Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Ksiądz ujawnił tajemnicę spowiedzi. Opowiedział, co i jak mówią kobiety i mężczyźni
Jakub Franek
Jakub Franek 23.12.2022 22:15

Ksiądz ujawnił tajemnicę spowiedzi. Opowiedział, co i jak mówią kobiety i mężczyźni

church-g796a63536 1920
pixabay.com/Michael Gaida

Sakrament pokuty i pojednania jest jedną z podstaw wiary chrześcijańskiej. Są jednak duże różnice pomiędzy tym, jak zwykle spowiadają się kobiety, a jak mężczyźni. Franciszkanin zdradził jakie są różnice między płciami podczas spowiedzi. Z jego wypowiedzi można wywnioskować, że panowie mogą się wiele nauczyć od pań.

"Kobiety mają pragnienie dobra"

Ojciec Hieronim Stypa z Zakonu Franciszkańskiego jest doktorem teologii moralnej. W swojej pracy zajmuje się duchowym ujęciem spowiedzi świętej. Zgodnie z tym, co mówi, nie ma specyficznych grzechów, które popełniają tylko kobiety lub tylko mężczyźni. Za to podejście obu płci do spowiedzi jest dramatycznie różne.

Według niego nadrzędną sferą u większości kobiet jest uczuciowość. To pozwala na dokładniejszą introspekcję podczas sakramentu pokuty, często pozwalając na dotarcie do sedna problemu.

- Kobiety potrafią dobrze przeanalizować swoje postępowanie. Są bogatsze w uczucia, w empatię. W swoim sercu mają ogromne pragnienie dobra, piękna, harmonii i przede wszystkim miłości. Tej ostatniej potrzebują jak powietrza - oświadcza.

Jak pokazują jego własne doświadczenia, wierne często przychodzą do konfesjonału z poważnymi osobistymi problemami, przykładowo podczas konfliktu z mężem. Pomimo tego spowiednik nie może dać konkretnego rozwiązania. Może okazać dwie strony medalu, pomóc przeanalizować konsekwencje, ale sednem spowiedzi jest doprowadzenie do poprawy stanu duchowego wiernego przez podejmowane przez niego decyzje.

Mężczyźni boją się konfrontacji z grzechem

Dla kontrastu, jak wynika z jego badań, mężczyźni traktują spowiedź bardziej jako rytuał niż przeżycie. Skupiają się przede wszystkim na najcięższych grzechach, wymieniając je bez wnikliwej analizy. Kapłan wini za to powszechną toksyczną męskość, która zachęca wiernych do ukrywania swoich uczuć i udawania, że pomoc duchowa i uczuciowa nie jest potrzebna.

- Wiemy, że to po prostu nieprawda. Bo każdy ma słabsze chwile i z czymś sobie nie radzi. Ten propagowany typ męskości powoduje, że w społeczeństwie wykształca się nierealny ideał i potem mężczyźni mają trudności w tym, by połączyć w sobie siłę z delikatnością. Jeśli on przyjmuje taką postawę maczo, będzie wypierał świadomość swojej słabości i to jest szczególnie widoczne w konfesjonale. „A wie Ksiądz, nikogo się nie zabiło, nic się nie ukradło, trochę się tylko popiło, a więcej nie pamiętam” - komentuje zakonnik.

Ojciec Stypa podkreśla — samo przystąpienie do spowiedzi nie jest wystarczające. Kluczem do przezwyciężenia grzechu jest poznanie jego źródła, rozmowa i wsparcie. Pokuta to w jego oczach proces, który ma doprowadzić do stania się lepszym człowiekiem. W tym celu, w jego oczach, warto by mężczyźni wzięli przykład z kobiet.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: info.wiara.pl

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów