoimi wspomnieniami, dotyczącymi byłego prezydenta. Obecny poseł KO zwracał uwagę na celowość działań noblisty i niesprawiedliwość, która go za to dotyka.

"Wszystkich wysłucha, a swoje zrobi"

W udzielonym wywiadzie, Jerzy Borowczak wspominał lwie serce Lecha Wałęsy, którego poznał w latach 70. Od tamtego czasu, były prezydent zdążył zostać świadkiem na ślubie przyjaciela i ojcem chrzestnym jego starszego syna.

Jak zaznacza obecny poseł KO, nigdy nie oczekiwał żadnych korzyści, wynikających ze wzajemnych bliskich relacji z Wałęsą, z którym jako jedyny ma nieprzerwany kontakt od ponad 50 lat. - Nie tyle mnie słucha, ile bierze pod uwagę to, co mówię. On wszystkich wysłucha, a swoje zrobi - mówił Borowczak i dodawał, iż niejednokrotnie zalecał Wałęsie zmianę doradców, których i tak ma niewielu.

"Wtedy był bardziej taki pistolet"

Były prezydent stara się być aktywnym komentatorem i nie raz uderzał bezpośrednio w obóz partii rządzącej, zarzucając jej zdewastowanie polskiej demokracji. Od wielu lat z kolei lider PiS, Jarosław Kaczyński stara się usilnie zwalczać pamięć o nobliście, manipulując faktami historycznymi na rzecz swojego własnego jestestwa. I choć Wałęsa niewiele się zmienił, to kiedyś - był bardziej taki „Pistolet” - mówił przyjaciel Wałęsy.

Pieniądz nie śmierdzi

Odnosząc się do powracających utyskiwań byłego prezydenta na sprawy materialne, Borowczak, chociaż krytykował za to swego przyjaciela, postrzega to za celowe działanie. - Lubi wrzucić kamyczek w tryby i patrzeć, co się stanie - mówił działacz Solidarności i podkreślał, iż żadne wypowiedziane słowo z ust Wałęsy nie jest przypadkowe. Co więcej, wg. Borowczaka, większość pieniędzy jego przyjaciel ofiaruje swoim dzieciom, zaś niekoniecznie żonie, która ma fundusze z wydanej książki. Odnosząc się z kolei do kontrowersyjnej książki "Lech Wałęsa. Zdrajca czy bohater?", polityk KO jednoznacznie odpowiedział, iż poza bohaterem nie ma innego określenia na osobę Lecha Wałęsy i wyraził swoje ubolewanie nad tak fatalnym przeinaczeniem historii.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zaskakująca prawda o Jarosławie Kaczyńskim wyszła na jaw. Polacy się tego nie spodziewali

  • IMGW ostrzega, pogoda nie rozpieści Polaków. Wydano alerty pierwszego stopnia

  • Rosjanie szukają sposobów na ucieczkę z frontu. Niewiarygodne, w jaki sposób chcą uniknąć walki

Źródło: Super Express

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Tusk opublikował nowy film i rozpętał potężną burzę. Politycy PiS podnieśli lament
Czytaj więcej >

Polityka

"Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?
Czytaj więcej >

Polityka

Politycy i reklamy na Facebooku. Premier inwestuje w autopromocję równowartość swojej pensji
Czytaj więcej >

Polityka

Kompromitacja Jarosława Jakimowicza. Nawet nie umiał obrócić pomyłki w żart
Czytaj więcej >

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]