Goniec.pl

Pixabay/kisistvan77/zdjęcie ilustracyjne

Polski ksiądz usłyszał wyrok za treść kazania. Ta sprawa nie ma precedensu

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Ksiądz Michał Woźnicki z Poznania został decyzją sądu skazany na prace społeczne. Wyrok ten związany jest ze słowami, jakie wypowiedział duchowny w trakcie jednego z kazań. Kapłan w jego trakcie w obraźliwy sposób odniósł się do społeczności żydowskiej.

Ksiądz usłyszał wyrok. Czekają go prace społeczne

Znieważenie Żydów z powodu ich przynależności narodowej oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Takie zarzuty usłyszał jakiś czas temu ks. Michał Woźnicki z Poznania . 3 lutego sąd uznał winę kapłana skazując go na 30 godzin prac społecznych.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że Żydzi w świecie przyjęli rolę pijawki, kleszcza, ciała, które żyje na organizmie żywiciela, puchnie, doprowadzając organizm żywiciela do śmierci, przenosząc się na następnego - mówił 31 października ubiegłego roku suspendowany duchowny podczas jednego z kazań, zaś jego słowa usłyszeli m.in. internauci za sprawą prowadzonej transmisji.

Niedługo potem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyło stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Działanie to miało nie spodobać się księdzu, który wg. doniesień "Gazety Wyborczej" nie tylko nie miał wyrazić skruchy, lecz również wyrażać swoje niezrozumienie dla całej sytuacji.

- Obowiązkiem kapłana jest, nie zważając, czy może naruszyć czyjekolwiek uczucia religijne, głosić prawdę i prawdziwą religię - można było usłyszeć później z ust duchownego.

Jak podkreślił sędzia Łukasz Kalawski wyrokujący w sprawie, "msza nie usprawiedliwia antysemickiej mowy nienawiści". Co więcej, w uzasadnieniu wyroku zwrócono również uwagę na brak refleksji kapłana nad swoim zachowaniem. W związku z zaistniałą sytuacją decyzją sądu duchowny został skazany na prace społeczne i przez pół roku ma pracować po 30 godzin w miesiącu. To pierwszy taki wyrok w Polsce.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl/wyborcza.pl/natemat.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]