Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ławrow ostrzega rosyjskich dyplomatów. Insynuuje "ataki terrorystyczne"
Irmina Jach
Irmina Jach 11.04.2022 18:14

Ławrow ostrzega rosyjskich dyplomatów. Insynuuje "ataki terrorystyczne"

siergiej ławrow rosja ukraina wojna w ukrainie
MAXIM SHEMETOV/AFP/East News

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wystosował apel do rosyjskich dyplomatów, którzy stacjonują w obcych krajach. - Nie powinni wchodzić sami na miasto -ostrzegał, insynuując, że zdarzają się na nich ataki "wręcz terrorystyczne".

Siergiej Ławrow w poniedziałek był gościem kanału Rossija 24. Minister spraw zagranicznych Rosji stwierdził, że "w obliczu narastającej rusofobii Moskwa podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony rodaków za granicą".

Szef rosyjskiego MSZ porównał Rosjan do prześladowanych Żydów

- Zdarzają się ataki, a właściwie ataki terrorystyczne, przeciwko naszym instytucjom i fizycznemu bezpieczeństwu dyplomatów. [...] Teraz nie zalecamy im chodzenia do miasta pojedynczo - mówił rosyjski polityk, dodając, że tempo, z jakim ruszyła fala rusofobii, sugeruje, że "utajony rasizm nie zniknął z Europy".

- Przede wszystkim martwi nas sytuacja naszych rodaków, naszych obywateli mieszkających za granicą. Są narażeni na regularne ataki fizyczne - podkreślał.

Rosyjski minister pokusił się również o bulwersujące porównanie - przekonywał, że "tak jak Hitler zmobilizował swoje społeczeństwo i inne kraje europejskie przeciwko Żydom", tak obecnie celem ataków są Rosjanie. 

Siergiej Ławrow ostrzega: Rosja nie przerwie ataków na terytorium Ukrainy

W innym wywiadzie dla telewizji państwowej Siergiej Ławrow przyznał, że rozmowy pokojowe z Ukrainą nie postępują tak szybko, jak oczekiwałaby tego Rosja. Oskarżył również Zachód o próbę zakłócania negocjacji poprzez podnoszenie zarzutów o zbrodnie wojenne w Ukrainie, czemu Moskwa zaprzecza.

Ławrow utrzymuje, że nie widzi powodu, by nie kontynuować rozmów z Ukrainą, ale podtrzymywał, że Rosjanie wstrzyma ataków, gdy strony spotkają się ponownie. - Po tym, jak przekonaliśmy się, że Ukraińcy nie zamierzają się odwzajemnić, podjęto decyzję, że w kolejnych rundach rozmów nie będzie przerwy (w działaniach wojskowych), dopóki nie dojdzie do ostatecznego porozumienia - oznajmił.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl