Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Księża wchodzą na nowy poziom z tym, ile wynosi "co łaska". Nawet 6 tys. zł za pogrzeb
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 19.03.2023 08:51

Księża wchodzą na nowy poziom z tym, ile wynosi "co łaska". Nawet 6 tys. zł za pogrzeb

None
kisistvan77/pixabay

Brak odgórnego cennika w Kościele sprawia, że wielu parafian zastanawia się, ile ma wynosić “co łaska”. Przeciwny opłatom za sakramenty jest m.in. papież Franciszek. Są jednak księża, którzy wolą wyraźnie zaznaczyć, ile życzą sobie za posługę. Rekordzista chce za pogrzeb nawet 6 tys. zł.

"Co łaska", czyli ile zapłacić za sakrament?

Kościół jako instytucja nie ma uniwersalnego cennika za pełnione przez siebie usługi, dlatego często słyszymy, że powinniśmy dać “co łaska”. Dużo zależy od samego księdza, bowiem wielu dba, aby to enigmatyczne wymaganie nie schodziło poniżej pewnego poziomu. Są duchowni, którzy w ogłoszeniach duszpasterskich lub na stronie internetowej parafii nie stronią od zamieszczania konkretnych kwot za sakramenty.

W wielu parafiach opłaty za chrzest, ślub czy pogrzeb wzrosły wraz z inflacją. Choć zjawisko to dotyka  także księży, przede wszystkim martwi mniej zarabiających obywateli, a w obliczu napięć związanych z Kościołem, wzrost opłat tym bardziej może zbuntować parafian przeciwko księżom.

Ojciec przyduszał dziecko. Matka się przyglądała. Szokujące nagranie

Kwoty potrafią zwalać z nóg

Na stronach internetowych można znaleźć zarówno relacje parafian, jak i cenniki konkretnych parafii. Średnia opłata za chrzest w Polsce to 195 zł. Jak zauważa portal colaska.pl, niektórzy księża biorą 20 zł, inni nawet 500 zł, stąd średnia. Z kolei uśredniona cena za ślub to 748 zł, choć w niektórych parafiach trzeba będzie wyłożyć nawet 1000 zł.

Rekordzistą na tym polu jest parafia z Białegostoku, gdzie za pogrzeb w Parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza możemy zapłacić nawet 6 tys. zł! W zeszłym roku w tym samym kościele za ten sakrament trzeba było zapłacić tysiąc złotych mniej.

W zeszłym roku za to internet obiegło zdjęcie cennika pogrzebowego z parafii w Ratowicach. Cena pojedynczego grobu ziemnego wynosiła 2400 zł, z kolei głębinowego - 3000 zł.  Oprócz tego ksiądz ustalił dopłatę 2400 zł za pogrzeb z mszą świętą. Pogrzeb osoby spoza parafii albo niepraktykującej był nawet dwa razy droższy…

-  Nie ma naszej zgody na to, by sugerować, że istnieje cennik za udzielanie sakramentów - powiedział rzecznik archidiecezji ks. Rafał Kowalski w rozmowie z Gazetą Wyborczą, gdy parafianie zaczęli umieszczać rozpiskę w mediach społecznościowych.

Papież Franciszek sprzeciwia się opłatom za sakramenty

O potrzebie umiaru i skromności, jeśli chodzi o uroczystości wokół istotnych sakramentów, wypowiadał się papież Franciszek. - Pomyślmy o pewnych ceremoniach sakramentów albo uroczystościach upamiętniających, na które idzie się i nie wiadomo, czy to jest miejsce kultu, czy salon. Niektóre ceremonie ocierają się o światowość. To prawda, że uroczystości muszą być piękne; piękne, ale nie światowe, bo światowość jest uzależniona od bożka pieniądza - powiedział podczas mszy w 2018 roku.

Papież podkreślił też, że za sakramenty w ogóle nie powinno się płacić, a jedyną formą okazania wdzięczności jest złożenie dobrowolnej ofiary.  - Należy ją dawać do puszki na datki, ale dyskretnie, by nikt nie widział, ile, a nie "według cennika" - orzekła głowa Kościoła.

Źródło: colaska.pl, Gazeta Wyborcza, makelifeharder via 3stadiaprawdy/Twitter